Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Grupa Akrobacyjna Firebirds wystąpi podczas Świdnik Air Festival. Będzie też niesamowita maszyna OV-10 Bronco

Organizatorzy Świdnik Air Festival zdradzają kolejne szczegóły czerwcowej imprezy, jaka odbędzie się na trawiastym lotnisku w tym mieście. To już 4. edycja tego wydarzenia dla miłośników lotnictwa i nie tylko, która to ma być wyjątkowa i lepsza od poprzednich.

Do ekipy, jaka zaprezentuje się podczas Świdnik Air Festival, dołączyła Grupa Akrobacyjna Firebirds. W jej skłąd wchodzą: Łukasz Świderski – mistrz Polski w akrobacjach samolotowych, Adam Labus – prowadzący i instruktor akrobacji samolotowej oraz Sebastian Nowicki – pilot cywilny Airbusa A320. Zespół lata na samolotach Extra 330 w biało-czerwonym malowaniu, a ich pokazy zapierają dech. Dodatkowo precyzja i skomplikowane figury, które wykonuje powodują, że widzowie nie mogą oderwać od niej wzroku. To wszystko gwarantuje niezapomniane emocje.

Na świdnickim niebie będzie można również podziwiać samolot OV-10 Bronco. Maszyna jest efektem programu rozpoczętego w 1963 roku przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, który chciał pozyskać lekko uzbrojony samolot rozpoznawczy. Okazało się, że spełnił również wymagania na samolot bliskiego wsparcia pola walki oraz eskorty śmigłowców transportowych.

– Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy. Samolot ocenia się nie po tym, jak wygląda, ale po
tym, jak lata. Bronco jest właśnie taki. Jest to legenda amerykańskiego lotnictwa – wyjaśnia Agata Flisiak z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Pierwsze loty testowe tej maszyny odbyły się latem 1965 roku. W późniejszych latach samolot został ulepszony, a jego produkcja seryjna ruszyła w 1968 roku. Oprócz służby w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, USAF i Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych, samolot był eksportowany także do innych krajów, m. in. Niemiec, Maroka, Tajlandii czy Filipin.

Samolot, który zobaczymy podczas IV Świdnik Air Festival pochodzi z kolekcji Europejskiego Muzeum Lotnictwa Myśliwskiego i przyleci z francuskiej miejscowości Montelimar. Muzeum pozyskało go w 1991 roku. Dzięki pomocy mechaników CEV z francuskiego Istres w lutym 1996 r. udało się przywrócić go do lotu. Obecnie możemy go podziwiać w malowaniu, w jakim używano ten typ podczas operacji „Pustynna Burza”.

Przypomnijmy, Świdnik Air Festival odbędzie się w dniach 15 i 16 czerwca. W przedsprzedaży dostępne są już bilety na to wydarzenie. Portal lublin112.pl jest patronem medialnym imprezy.

 

Autor: redakcja

2 komentarze

  1. Bieda na tym wydarzeniu lotniczym,

  2. Maniek z Krzeczonowa

    Potwierdzam, szkoda czasu.

Dodaj komentarz