Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Lubartowie powstał Szpitalny Oddział Ratunkowy. Niebawem rozpocznie funkcjonowanie (zdjęcia)

Powstanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w lubartowskim szpitalu zapowiadano już kilka lat temu. Inwestycja właśnie została zrealizowana. Dziś przecięto wstęgę, jednak SOR zacznie działać dopiero od 6 maja.

W środę, w szpitalu w Lubartowie miało miejsce uroczyste oddanie do użytku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wiceminister zdrowia Marek Kos, starosta lubartowski Tomasz Marzędza, dyrektor szpitala Artur Szczupakowski, dyrektor Wydziału Zdrowia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Agnieszka Kowalska-Głowiak a także samorządowcy i przedstawiciele służb z terenu powiatu.

Inwestycja ta była planowana już od kilku lat a jaj celem zapewnienie większego bezpieczeństwa medycznego dla mieszkańców powiatu. Na potrzeby SOT-u przebudowany został parter budynku szpitala. Obok powstało zaś lądowisko dla helikopterów. Całość kosztowała ponad 15 milionów złotych, przy czym wchodzi w to również zakup nowoczesnego wyposażenia w tym sprzętu medycznego.

Jak podkreślają władze powiatu, Szpitalny Oddział Ratunkowy to miejsce, w którym ratuje się życie i nagle zagrożone zdrowie człowieka. Pomoc w SOR obejmuje świadczenia, które wymagają szybkiej diagnostyki i leczenia. Ale lekarz SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie potrzeby kieruje pacjenta na leczenie szpitalne lub zapewnia transport do innej specjalistycznej placówki. SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Lubartowie, z uwagi na procedury, zacznie funkcjonować dopiero w przyszłym miesiącu. Zapowiedziano, że pierwsi pacjenci będą mogli być przyjmowani już minutę po północy w dniu 6 maja.

17 komentarzy

  1. W lubartowie na dziecięcym jak rodzic chciał przespac się na kozetcce przy dziecku to płacił 10zl na usługę hotelową a potem musiał zapłacić w kadrach bo inaczej nie dostał wypisu. Na paragonie oczywiście było usługa medyczna.

  2. a czy dzieciom będziecie wykonywać RTG I USG czy wsystko będzie i tak odsyłane do Lublina?

Dodaj komentarz