Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nadchodzi koniec arktycznego chłodu. Termometry w województwie lubelskim pokażą nawet 15 stopni

Na kilka dni wkroczyliśmy w chłodniejszy okres synoptyczny. Jest to zasługa rozbudowy silnego wyżu, którego centrum znad Skandynawii przez północ Polski zmierza nad Rosję. Antycyklon sprowadził do nas na kilka dni masę powietrza arktycznego znad Arktyki. Wkrótce nadejdzie ocieplenie, na termometrach zobaczymy kilkanaście stopni na plusie.

Przez cały sezon zimowy obserwowaliśmy występowanie aktywnej cyrkulacji strefowej związanej z Oceanem Atlantyckim. Chłodniejsze okresy w pogodzie pojawiły się w marcu, ale w skali miesięcznej trzeci miesiąc roku będzie powyżej normy termicznej o kilka stopni. Wiele wskazuje, że pod względem ilości opadów czeka nas wyraźny deficyt poniżej normy z okresu 1981-2010.

Na przełomie marca i kwietnia obserwować będziemy w dalszym ciągu dużą aktywność wyżów barycznych. Niewykluczone, że krótki okres z napływem powietrza arktycznego nastąpi na przełomie marca i kwietnia, dlatego znów niewykluczone będą przymrozki. Potem powrócą wiosenne temperatury.

Napływające powietrze arktyczne do Polski jest suche, dlatego nie obserwuje się występowania dużej ilości chmur. Również widzialność masy docierającej znad Arktyki jest bardzo dobra, co sprzyja wykonaniu dalekich obserwacji. W kolejnych dniach czeka nas zmiana i arktyczny chłód opuści nasz kraj. Znajdziemy się w bezpośrednim napływie cieplejszego i dość suchego powietrza ze wschodu i południowego-wschodu.

We wtorek na termometrach w regionie zobaczymy od 2°C do 4°C. Będzie bezchmurnie do końca dnia. Pozostaniemy pod wpływem silnego wyżu. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie 1040 hPa. Wiatr słaby, nasilający się w drugiej części dnia z kierunku północno-wschodniego, skręcającego na wschodni.

Noc z wtorku na środę przyniesie bezchmurną aurę. Wpływ na pogodę będzie mieć rozległy, silny wyż z centrum nad Białorusią. Słaby wiatr, napływ arktycznego powietrza i brak chmur przyczynią się do większych spadków temperatury. Termometry w regionie pokażą od -7°C do -5°C. Przy gruncie do -10°C Przy wyżowej pogodzie możliwy jest rozwój smogu pod warstwą inwersyjną.

W środę odczujemy zauważalne ocieplenie. Napływać będzie cieplejsze, kontynentalne powietrze ze wschodu. Temperatura wyniesie od 6°C do 4°C w woj. lubelskim. Przeważnie ma być bezchmurnie, lecz w drugiej części dnia od wschodu może nasunąć się więcej chmur, ale nie są prognozowane opady atmosferyczne. Nasilać ma się wiatr wschodni, zwłaszcza w godzinach południowych.

Noc ze środy na czwartek dalej z przymrozkami. Będzie na ogół bezchmurnie, napływać ma masa ze wschodu. Termometry w regionie pokażą od -3°C do -1°C. W czwartek czeka nas kontynuacja wyżowej pogody. Napływać ma masa powietrza ze wschodu. Temperatura wyniesie od 8°C do 10°C. Na niebie pojawią się chmury głównie piętra średniego i wysokiego. Opady nie wystąpią.

Noc z czwartku na piątek przyniesie temperatury w przedziale od -1°C do 1°C. Zachmurzenie na ogół małe, wzrastające do umiarkowanego. Nie wystąpią opady atmosferyczne. Natomiast w przeddzień weekendu zobaczymy iście wiosenne wartości na termometrach w przedziale od 11°C do 13°C. Opady atmosferyczne nie wystąpią. Nie zabraknie pogodnego nieba.

W weekend czeka nas kontynuacja wiosennych temperatur. W sobotę będzie napływać powietrze z południowego-wschodu, natomiast na termometrach zobaczymy nawet 15°C. Nie są prognozowane opady atmosferyczne, w niedzielę dalej wiosennie z temperaturą na poziomie od 14°C do 16°C.

Prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia wystąpi krótkotrwałe ochłodzenie, ale wiele modeli sygnalizuje, że w pierwszych dniach kwietnia termometry pokażą ponad 15 stopni w wielu miejscach Polski. Wyżowej pogodzie towarzyszyć będzie wyraźny deficyt opadów, co opóźniać ma wegetacje i pogłębiać suszę.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura w Polsce

(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Z kraju