Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze zbliżają się do woj. lubelskiego. Wystąpią szkody wiatrowe, gradobicia i zalania

Prognozy numeryczne na najbliższe godziny nie ulegają zmianom. Na obszarze województwa lubelskiego wystąpi silne załamanie pogody. Prognozowane są ulewne, nawalne opady deszczu prowadzące do podtopień, silne porywy wiatru powodujące szkody i gradobicia.

Od kilku godzin nad zachodnią i południowo-zachodnią Ukrainą obserwowany jest szybki rozwój chmur burzowych typu Cumulonimbus. Ze zdjęć satelitarnych oraz danych z radarów meteorologicznych wynika, że konwekcja przybrała tam postać mezoskalowego układu konwekcyjnego. W obrębie układu dobudowują się kolejne komórki burzowe. Cała strefa burz przemieszcza się z południowego-wschodu, częściowo wschodu na północny-zachód i północ.

Prawdopodobnie pierwsze burze pojawią się około godziny 17 w południowych powiatach województwa lubelskiego. Grzmieć ma również na wschodzie regionu. Następnie burze przemieszczać ma się na północny-zachód, częściowo zachód regionu.

W czasie burzy wielokomórkowej na obszarze woj. lubelskiego prawdopodobne porywy wiatru do 70 km/h do 100 km/h. W wielu powiatach możliwe są duże szkody wiatrowe. Wiatr może łamać konary, wywracać drzewa, zrywać dachy.

Niewykluczone, że w czasie przechodzenia systemu burzowego wystąpią opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm. Największe gradziny możliwe są w sytuacji, gdy w układ konwekcyjny wbudowane będą superkomórki burzowe. Na czele układu burzowego powstawać mogą nowe ośrodki burzowe. Strefie burz może towarzyszyć wał szkwałowy o dość turbulentnej podstawie.

Stosunkowo niska prędkość przemieszczania i duża zawartość wody opadowej w atmosferze może spowodować, że w wielu miejscach woj. lubelskiego wystąpią podtopienia, a na terenach niżej położonych nawet powódź błyskawiczna. Początkowo w pierwszej części nocy burzy wielokomórkowej towarzyszyć mają opady gradu. Wykazywać może się również dużą aktywnością elektryczną.

Szczególnie groźna pogoda występować będzie późnym popołudniem i wieczorem w Polsce wschodniej. Niebezpiecznie ma być także w pierwszej części nocy z czwartku na piątek. Pogoda prawdopodobnie zacznie uspokajać się dopiero w drugiej części nocy, lecz lokalne burze z uniesionego trybu konwekcji o niższej intensywności możliwe są przez całą noc. Prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych, powodujących szkody burz ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie gwałtownych burz

(fot. lightningmaps.org)

13 komentarzy

  1. Chyba trzeba się bać…

  2. Mam rower, byłem na miejscowym rajdzie. Wczoraj burza mnie złapał pod drzewem. Wyszedłem z pod tego dzewa jak wyczochrany z pralki 🙂

  3. Jutro pełny ”lans” najlepsze szaty i zakupy w galeriach, potem tyko deser w miescie 🙂

  4. Jest 18.30, córka z Zamościa dzwoniła, że leje jak facet z rana, myślę, że do 19-tej będzie i u nas trochę radości

  5. Z naturą nie wygrasz. Miała być taaaka susza. Susza 2020. A tu? Jeszcze tak popada ze dwa dni i będzie Powódź 2020…

  6. Szkoda że te deszcze nie spadly w kwietniu…

Z kraju