Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Stracił prawie 50 tys. złotych. Oszuści przekonali go, że jego pieniądze są zagrożone

Niemal 50 tys. zł stracił 66-latek, który uwierzył, że pieniądze na jego koncie są zagrożone. Oszuści przekonali go, że musi wypłacić zgromadzoną gotówkę i przelać ją na bezpieczne konto. Niestety czujność mężczyzny uśpił fakt, że na wyświetlaczu telefonu pojawił się rzeczywisty numer infolinii banku. Był wiec przekonany, że rozmawia z jego pracownikiem.

Do bialskiej komendy zgłosił się mieszkaniec miasta, który padł ofiarą oszustów. Z relacji zgłaszającego wynikało, że odebrał telefon jak sądził od pracownika jego banku. Na wyświetlaczu bowiem widniał rzeczywisty numer infolinii.

– W trakcie rozmów z kolejnymi osobami, do których był przełączany uzyskał informację, że pieniądze na jego koncie są zagrożone, gdyż ktoś włamał się na nie zwiększając limity wypłat w bankomacie do 50 tys. zł. Niestety to on finalnie zwiększył limity, by „potwierdzić swoją wiarygodność” oraz przelał gotówkę z rachunku oszczędnościowego na osobisty. Instruowany przez kolejnego fałszywego konsultanta wypłacił całość pieniędzy w bankomacie, które wpłacił we wpłatomacie korzystając z kodów BLIK podanych przez sprawcę. Miały trafić na bezpieczne konto – informuje nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z bialskiej Policji.

Po tym miał czekać na kontakt „technika”, który podczas rozmowy poda mu nowy login i hasło do wejścia na aplikację. Niestety pokrzywdzony wykonał wszystkie polecenia, a gdy kontakt nie nastąpił zadzwonił na numer infolinii.

– Tym razem podczas rozmowy z rzeczywistym konsultantem dowiedział się, że prawdopodobnie został oszukany. Wówczas sprawę zgłosił na Policję. Teraz ustalamy sprawców oszustwa. Apelujemy również o szczególną ostrożność podczas realizacji operacji finansowych – dodaje nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Uważaj na spoofing!

Spoofing telefoniczny to nic innego jak coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę. Technicznie spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego.

W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na nowe konto bankowe.

9 komentarzy

  1. spoofing , po polsku spooko . Stary indiański sposób . Że też ludzie dają się na to jeszcze nabrać. Indianie z Ekwadoru lub Boliwii , to ich robota.

  2. I takie ameby mają prawa wyborcze i mogą decydować kto rządzi w tym kraju

  3. poiicja cały czas ostrzega,że w sieci nikt nie jest anonimowy,Tak że ono już jest zatrzymane.Amen.

    • Tylko skarbowy może go scignąć podatkiem od darowizny. Gorzej jak konto żula

  4. Brawo tak trzymać

  5. No i mieli rację. Jego pieniądze były zagrożone. Więc to nie oszuści…

  6. Znowu zagrożone oszczędności i bezpieczne konto🤣🤣🤣🤣🤣

  7. wbwfxrgdbvrgrvrv

    niech ci „operatorzy” wyjmą wtyczkę z serwera i będzie bezpieczniej xD skoro się tak chwalą pare art niżej xD

  8. A od tej darowizny podatek się należy.Amen.

Dodaj komentarz