Nauczyciele składają skargę na księdza, który z ambony krytycznie odniósł się do strajku

Nauczyciele, którzy zostali dotknięci słowami księdza proboszcza z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Lublinie, składają pismo do Arcybiskupa. Mają nadzieję, że wobec duchownego zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Jest stanowcza reakcja nauczycieli po wypowiedzianych przez księdza z kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego w Lublinie słowach na temat ich strajku. Jak już informowaliśmy, w trakcie niedzielnego nabożeństwa duchowny nie szczędził krytycznych i obraźliwych słów w ich kierunku. Zbulwersowało to część wiernych.

– Nazwał ich nierobami i obibokami, którzy nie powinni nic chcieć od państwa. Powiedział, że strajkujący nauczyciel to nie nauczyciel. Tak jakby nauczyciele u nas w państwie nie mieli żadnych praw i mieli pracować za darmo. Twierdził, że kiedyś nauczyciel uczył za darmo i oddawał życie za ucznia. Szkoda że kościół, który powinien być bezstronny wyraża swoje opinie, że proboszcz wyrażając w ten sposób swoje zdanie zniechęca do kościoła. Mam tylko nadzieję, że proboszcz nie mówił tych słów w imieniu wszystkich duszpasterzy – tłumaczy pani Agnieszka.

Jak nas poinformowano, duchowny na tym nie poprzestał. Po publikacji materiału zaczęliśmy otrzymywać kolejne sygnały na ten temat. Z relacji uczniów oraz ich rodziców wynika, że w czasie rekolekcji ksiądz, również w podobnym tonie, miał krytykować decyzję nauczycieli, co do prowadzonej przez nich akcji protestacyjnej. Co więcej miał kazać się dzieciom modlić za to, aby do ich pedagogów wrócił zdrowy rozsądek. Dodatkowo miał też podkreślać, że nauczyciele chcą 1000 zł podwyżki, za co będą mogli kupować swoim dzieciom prezenty. Przez to rodzice, którzy nie są nauczycielami, nie będą mieli pieniędzy na prezenty dla swoich pociech.

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie postanowili stanowczo zareagować. Przygotowali pismo do Arcybiskupa Stanisława Budzika, w którym poruszają sprawę obrażania ich przez księdza z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego. Podpisało się pod nim 75 obecnych w poniedziałek w szkole nauczycieli. Pedagodzy liczą, że wobec duchownego zostaną wyciągnięte konsekwencje.

– Nie może być tak, że osoba duchowna nie mając ku temu żadnych podstaw, publicznie obraża i rozpowszechnia nieprawdziwe oraz krzywdzące informacje na nasz temat. Jednocześnie warto wiedzieć, że kościół, co chwila oczekuje od nas pomocy. Nawet obecnie odbywające się rekolekcje są organizowane kosztem lekcji i zajęć szkolnych. To właśnie nauczyciele są delegowani do zaprowadzania dzieci do kościoła i sprawowania nad nimi opieki – tłumaczą zbulwersowani nauczyciele.

(fot. Wikipedia Anaraga, nadesłane)

85 komentarzy

 1. Jak wam ich tak szkoda to im dajcie z własnej kieszeni.

  • też tak powiesz do zwolenników utrzymywania pasożytów z 500+ …?

  • Dokładnie,
   kłamią ile się da, a już o wszystkich dodatkach pieniężnych to zapomnieli?? nic się nie mówi o tym, że na wakacje pieniądze dostają dla siebie i swoich dzieci.
   Do pracy jak każdy normalny człowiek, a nie strajku się zachciało w czasie roku szkolnego, nie podoba się to do innej pracy i skończą się dodatki, trzynastki, wakacje wolne, ferie. Wtedy może im przyjdzie do głowy, że jednak mieli dobrze. Strajk powinien być w wakacje, po egzaminach, maturach. Czego są winne dzieci?? dlaczego one mają cierpieć, nie skończyć szkoły, a maturzyści mieć problem do przystąpienia do matur.
   Nie myślą o uczniach tylko o sobie jak im źle, czasu nie mają na sprawdzenie klasówek, muszą zabierać do domu ?? śmieszne, nie plotkować na przerwach w pokoju nauczycielskim to czas się znajdzie.
   Do Dyrektorów wszystkich szkół czas skończyć z tym. To nie są „święte krowy” a pracodawca ma wymagać, a nie na wszystko pozwalać.

 2. Osobiście zgadzam się z Proboszczem w tej kwestii. Kiedyś nauczyciel zarabiał więcej od Kowalskiego ale nie wyszedł na ulicę aby on mógł zarobić tyle samo lub więcej. Mam 3 osoby w rodzinie, które pracują w szkołach. Nauczyciele nie mają tak źle, tzn. mają dofinansowanie do corocznych wycieczek zagranicznych, socjale, urlop roczny płatny, 13-stka + wysługa etc. Ile godzin w tygodniu pracują w szkole? Co z tego, że pracuje on w domu. Ja również pracuję po pracy w domu i wychodzi mi dużo więcej godzin niż jemu. Nawet dwukrotnie więcej, a zarabiam ciut więcej niż oni. Więc czego oni chcą? Osobiście twierdzę, że nic nie wyniosłem ze szkoły istotnego co mogłoby mi się przydać w życiu codziennym. Dopiero życie mnie zweryfikowało i zaczęło uczyć.

  Co do księży… Sami zapracowali sobie na taką pogardę tylko hazard, pedofilia, biznes, etc. Jestem osobą wierzącą ale na swój sposób. Wierzę w Boga ale nie w kościół. Ile razy podchodziłem do konfesjonału aby się wyspowiadać, zostałem wyspowiadany ale z wielką łaską. Z głosiłem się kiedyś do księdza z problem, zostałem odesłany z kwitkiem. Kiedy ksiądz chodził po kolędzie to nie zaszedł do nas, bo w ubiegłym roku dostał 20 zł. Kiedyś rodzicom spalił się pokój z powodu zawarcia. Nie było nas stać na jego wyremontowanie. To było przed wizytą duszpasterską. Oczywiście ksiądz nic nie dostałem z oczywistego powodu. Wyszedł obrażony. Sam nie zaproponował pomocy. Jak każdy z nas wie, że w trakcie przygotowań do zawarcia związku małżeńskiego należy uiścić opłatę ” co łaska” ale jeszcze nikogo nie spotkałem kto by dał „co łaska”. Miało być opłacone wszystko. W dniu wesela gdy stałem przed drzwiami do kościoła z z obecną swoją żoną, podszedł organista i powiedział ” trzeba dołożyć mi 100 zł, bo za mało dostałem”. Bez słowa mu dałem, ale to był kolejny powód, który odsunął mnie od kościoła. Szkoda mi tylko tych emerytów, którzy są tak dojeni. Niestety, każdego z nas to czeka. Dziecko w skórze starca.

  • Naprawdę nic istotnego nie wyniosleś ze szkoły? To powiedz mi jakim cudem piszesz, jakim cudem czytasz, jakim cudem wiesz, ile masz kasy w portfelu? Jakim cudem wiesz, co jest ważne, a co nie? jakim cudem napisałeś ten post na kompie i umieściłeś w internetach? To nie jest: nic istotnego?

 3. Mieszkaniec Lemingradu

  Skąd wiesz, że kłamie?
  Może jesteś z tych którzy prawdę nazywają kłamstwem, bo jesteś tylko obywatelem polskim a nie Polakiem i stąd ten Twój wysublimowany subiektywizm???
  Wiele osób twierdzi, że cytowane słowa były wyjęte z kontekstu i nie były jedną spójną logiczną całością.
  Posługiwanie się synonimami w cytatach to nie cytowanie.
  Wy posługujecie się wyrwanymi z kontekstu fragmentami Pisma Św. aby mówić o belce, o drugim policzku, o ogniu który ma zapłonąć.
  Wy robicie to w jakimś celu- nie z troski o czyjeś dobro czy miłość bliźniego..
  Wasza pycha pcha was na piedestał.
  Daje poczucie wyższości, bezkarności..
  Nadaje pozór prawdy i dobroczynności
  a zagubieni jesteście jak ruski partyzant w polskim lesie
  i jak oni- mocni wobec słabych i słabi wobec mocnych.

 4. Ma rację darmozjady tylko podwyżki chcą kto pracuje 16 godzin tygodniowo ferie 2 tygodnie płatne urlop 2 miesiące wakacji płatne i jeszcze podwyżki?

 5. Ala, Mariusz dobrze piszecie polać wam i to sporo. Święte słowa

 6. nie rozumiem tej sytuacji

  Pani do spowiedzi raz raz, jak mozna przyjmowac komunie i odwrotnie sie zachowywać?
  Letni katolicy nie powinni przychodzic do kościoła, bo ograniczają sie wyłącznie do sakramentów kilka razy do roku, a na co dzien życie zasadami ich nie interesuje.
  Brawo ksiądz a prawda sie sama obroni.

 7. Żądam opublikowania całego kazania!
  Wyrywanie z kontekstu jest POdłą manipulacją stosowaną przez tzw. letnich katolików którzy kościól traktują nie jak wzmacniacz wiary i zasad moralnych, ale jak zwykły sklep do pobierania ślubu,chrztu,pogrzebu i bierzmowania bo „ludzie patrzą

 8. Wygląda na to, że Ksiądz dotknął samego sedna charakteru działań braci nauczycielskiej.
  Sam mam takie same spostrzeżenia.
  Byłem w szkole (jej numer zachowam na razie dla siebie).
  Radosne okrzyki dzieci,którymi zajmują się katecheci. Tymczasem na stołówce wielkie zgromadzenie „grona pedagogicznego”.
  Przed wejściem ustawiony stół z wielkim napisem: komitet strajkowy. Dookoła stołu czołowe postacie grona pedagogicznego z Paniami Wicedyrektorkami, które z mocy ustawy mają zakaz uczestnictwa w strajku. W końcu za ten okres wezmą płace.
  Na stronie ZNP wyszukałem nazwisko i imię identyczne, jakie nosi jedna z Pań Wicedyrektorek, a która jest jest prezesem koła ZNP w tej szkole! Tak sądzę, ponieważ na zadane pytanie o tę właśnie organizację w naszej szkole szanownie Panie Wicedyrektorki poinformowały mnie, że są to informacje niejawne, i jako takie nie mogą być ujawnione. Żart? Nie! Czy nie ma tu tym razem jawnej sprzeczności? A może jest drugie i kolejne dno?
  Ogólna radość i zadowolenie. Paniom porzy stolikach brakuje tylko piwa.
  Smutne.
  A gdzie są uczniowie, gdzie są rodzice.
  Wg mnie, ani uczniowie, ani tym bardziej rodzice nie są ważni. To tylko taki koloryt.
  Zupełnie odrębną sprawą są wyniki nauczania.
  Dokąd to wszystko zmierza?

 9. Jezus też nie brak kasy za swoje kazania i codzienne nauczanie… A ten proboszcz co na to?

 10. A będzie tak:
  – biskup nic nie zrobi, wszak swój swojego chroni tak jak to robili z księżmi pedofilami
  – nauczyciele nie dostaną podwyżki, sami zakończą strajk jak przestaną dostawać jakie kolwiek wynagrodzenie
  – duchowny dalej będzie głosił farmazony z ambony
  – i tak go wpuszczą po kolędzie i dadzą mu kopertę
  – pielęgniarki, nauczyciele, taksiarze i rolnicy nie zagłosują na PiS w najbliższych woborach (do tego czasu ta grupa może się powiększyć)

