Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wilk zawędrował do lubelskiego lasu Dąbrowa? Leśnicy wskazują, że jest to możliwe (foto)

W lubelskim lesie Dąbrowa natrafiono na tropy wilka. Leśnicy przyznają, że w naszym regionie wilki potrafią pojawiać się w miejscach, gdzie nikt ich by się tam nie spodziewał. Jednak nie ma szans, aby w Dąbrowie zamieszkały na stałe.

W piątek skontaktował się z nami jeden z mieszkańców, który jak nam wyjaśniał, w lesie Dąbrowa natrafił na tropy wilka. Co więcej, miał to nie być pierwszy tego typu przypadek. Ślady jego bytności zauważane są bowiem już od pewnego czasu. Ma z nich wynikać, że zwierze to co jakiś czas pojawia się w tej okolicy.

Jak ustaliliśmy w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, wczesną wiosną jeden z pracowników otrzymał sygnał, iż wilk mógł przebywać w tej okolicy. Paweł Kurzyna z RDLP wyjaśniał nam, że zwierzęta te często migrują w poszukiwaniu nowych terytoriów, więc las Dąbrowa mógł być jednym z punktów podczas takiej właśnie wędrówki. Zwłaszcza, że jest to zbyt mały kompleks leśny, aby zwierzęta te zamieszkały w nim na stałe.

Z kolei leśniczy leśnictwa Zemborzyce Artur Kamiński wskazuje, że choć bardzo często przebywa w tym lesie, to osobiście nie spotkał się ze śladami obecności wilka w tej okolicy.

– Ja sam do końca nie wierzę, że wilk tutaj przebywa. Wiadomo, wilków w kraju jest coraz więcej i mają się one dobrze, więc niewykluczone jest, że jakiś osobnik przechodził przez ten rejon. Dochodziły do mnie sygnały o tropach, jednak można je w różny sposób interpretować. Są bowiem również rasy psów, które zostawiają bardzo podobne ślady – wyjaśnia Artur Kamiński.

Leśnicy przyznają, że w naszym regionie wilki potrafią pojawiać się w miejscach, gdzie nikt ich by się tam nie spodziewał. Jednak są to migracje tych zwierząt w poszukiwaniu pożywienia, bądź też nowych terenów do osiedlenia. Wilk potrafi w ciągu doby pokonać ok. 70 kilometrów, dlatego też przypadki obserwacji tych zwierząt nie oznaczają, że na danym terenie akurat one zamieszkały.

Potwierdzają to badania migracji wilków prowadzone za pomocą nadajników GPS, w które niektóre z tych zwierząt są zaopatrzone. W ubiegłym roku roztoczański wilk Borny opuścił rodzinne terytorium i wyruszył na zachód. Bez problemów przepłynął Wisłę w miejscu, gdzie ma ona ponad 200 m szerokości, przekroczył też wiele dróg, w tym drogę krajową nr 19 po czym w kilka dni dotarł w okolice Kielc.

W naszym regionie wilki można spotkać na Roztoczu, w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej. Najliczniej występują one na obszarze nadleśnictw: Biłgoraj, Janów Lubelski, Józefów i Zwierzyniec. Jednak w ostatnich latach notuje się ich obecność także w nowych miejscach, m.in. w północnej i we wschodniej części województwa, na terenie nadleśnictw: Strzelce, Parczew, Chełm oraz Włodawa.

Warto jednak pamiętać, że pojawienie się wilka w danym miejscu nie powinno wywoływać żadnych obaw. Wszystko dlatego, że zwierzęta te atakują ludzi głównie tylko w bajkach i legendach.

Wilk zawędrował do lubelskiego lasu Dąbrowa? Leśnicy wskazują, że jest to możliwe (foto)

(fot. nadesłane)

16 komentarzy

  1. Podpis elektroniczny

    Może pyton z Wisły się ujawni ?

  2. W dąbrowie by się przydały zrobiły by porządek z dzikami

    • Albo odwrotnie. Dzik nie da sobie bruździć i śmiało atakuje. W menu wilka jest rzadką zdobyczą.

  3. No tak taki wilk z wielkimi wyłupiastymi kłamliwymi oczami pewnie z konwencji PO się wyrwał.

Z kraju