Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Są wsiami, myślą o tym, aby zostać miastami. Prawa miejskie chce uzyskać kilka miejscowości z naszego regionu

Jest szansa, że w przyszłym roku na Lubelszczyźnie przybędzie kilka miast. Część miejscowości stara się bowiem o odzyskanie praw miejskich.

W ostatnich latach na Lubelszczyźnie przybyło kilka miast. Prawa miejskie uzyskały m.in. Urzędów, Lubycza Królewska, Siedliszcze Rejowiec, Goraj czy też Kamionka. Starały się również o to: Końskowola, Janowiec, a w ostatnim roku Turobin i Milejów. Tu jednak przeciwni byli mieszkańcy, lub też pomysł nie uzyskał poparcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, do którego należy ostateczna decyzja w tej sprawie.

W tym roku kolejne samorządy postanowiły poczynić starania, aby poszczególne miejscowości zamiast wsi, stały się miastami. Władze Milejowa i Turobina zapowiedziały, że się nie podają i ponownie będą prowadzić działania mające na celu uzyskanie praw miejskich. Konsultacje społeczne w tej sprawie rozpoczęły się również w Puchaczowie. Do 19 marca mieszkańcy będą wypowiadać się, czy chcą mieszkać w mieście, czy tak jak obecnie, na wsi. W tym przypadku Puchaczów był miastem w latach 1527 – 1870. Podobnie jest w Markuszowie.

Miejskie aspiracje ma również Stężyca w powiecie ryckim. Tu jednak konsultacje zakończyły się negatywną opinią mieszkańców. Wypowiedziało się na ten temat 428 osób, przy czym za było 157 a 240 przeciw. Do konsultacji przymierzają się dopiero w Piszczacu w powiecie bialskim, który to również przed laty posiadał prawa miejskie. Miastem chce się stać także Kurów w powiecie puławskim. Jeszcze w tym tygodniu dyskutować na ten temat będą radni.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

34 komentarze

 1. Nie, jeszcze raz nie. Oczywiście chodzi tylko o kasę dla nowego burmistrza czy radnych. Będzie o wiele wyższa, a co to będą za miasta, śmiech na sali. Zero zakładów pracy tylko parę sklepów i punktów usługowych typu fryzjer. Ten kraj to robi się tylko rajem dla urzędników, zwykłego człowieka tylko dopierdzielić zusem i podatkami aby robił na tych nierobów. Przerost biurokracji. W tych gminkach to robią tylko inwestycje typu niepotrzebny nikomu kolejny dom kultury, biblioteka czy stadion aby rodzinka miała pracę a ile to kosztów generuję. Zero nowych zakładów pracy.

 2. Jeśli będą miastami to może PIS nie wygra tam wyborów

 3. Miasto to same zakazy dla zwykłego kowalskiego ludzie nie zdają sobie sprawy że rolnik tylko straci a to są miejscowości rolnicze. 30 lat mieszkałem w Lublinie a od 15 lat na wsi mieszkam i od 15 lat czuję się wolnym człowiekiem. Te blokowiska to jak zakłady karne rano do pracy wieczorem do celi w której nie wolno nawet głośniej pierdnąć bo zaraz policja z mandatem nie wiem po co ludzie chcą miasta

 4. Ostatni sprawiedliwy

  Chyba władze Milejowa mają kompleksy…skoro mieszkańcy nie chcą?! To chyba wymowne niech się władzą wyprowadzi do miasta skoro na wsi im źle

 5. Jeszcze WORD postawią w turobinie a przyszłym kierowcom ronda, skrzyżowania będą pokazywać w książkach nie mówiąc o sygnalizacji świetlnej

 6. Dziennikarzu w języku POLSKIM nie wsiami a wioskami

 7. Mieszkańcy mówią stanowcze nie w dzisiejszych czasach mówić że jest się z miasta to wstyd wiadomo największa biedota mieszka w mieście w klitce 40 metrów kwadratowych bez ogrodu bez garażu.

  • Na zachodzie Europy tak jest, ale nie można Lublina do zachodu Europy porównywać ? Wschód Polski l, cały Lublin i okolice, Białystok i okolice, są mocno zacofane. Śmieją się na wzajem jedni z drugich, a są w tej samej sytuacji. Trzeba tylko wyjechać m z tego Lublina, zobaczyć Berlin, Paryż, czy nawet Warszawę, lub bardziej przyziemne dla Lublina, Rzeszów, nawet w Rzeszowie widać rozwój, a Lublin, bardziej rozwija się i ładnie wyglądają wsie w aglomeracji Lublina, niż sam Lublin.

 8. Stefan z okolicy

  Widziałem ostatnie głosowanie co do Milejowa… We wsi Cyganka 40 osób było ZA, a 4 PPRZECIW…Tam to chyba wszystkie podpisy jedna osoba składała, której najbardziej zależy. Czy jest ktoś kto to skontroluje? Bo jakoś nie chce mi się wierzyć w takie cuda.

 9. To może i Świdnik?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo