Poniedziałek, 17 czerwca 202417/06/2024
690 680 960
690 680 960

Ubijali i ściskali. Tak studenci Politechniki Lubelskiej budowali ściany z konopi, gliny i słomy (zdjęcia)

Na Politechnice Lubelskiej nie mogło zabraknąć oryginalnych pomysłów z okazji Dnia Budownictwa Ekologicznego. Studenci budowali ściany z konopi, gliny lub słomy i przekonywali mieszkańców Lublina, że jest to przyszłość budownictwa.

– Budownictwo ekologiczne zaczyna być modne, a potrzebne już jest teraz – mówi dr inż. Rafał Strojny z Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Lubelskiej i wylicza: – Mamy zmiany klimatu więc musimy bardziej się troszczyć o środowisko. Rośnie też świadomość społeczna. Dodatkowo mamy dyrektywę unijną, która wymaga, by od 2030 roku budynki były zero energetyczne. Ściany z konopi, gliny lub słomy są więc idealną odpowiedzią na zapotrzebowanie i alternatywą zwłaszcza dla mniejszych obiektów budowlanych.

Studenci najpierw słuchali na wykładach, jak takie domy się buduje, a potem sami wzięli się do pracy. W ten sposób powstały trzy ściany. Ale ich budowa nie była wcale łatwa. Materiały trzeba było mieszać, ugniatać, ściskać…

– Najszybciej powstawała chyba ściana ze słomy. Jej kostki wstawia się między drewniany stelaż, zaciska podnośnikami hydraulicznymi, a potem wykańcza tynkiem glinianym – opowiada dr inż. Rafał Strojny.

Jak zaznacza naukowiec, taki budynek jest naprawdę trwały:

– We Francji stoi nawet dom wybudowany w tej technice 100 lat temu. Studenci niemal zgodnie uważają, że najbardziej czaso- i pracochłonne jest budowanie domu z konopi, ale we wszystkich metodach alternatywnych widzą olbrzymi potencjał.

– Mimo, że ceny materiałów ostatnio bardzo podrożały przez inflację oraz dlatego, że odchodzi się od upraw, to myślę, że jest to przyszłość budownictwa. Za granicą często w takich technikach buduje się nawet obiekty użyteczności i domy całoroczne. Myślę, że to kwestia czasu, kiedy stanie się to i u nas – uważa Weronika Gospodarek, wiceprezes Koła Naukowego Budownictwa Naturalnego „ARCHINATURE”. – Bardzo ważne jest to, że ściany w metodach naturalnych może wybudować każdy, a do prac można zaprosić sąsiadów, co ma dodatkowe plusy, bo sprzyja integracji.

Autor: redakcja

11 komentarzy

  1. Przyszłość… Pod rządami bandy czworga i trzeciej odnogi na pewno.Powinni jeszcze opracować projekty techniczne przytulnych ziemianek i półziemianek.

    • Zapomnieli o wdzięcznym materiale-krowiej kupie,która by pozwoliła dokładnie spoić resztę składników.

  2. Źle to wróży przyszłości Polski. To takie zawracanie Wisły kijem

  3. Ja w latach 80-tych na Politechnice uczyłem się sterować pierwszymi maszynami CNC, nowymi narzęziami do obróbki metali, informatyki a ci jak za Króla Ćwieczka uczą się budowlanki XIII wiecznej. Idziemy w postępie. Q%$# szkoda komentować

    • … też tak pomyślałam … dalej ściana wschodnia to słoma i glina

    • jest coraz lepiej

      Ta wiedza przyda im się bardzo. Przy obecnych cenach w budowlance i deweloperce młodym zostaje tylko budowanie lepianek ze słomy, patyków i mchu. Na obrabiarce CNC nie pojeżdżą, za to w lepiance przynajmniej znajdą schronienie. Uczelnia jak najbardziej na czasie.

  4. przynajmniej będzie ciepło jak się zajara od elektryka

  5. Lewarki między deski. Litości. Wstyd mi za obecną Politechnikę Lubelską. Mimo tak żenującego poziomu jaki reprezentuje PL jestem wdzięczny wielu wykładowcom z lat 90, Pozdrawiam p. Wójtowicza najlepszy matematyk dzięki niemu nauczyłem i zrozumiałem matematykę, p. Lennik człowiek o ogromny sercu, p. Wójcik od elektroniki nauczyciel geniusz i wielu wielu innych dziękuję Wam a dzisiaj „słoma i …. „

  6. Ewolucja wsteczna… Ciekawe czy klepisko pod paleniskiem spoją krwią z uboju warchlaka. A farbę pewnie zrobią z popiołu i białek kurzych 😉

  7. Rządy tfuska bieda z nędzą.

  8. Nic nowego nie wymyślili – powojenny materiał budowlany ; glina , słoma i gips to materiały z którego ludzie sami robili pustaki i nie potrzebowali studiów na PL.

Dodaj komentarz