Aktywiści zorganizowali spacer po Starym Gaju. Walczą o ochronę tego ważnego dla miasta obszaru leśnego (zdjęcia)

W niedzielę 24 stycznia grupa osób sprzeciwiających się wycince drzew w lesie Stary Gaj wzięła udział z spacerze po tym cennym przyrodniczo terenie. Spacerowicze odwiedzili planowany zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Lipowa Dolina” w południowej części lasu, a także miejsce ostatniego zrębu zlokalizowane przy granicy rezerwatu „Stasin”.

Wycinki drzewostanu, które zostały ostatnio wykonane na terenie Starego Gaju, wzbudziły oburzenie wielu mieszkańców Lublina. W ostatnich tygodniach pojawiły się stanowiska organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i osób prywatnych sprzeciwiających się tego typu działaniom Lasów Państwowych, Nadleśnictwa Świdnik. Zaapelowano też o ochronę tego obszaru przed masową ścinką drzew.

Wskazywano na dużą rolę tego kompleksu leśnego jako ważnego miejsca relaksu i wypoczynku dla mieszkańców Lublina. Podkreślano również jego wartości przyrodnicze i krajobrazowe. Powstała też skierowana do Nadleśnictwa obywatelska petycja w obronie Starego Gaju.

W trakcie niedzielnego spaceru aktywistki i aktywiści grupy Extinction Rebellion Lublin chcieli zwrócić uwagę także na inną bardzo ważną kwestię.

– Obecnie świat stoi u progu katastrofy klimatycznej, zbliżamy się do niej znacznie szybciej niż przewidywali naukowcy. Lasy pełnią ważną rolę w zapobieganiu kryzysowi klimatycznemu dzięki zdolności dojrzałych drzew do wiązania znacznych ilości dwutlenku węgla z atmosfery. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy dojrzałych, kilkudziesięcioletnich drzew, całych lasów. Powinniśmy dbać o drzewostany, które mamy obecnie i dokładać wszelkich starań, by lasy mogły zajmować kolejne obszary – wyjaśniali uczestnicy spaceru.

Jak wskazywano, kryzys klimatyczny nie jest odległą wizją, która dotknie dopiero naszych wnuków czy prawnuków. Zmiany klimatu już tu są i stają się coraz bardziej odczuwalne. I to ostatni moment, by coś zmienić.

Aktywiści oczekują objęcia ochroną w formie statusu pomnika przyrody 32 najcenniejszych drzew w Starym Gaju, domagają się też utworzenia
zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Lipowa Dolina” w najcenniejszej części lasu.

(fot. Extinction Rebellion/nadesłane)

Zobacz również

15 komentarzy

 1. Ja jestem jak najbardziej za ochroną Starego Gaju – głównie przed bydłem z pobliskich osiedli, rozjeżdżającym ściółkę rowerami, quadami, zostawiającym śmieci, puszki i butelki czy palącym w lesie ogniska. Wycinki pielęgnacyjne rozumiem. Tak czy owak nigdy bym się nie przyłączył do tej bandy niedouków pseudoekologów.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika