Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze superkomórkowe możliwe dziś w woj. lubelskim. Silne ulewy, liczne wyładowania i duży grad

W środę w regionie prognozowane są silne burze, którym mogą towarzyszyć opady dużego gradu. Nie da się całkowicie wykluczyć lokalnej trąby powietrznej, choć prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zjawiska nie jest duże.

Ryzyko groźnych burz w regionie

W środę istnieje podwyższone prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych burz superkomórkowych, które lokalnie mogą spowodować szkody wiatrowe, gradowe oraz opadowe i związane z wyładowaniami atmosferycznymi. w woj. lubelskim. Nie da się całkowicie wykluczyć lokalnej trąby powietrznej związanej z mezocyklonem, choć prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zjawiska nie jest duże, to należy wspomnieć o możliwości jego rozwoju. Szczególnie w godzinach popołudniowych i późno popołudniowych na wschodzie naszego kraju w obrębie burz wykazujących cechy superkomórek burzowych. Temperatura maksymalna wyniesie dziś od 28°C do 31°C.

Pogodę kształtuje rozległy ośrodek niskiego ciśnienia

W środę pogodę w Polsce kształtować ma rozległy, wielocentryczny ośrodek niskiego ciśnienia znad Europy Północnej o imieniu Ronson. Główny wpływ na aurę w kraju ma mieć wtórny niż znad południowej Skandynawii. Przez Polskę przechodzić ma dziś układ frontów atmosferycznych. Początkowo znajdziemy się w tzw. ciepłym wycinku niżu, ale od zachodu, północnego-zachodu nacierać ma front atmosferyczny o charakterze chłodnym, który poprzedzony ma być dolno-troposferyczną linią zbieżności wiatru. W ciepłym sektorze niżu znajdzie się gorąca, wilgotna i chwiejna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego z południowego zachodu Europy. Dlatego niewykluczone są burze, które lokalnie mogą mieć gwałtowny charakter.

Ryzyko burz superkomórkowych

Dziś będzie podwyższone prawdopodobieństwo wystąpienia burz superkomórkowych z dyskretnego trybu konwekcji, ale miejscami nie da się całkowicie wykluczyć struktur wielokomórkowych, nawet z wbudowanymi liniami szkwału i superkomórkami burzowymi. Prognozujemy, że w zasięgu burz wysokość opadów sięgać może do 20-40 mm, prowadząc lokalnie do podtopień i zalań. Szczególnie obszarów mocniej zurbanizowanych. Prawdopodobne są opady gradu o średnicy do 2-4 cm, a punktowo w obrębie silnej superkomórki burzowej do około 5 cm, prowadząc do znacznych szkód. Porywy wiatru w burzach do około 80-90 km/h, które związane będą z oddziaływaniem silnych prądów zstępujących. Istnieje niskie ryzyko lokalnej mezocyklonalnej trąby powietrznej, czemu sprzyjać może w godzinach późno popołudniowych i wieczornych obniżający się poziom kondensacji, wilgotna dolna troposfera i nasilające się pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-1 km.

Większość wiodących modeli numerycznych pokazuje, że dziś pomiędzy 14 a 20 pojawią się burze superkomórkowe ze zwiększonym potencjałem do przynoszenia groźnych zjawisk na swojej trasie. Chmury burzowe przemieszczać mają się przeważnie z zachodu na wschód, ale miejscami trajektoria ośrodków burzowych może być odchylona z uwagi na występowanie mezocyklonów, czyli rotujących prądów wstępujących. Przewiduje się, że burze zaczną zanikać w pierwszej części nocy ze środy na czwartek.

Burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się obserwacje danych z sieci radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami aerologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia dzisiejszych burz wynosi 85% w woj. lubelskim. Szczytowa aktywność burzowa przypadnie pomiędzy 14 a 20 czasu lokalnego.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. Arkadiusz Wójtowicz)

37 komentarzy

  1. Trąb…. jerychońskich

  2. „Tak, będzie prognoza, dziś również burze.” odpowiem tu bo tam nie dało rady.
    Dobra niech będą burze, mnie to pasi, znowu podleje 🙂 Oby były co dzień

Dodaj komentarz

Z kraju

Wiadomości z info112