Środa, 19 czerwca 202419/06/2024
690 680 960
690 680 960

Noc Muzeów w Kozłówce

Od godziny 18:00 do 22:00 pałacowe wnętrza będzie można zwiedzać swobodnie, bez limitów czasowych. W salonach pojawią się damy ubrane w stroje minionych epok, które przywrócą atmosferę dawnych czasów.

Kozłówka

Wieczorna wizyta w Kozłówce będzie również okazją do obejrzenia nowych przestrzeni w oficynach, teatralni i dawnej stajni. Na nocnych Gości będzie czekała wystawa „Rodzinny Album”, z dawnymi aparatami fotograficznymi oraz akcesoriami służącymi do wykonywania zdjęć, a zaglądając do fotoplastykonu, będzie można obejrzeć zabytkowe fotografie ze zbiorów Konstantego Zamoyskiego.

Wystawa czasowa „Ordynat i jego dzieło” zobrazuje funkcjonowanie ordynacji jako dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Ekspozycja „Lapidarium” przybliży działanie dawnej siedziby arystokratycznej. W dawnej Stajni druga odsłona zbiorów sztuki socrealistycznej z aplikacjami i multimedialnymi prezentacjami materiałów archiwalnych ukazuje dorobek artystów po roku 1945. W trakcie Nocy Muzeów będzie można odwiedzić również Kaplicę pałacową z Pokojem Księdza Stefana Wyszyńskiego.

Jako dodatkową atrakcję wieczoru przygotowano pokaz kręconego w Kozłówce filmu „Pan Samochodzik i Niezwykły Dwór (1986). Seanse odbędą się w sali na piętrze Teatralni o godz. 18:00 i 20:00. Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki wydawane będą przed każdym seansem. Wstęp oczywiście bezpłatny.

W filmowej ekranizacji książki Zbigniewa Nienackiego, pod tym samym tytułem, pałac w Kozłówce przemienia się w dworek, do którego przyjeżdża trójka muzealników – Tomasz, lękliwa panna Wierzchoń i nieustannie zapadający w letarg Bigos. Mają sporządzić rejestr znajdujących się tu cennych eksponatów i urządzić muzeum. Panna Wierzchoń i Bigos chcą nastraszyć Tomasza, by zrezygnował z funkcji kustosza. W dworku zaczynają dziać się rzeczy dziwne i niesamowite… seans spirytystyczny, spacerujący po dachu lunatyk, w parku grasuje Biała Zjawa w asyście wilkołaków, a Bigos nie tylko popada w letarg, ale i znika…

Dodaj komentarz