We wtorek w regionie niewykluczone burze

DSC02391

We wtorek Polska znajdzie się pod wpływem niżu o nazwie „TILL” z centrum ulokowanym nad Finlandią. Przed frontem chłodnym napłynie nieco cieplejsze i bardziej niestabilne powietrze polarnomorskie. W regionie pojawią się korzystne warunki do tworzenia się burz.

 

Pierwszych burz należy spodziewać się już w pierwszej części dnia, ale szczególnej intensyfikacji należy spodziewać się po godzinie 12.

Struktury burzowe mogą przybrać charakter pojedynczych struktur burzowych, nawet w formie superkomórek burzowych. Co więcej warunki panujące w troposferze sprzyjać będą formowaniu się nieco większych multikomórek, a w późniejszych godzinach niewykluczone jest powstanie nieco większego systemu burzowego w formie liniowej.

Głównym zagrożeniem wtorkowych burz mogą okazać się silne, lokalnie niszczące porywy wiatru do 90 km/h. Nie powinny jednak wystąpić tak rozległe i duże szkody jak w ostatni czwartek. Co więcej burze mogą mieć potencjał do generowania opadów gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm.

Ze względu na dużą prędkość przemieszczania się wtorkowych burz ryzyko zalań nie będzie duże, ale nie można go całkowicie wykluczyć. Istnieją małe szanse na powstanie lejków kondensacyjnych, a nawet słabo wykształconej trąby powietrznej. Przeważającym zagrożeniem będzie silny wiatr.

Konwekcja zacznie opuszczać województwo lubelskie w drugiej części dnia, ale niektóre z formacji burzowych, głównie na krańcach wschodnich mogą trwać nawet do wieczora.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżącą sytuację pod linkiem poniżej:
http://lubelscyfanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2017-07-04 07:29:31
(fot. lublin112.pl)