Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zwiększono częstotliwość kursowania linii nr 159. Zmiany na lepsze również na kilku innych liniach

Prośby mieszkańców Lublina, dotyczące zwiększenia częstotliwości na niektórych liniach komunikacji miejskiej przyniosły skutek. Cały czas prowadzone są też analizy dotyczące wypełniania pasażerami poszczególnych pojazdów.

Pod koniec stycznia odbyło się zainicjowane przez Fundację Wolności spotkanie w którym uczestniczyli m.in. Przewodniczący Rady Miasta Lublin Jarosław Pakuła oraz Przewodniczący Rady Dzielnicy Tatary Józef Nowomiński. W jego trakcie rozmawiano przede wszystkim o cięciach kursów komunikacji miejskiej. Dotknęły one m.in. mieszkańców Tatar, gdzie autobusy jak i trolejbusy zaczęły jeździć znacznie rzadziej niż wcześniej. Jak zaznaczał Józef Nowomiński, w przypadku tej dzielnicy zmiany te były znaczące. Przedstawił też wyliczenia dotyczące procentowego okrojenia liczby kursów w tej części miasta. Temat został poruszony na prośbę grupy seniorów – aktywnych mieszkańców Lublina, którzy dość poważnie odczuli zmiany w rozkładach jazdy.

Interwencja przyniosła skutek, gdyż Zarząd Transportu Miejskiego zwiększył już częstotliwość kursowania linii nr 159. Zamiast co 20 minut, trolejbusy podjeżdżają na przystanki co 15 minut. Dotyczy to godzin szczytu, jednak dzięki temu przełoży się to również na fakt, iż pojazdy będą mniej zatłoczone. To nie wszystkie zmiany. Na prośbę pasażerów dwukrotnie zwiększono częstotliwość kursowania linii nr 151 i 158. W godzinach szczytu zamiast co 20 minut, trolejbusy kursują już co 10 minut. Częściej kursuje też linia nr 7, w tym przypadku autobusy w godzinach szczytu podjeżdżają na przystanki nie co 30, lecz co 20 minut.

Zarząd Transportu Miejskiego zapewnia również, że prowadzona jest cały czas bieżąca analiza sytuacji w kursowaniu komunikacji miejskiej. Oprócz wykorzystania systemu bramek liczących, jakie znajdują się na wyposażeniu niektórych pojazdów, pracownicy ZTM bezpośrednio prowadzą obserwacje w mieście. Szczególnie dotyczy to kursów porannych, dowożących mieszkańców do pracy i szkoły, ale też wekendowych. Prowadzone są również analizy pod kątem przydziału taboru czy wzmocnienia poszczególnych linii tzw. kursami szczytowymi.

(fot. lublin112)

22 komentarze

  1. Dziwię się że nie wydłużyli kursów lini 155 do felicity tylko zostawione na pancerniaków.
    I nie wydłużyli linii 153 z pancerniaków pod chłodnie na Mełgiewska.

    Widocznie rozkład układa osoba,osoby które nie kursują komunikacja miejska tylko własnym autem i mają pasażerów daleko w wielkiej D….

    • Powieś trakcję i nie będzie problemu przedłużyć. Zresztą na twoją otyłość spacerek jest wskazany.

Z kraju