Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jest areszt dla Piotra Kowalczyka. Sąd uznał, że dla dobra śledztwa, zatrzymani przez CBA nie mogą być na wolności

Były przewodniczący Rady Miasta Lublin Piotr Kowalczyk trafił do aresztu. Tak wnioskowała prokuratura a sąd przychylił się do złożonej przez śledczych argumentacji. Taka sama decyzja zapadła wobec pozostałych trzech zatrzymanych przez CBA mężczyzn.

W piątek Sąd Rejonowy w Zamościu rozpatrywał wniosek prokuratury, dotyczący zastosowania wobec zatrzymanych we wtorkowej akcji CBA mężczyzn, środka zapobiegawczego. W tym przypadku śledczy wnieśli o najsurowszy z nich, czyli tymczasowe aresztowanie. Sąd zgodził się z argumentami, jakie wysunęła prokuratura, dlatego też uznał, że mężczyźni najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie.

Jak ustaliliśmy, jednym z głównych powodów miała być realna obawa dotycząca mataczenia w trwającym postępowaniu. Oprócz Piotra Kowalczyka, chodzi o lubelskich przedsiębiorców działających na rynku nieruchomości. Prowadząca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Zamościu konsekwentnie odmawia udzielania jakichkolwiek nowych informacji w tej sprawie. Tłumaczone jest to dobrem prowadzonych cały czas czynności.

Śledztwo to wynik prowokacji, jaką przeprowadziło w Lublinie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jeden z agentów wcielił się w rolę inwestora ze Słowacji, który miał być zainteresowany budową wieżowca przy ul. Zana w Lublinie. Szef CBA Temistokles Brodowski tłumaczył, że chodziło o załatwienia pozwolenia na budowę i wymaganych prawem zgód w związku z budową, w zamian za korzyść majątkową w wysokości 1 mln zł. Przedsiębiorcy zostali zatrzymani w momencie, kiedy podpisywali umowę. Spotkanie, jak też zatrzymanie odbyło się w biurze byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublin Piotra Kowalczyka.

Sam Kowalczyk oświadczył, że umowę zawierał w dobrej wierze oraz nie zobowiązał się do czynności innych, niż wykonanie koncepcji architektonicznej, prac projektowych i dokumentacji prawnej niezbędnej do realizacji inwestycji. Zapewniał również, że dołoży wszelkich starań, aby w pełni wyjaśnić tę sytuację, która ma być absurdalną próbą oczernienia i dyskredytowania zarówno jego, jak też jego rodziny. Ma także walczyć o swoje dobre imię, prawdę i udowodnić przed niezawisłym sądem, że wtorkowe zdarzenie to bezprawny i haniebny atak w jego kierunku.

(fot. archiwum/UM Lublin)

42 komentarze

 1. Po ha to ujawnione?Lypki łapią?Teraz się gotuje,a za chwilę będą ostrożniejsi.Gospodarz nie wie co na jego podwórku.Śmiech na sali.

 2. Czy ktoś zadał sobie trud i prześledziil życiorys polityczny tego pana? Ta cała prowokacja to zemsta za to że dzięki niemu PiS stracił władze w Lublinie. Kiedyś netfliks nakręci serial o ludziach pisuaru, tych z tyłu sceny i to będzie hit ?

 3. a co z żukiem? przecież wiadomo, że nic się nie działo bez wiedzy bosa

 4. bez czyjej wiedzy?

  A co niby ma być?
  Przecież Prezydent Miasta nie jest jego przełożonym.
  Może jeszcze zapytasz o przedszkolankę lub wychowawczynię w szkole 🙂
  Szef PIS też kiedyś był jego „bosem” – może tutaj jest temat do rozwinięcia?
  Przecież „służbami” znowu kierują ci sami ludzie, których ułaskawił Duda.
  A sama prowokacja „wypisz-wymaluj” jak z okresu, za który dostali wyrok (a przed jego uprawomocnieniem ochroniła ich decyzja Dudy).

 5. A wiadomo coś o pozostałych zatrzymanych ? Co to za przedsiębiorcy uciemiężeni, jeszcze się mało nachapali. Skoro 1mln łapówki to ile do zarobienia było ?

 6. Wiadomo było od dłuższego czasu że jest układ i przyzwolenie na budowy, oraz na zmiany warunków zabudowy na terenie Lublina. Wiadomo również jakie warunki były wydane dla tej działki ( szkoda że łysy przy poręczeniu za kolegę nie mówi tego że można tam wybudować budynek do 2 max 4 pięter). Wiadomo więc czego podjął się Kowalczyk – jak to mówi łysy rzeczy niemożliwej bo to nie UM zmienia warunki zabudowy ! kolejny raz chyba zapomniał co zrobił razem z UM w brew opinii mieszkańców w referendum za 500.000zł decydując razem z radnymi UM o zmianie warunków zabudowy górek czechowskich. Policzcie jakie tam poszły korzyści materialne ! Mama nadzieję że i tym zajmie się CBA , jak również apartamentowcem przy hotelu Unia którym również TBV jest współwłaścicielem, halą na czubach – tam również zostały zmienione warunki zabudowy dla jego kolegi Grodzkiego byłego prezesa miejskiej spółki MOSiR !