 11. Oczywiście ja również jestem za opublikowaniu całego kazania. Tak dla jasności , jestem osobą obiektywną ,nie zawsze podobają mi się uwagi naszego Proboszcza ,ale tym razem muszę stwierdzić ,że to „NAUCZYCIELE’ mocno wyolbrzymili. Byłam w kościele i osobiście słyszałam….nie padło takie określenie jak ”obiboki” czy „nieroby”. Dziwię się Dyrekcji Szkoły ,że uległa manipulacji i nadała temu rozgłos. W mojej ocenie to zwykła gra polityczna. Również jestem zdania ,że publikacja ogłoszeń parafialnych rozwiała by wszelkie wątpliwości. ciekawa jestem jakie wówczas stanowisko zajęłaby szanowna Dyrekcja Szkoły……

  • Zależy na której mszy byłaś . Ale opowiadanie o powołaniu i misji w przypadku gdy samemu jest się chciwym bezszczelnym i roszczeniowym człowiekiem to SKANDAL

 12. znam tego pana zwanego ksiedzem .
  narobił sobie duzo klopotu, a ie jest ci on bez winy. jak ktos zacznie drążyc wypowiedzi pana ksiedza to może poleci.

 13. Gleń co ma 500+ do tego tematu tłoku?

 14. Rozumiem oburzenie, ale co ma powiedzieć i zrobić uczeń, określany nieukiem, debilem itp? Ile to byłoby spraw.

 15. Jeden co powiedział szczerze i publicznie o tych co nazywają się nauczycielami i chcą zarabiać 8000zł miesięcznie za połowę tych godzin co inni za całość biorą zaledwie tylko 2500zł.

 16. Nauczyciele, a nie wiedzą, że w pismach na końcu linijki nie stawia się literki „i”?
  Oni chcą kogoś uczyć? 🙂

 17. Nawet jeżeli nie powinni strajkowac, to gienek nie powinien używać takich słów darmozjad jeden na tace daj, za chrzest zapłać, na ślub tak samo, a na mieście lata z jakimiś lachonami.Wstyd to nie jest Kościół!

 18. Murem za ks. proboszczem. Nikt nauczycielowi nie kazał wybierać tego zawodu. A za takie wynagrodzenie przy takiej ilości godzin niejeden bezrobotny nauczyciel przyjaby taka prace. Całe szczęście, że na czas strajku nie należy się wynagrodzenie za pracę. Podejrzewam, że gdyby nie pan Broniarz kompromis już dawno byłby wypracowany.

 19. Księża tez darmozjady i pedo…. dlatego przestałem chodzić do kościoła. A nauczyciele nie zarabiam 1/3 co oni a oni chcą więcej. Ja tez bym coś chciał więcej od tego chirego naszego systemu!!!!!

 20. Ciekawe, czy pójdą przed świętami do spowiedzi i wypowiadają się że brali fikcyjne zwolnienia lekarskie i z tej swojej chciwości, egoizmu, nie mówiąc o pogardzie dla niektórych grup spolecznych

 21. Ksiadz niech idzie już na emeryturę – już napsuł dość dużo na osiedlu Nałkowskich.

  Utrudnia każdemu życie, jest konfliktowy, apodyktyczny, nie znosi sprzeciwu, wymusza wygórowane opłaty za „posługę” , ma ostro skierowane na prawo upodobania polityczne, agituje politycznie, ubliża ludziom, nie ma do nich szacunku, ,,, tak sobie myślę że facetowi się czasy pomyliły i że to od jest dla nas a nie my dla niego – Bo to właśnie jest jego wymysł aby nauczyciele ciągneli dzieci na rekolekcje.

  Tak jestem mieszkańcem tego Osiedla i od zawsze chodziło się chętnie na rekolekcje – ale do czasu aż nastał Pan Szymański. Tak nastał i wraz z nim nie ma dobrego kontaktu z parafią. Od bezpośredniego kontaktu począwszy po zbiorowy akt mszy świętej na której może oczerniać ludzi jak chce i nikt nie wstanie i nie powie żeby przestał kłamać. ZA TO LUDZIE PO PROSTU WYCHODZĄ Z KOŚCIOŁA NIE CHCĄC SŁUCHAĆ KŁAMSTW I NIEPRAWDY.

 22. Jest takie przysłowie : uderz w stół, a nożyce się odezwą. Ksiądz ma rację.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online