Są wsiami, myślą o tym, aby zostać miastami. Prawa miejskie chce uzyskać kilka miejscowości z naszego regionu
19:09 21-02-2023 | Autor: redakcja

W ostatnich latach na Lubelszczyźnie przybyło kilka miast. Prawa miejskie uzyskały m.in. Urzędów, Lubycza Królewska, Siedliszcze Rejowiec, Goraj czy też Kamionka. Starały się również o to: Końskowola, Janowiec, a w ostatnim roku Turobin i Milejów. Tu jednak przeciwni byli mieszkańcy, lub też pomysł nie uzyskał poparcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, do którego należy ostateczna decyzja w tej sprawie.
W tym roku kolejne samorządy postanowiły poczynić starania, aby poszczególne miejscowości zamiast wsi, stały się miastami. Władze Milejowa i Turobina zapowiedziały, że się nie podają i ponownie będą prowadzić działania mające na celu uzyskanie praw miejskich. Konsultacje społeczne w tej sprawie rozpoczęły się również w Puchaczowie. Do 19 marca mieszkańcy będą wypowiadać się, czy chcą mieszkać w mieście, czy tak jak obecnie, na wsi. W tym przypadku Puchaczów był miastem w latach 1527 – 1870. Podobnie jest w Markuszowie.
Miejskie aspiracje ma również Stężyca w powiecie ryckim. Tu jednak konsultacje zakończyły się negatywną opinią mieszkańców. Wypowiedziało się na ten temat 428 osób, przy czym za było 157 a 240 przeciw. Do konsultacji przymierzają się dopiero w Piszczacu w powiecie bialskim, który to również przed laty posiadał prawa miejskie. Miastem chce się stać także Kurów w powiecie puławskim. Jeszcze w tym tygodniu dyskutować na ten temat będą radni.
(fot. Zwiedzaj Lubelskie)
chodzi oto ze wwujt będzie burmistrz i pensja tszy tszy wyższa a radni i to samo tyko obywatel zapłaci podatpodatek większy ale ciemnogród pcha się do miasta
„Wypowiedziało się na ten temat 428 osób, przy czym za było 157 a 240 przeciw.”
157+240=397 co się stało z 31 osobami że Stężycy?
reszta była z pisu a ich głos się nie liczy
To przyszły urząd miasta ?
Reszta się wstrzymała
A jakie z tego zyski dla obywateli tych miast???
Żadne same straty zyski tylko dla urzędników.
o sasiadach wieśniaki mówić będą
Jak tak dalej pójdzie to każda wieś mająca obok siebie 3 sklepy i jakiś urząd będzie chciała być miastem 🙂 I nie będzie ważne że liczba mieszkańców to 150 osób w 60 domach a reszta rozproszona po całej gminie to 1000 🙂 Ciekawe które wsie następne – Jastków, Zagrody, Kozubszczyzna, Wilków, Strzyżewice ????
Jeśli kiedyś Turobin miał prawa miejskie to dlaczego ma obecnie nie posiadać?również posiadał synagogę oraz cmentarz Żydowski więc wszystko powinno wrócić do stanu pierwotnego to i zezwolą na prawa miejskie.
Same wsie a tak mało miast.
To może metro niech zaczną budować w tych miastach.
Jak se pokupią audi 80 i golfy TDI to tłok się zrobi w tych miastach.
Szambo i auta elektryczne i miasto partnerskie i wycieczki wójta bo UE kasy nie da inaczej. Podatki wyższe i smród uregulowany być musi tzn. obornik luzem leżeć nie może etc
miastem beda sie nazywac a po ulicy beda smigac dalej rozrzutniki z obornikiem
Ni i paniusia będzie pytać gnojarzu widlarzu która godzina?A 12 k…….. z miasta.
Ło matko i córko…. Milejów??? Ja nie widzę tutaj pozytywów. Zmiana statusu może doprowadzić że kasują albo wprowadzą opłaty dla straganiarzy w sobotnie Święto Dyszla, wprowadzą straż miejską (bo przecież bezpieczeństwo jest najważniejsze), będzie wyższy podatek od nieruchomości, koszt wywozu śmieci, ścieków, a za 5 lat wprowadzą Wam strefę czystego transportu i nawet koniem do Miliowa nie wjedziesz bo kopyta umorusane…. bo to przecież prestiż być miastem. Skoro mieszkańcy się nie zgadzają to po co znowu startować?
Komu najbardziej zależy na zrobieniu ze wsi mieściny… urzędnikom! Chęć zwiększenia swoich zarobków kosztem zwiększenia opłat i podatków mieszkańców.
Stanowczo mówię NIE!