Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Za kilka dni rozpocznie się największe rolnicze badanie statystyczne. Udział w nim jest obowiązkowy

Każda osoba prowadząca gospodarstwo rolne ma wziąć udział w rozpoczynającym się od początku września Powszechnym Spisie Rolnym. Pytania mają być związane tylko z działalnością rolniczą.

We wtorek 1 września na terenie całego kraju ruszy Powszechny Spis Rolny. Realizowany jest on co 10 lat, zaś jego celem jest dokładne scharakteryzowanie polskiego rolnictwa. Uzyskane w spisie dane mają posłużyć do zapewnienia aktualnej bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, co jest konieczne dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi jak też do analizy zmian, jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni ostatnich lat. Spis obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne, zaś udział w nim jest obowiązkowy.

Rolnicy będą mogli wziąć udział w spisie na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest samospis internetowy, czyli wypełnienie odpowiedniego formularza przez Internet. Druga możliwość to wywiad teleankieterski, który będzie realizowany przez ankieterów za pomocą specjalistycznej aplikacji call center. Głównie w ten sposób będą spisywane gospodarstwa, w których już częściowo wypełniono formularz spisowy przez Internet, jednak wymaga on uzupełnienia.

Z kolei do gospodarstw rolnych, w których nie było możliwe zebranie informacji powyższymi metodami, zapukają rachmistrzowie spisowi. Będą oni wyposażeni w specjalne terminale, które mają umożliwić przeprowadzenie spisu poprzez wykorzystanie formularza elektronicznego. Będzie też opcja spisania się za pomocą telefonu. Trzeba będzie zadzwonić na specjalną infolinię, a następnie wybrać opcję „Spisz się przez telefon”.

Rolnicy będą pytani o powierzchnię gruntów i liczbę zwierząt gospodarskich, uprawy rolne i ogrodnicze. Zbierane będą też dane o liczbie ciągników, maszyn rolniczych i budynków gospodarskich, ale tylko tych związanych z prowadzoną produkcją rolniczą. Pytania mają też dotyczyć zużycia nawozów, liczby osób pracujących w gospodarstwie rolnym czy też metod produkcji.

Jak zastrzega Główny Urząd Statystyczny, ankieterzy z pewnością nie będą pytać o majątek rolników, ich zarobki, wartości przychodów czy też sprzedawane przez gospodarstwa rolne produkty. Potrzebne będą jedynie informacje związane z tym, jaką procentową część dochodów stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej czy też czy gospodarstwo rolne w ogóle prowadzi sprzedaż produktów rolnych. Powszechny Spis Rolny potrwa do 30 listopada.

(fot. lublin112)

25 komentarzy

  1. Mogliby zapytać też o to jak często wylewają szambo na pola bądź do rzeki 😉

    • Dokładnie, jak często wylewają szambo na działkach np nad jeziorami.
      Albo na wszelakich przedmieściach z tych domków gdzie nie są podłączenie do kanalizacji.

  2. A ilu ludzi te gospodarstwa dzisiejsze uśmiercają chemię walą gdzie się da na potęgę ! ROLNICY TRUJECIE LUDZI ALE TO WYJDZIE NA ŚWIATŁO DZIENNE !!!!! O Bałtyku nie wspomnę …..

  3. o tym się nie mówi ale rolnicy to są truciciele środowiska !!!!!!!!!!!!!!!! Każdy mądry wie o co chodzi

  4. Trucicielem środowiska to jest konsument, który chce kupić „dużo i tanio”. Jak kto chce bez oprysków niech kupuje produkty ekologiczne, będzie na nie popyt, to rolnicy będą je produkować, proste.

  5. Globalny 7yd musi dokładnie wiedzieć, co jeszcze zostało do zlikwidowania i przejęcia.

  6. do zboczeńców nie zachodzę

    Ja jako rachmistrz będę pytał o ideologię LGBT

  7. Gonić z podwórka.

Z kraju