Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

W sklepach dzielnicy Dziesiąta pojawią się bezpłatne wielorazowe torby i woreczki. Właśnie trwa ich przygotowywanie (zdjęcia)

W przyszłym miesiącu w jednym ze sklepów w dzielnicy Dziesiąta pojawią się bezpłatne wielorazowe siatki, w które będzie można zapakować zakupy i odnieść z powrotem. Plan jest taki, aby wyposażyć w nie jak najwięcej placówek handlowych.

W lubelskiej dzielnicy Dziesiąta wystartował projekt, którego celem jest zachęcanie mieszkańców do zastąpienia jednorazowych opakowań takimi, które można użyć wielokrotnie. Działanie to pozwoli na zmniejszenie ilości plastiku używanego podczas zakupów, co z kolei przełoży się również na mniej śmieci, które wysypują się z koszy i wiat śmietnikowych, a porywane przez wiatr zaśmiecają okolicę.

Jak podkreślają autorzy projektu „Dziesiąta pakuje do swojego”, będzie on pomocny w zwiększaniu świadomości ekologicznej mieszkańców dzielnicy. Wszystko dlatego, że nawet drobna zmiana codziennych nawyków zakupowych ma duże znaczenie. Z czasem będzie też można dodawać inne elementy. A szukanie alternatyw i redukcja plastiku jest ogólnoświatowym trendem, w który Dziesiąta ma szansę się wpisać jako pierwsza tego typu dzielnica Lublina.

Pierwsze wielorazowe woreczki i torby na zakupy pojawią się w maju w sklepie warzywno-owocowym „Marian” przy ul. Herberta 14. Będą to tak zwane woreczki i torby bumerangi. Podczas zakupów, zamiast pakowania towaru w foliówki, można będzie pożyczyć wielorazową torbę lub woreczek a przy następnej okazji odnieść je z powrotem.

– Robiąc zakupy możesz skorzystać z nich, za darmo, zamiast plastikowych reklamówek. A jeśli nie będziesz już ich potrzebować odnosisz do sklepu. „Dziesiąta pakuje do swojego” jest przede wszystkim projektem partycypacyjnym budującym dialog i wzmacniającym kontakty międzyludzkie. Nie chcemy by były to działania jednorazowe, zakładamy ciągłość i rozwój, by był to proces zmiany społecznej w dzielnicy – wyjaśnia autorka projektu Alicja Żarkiewicz.

Akcja nie jest przypadkowa. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę, że każdego dnia do koszy w Polsce trafia ponad trzydzieści milionów jednorazowych foliówek. Obecnie realizowane są warsztaty robienia toreb i woreczków na zakupy, których celem jest jednocześnie angażowanie lokalnej społeczności. Powstają one m.in. z nieużywanych już t-shirtów. Kolejnym etapem ma być wyposażenie w torby i woreczki kolejnych sklepów, oraz uzupełnianie liczby sztuk w tych już je posiadających.

Za projekt „Dziesiąta pakuje do swojego” odpowiadają mieszkanki dzielnicy: Karolina Skórka Szewczyk, Alicja Żarkiewicz i Marzena Mirosław. W działania zaangażowało się już sporo osób. Całość realizowane jest ze środków Miasta Lublin, w ramach Programu Dzielnice Kultury, którego Operatorem jest Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”.

 

6 komentarzy

 1. a stare kalesony też można tak przerobić? na siateczkę na bułeczki?

 2. Ale ludziom odwala

 3. Błędy młodości

  Też kiedyś pakowałem jedną na dziesiątej, ale czas pokazał, że to powinna być jednorazówka.

 4. I już to widzę jak mieszkańcy zasuwają oddawać szmaciane torby. Odwaliło komuś i to ostro. Proponuję przejechać się na pszok i zacząć robić z opon sandałki. Idzie lato, akurat się przydadzą. To tak w ramach zacieśniania kontaktów sąsiedzkich.
  Niech się szanowne pomysłodawczynie akcji zajmą robotą zamiast wymyślać bzdury. Niedługo druga Afryka tu będzie jak widać. Bida i syf w tych dzielnicach a tu siateczki z koszulek. Litości.
  Tak to jest jak się nudzi babom w domach, eko wejdzie za mocno i wymyślają czort wie jakie durnoty.

 5. Inicjatywa ogólnie słuszna, ale forma nietrafiona. To wydaje się takie niehigieniczne. Wielorazówki TAK, ale swoje. Po kimś nigdy w życiu.

 6. O super bedo dobre na psio kupe mojego Reksia!

Dodaj komentarz