Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

W trakcie odśnieżania uszkodzony został zabytkowy mur cmentarza (zdjęcia)

Od jednego z mieszkańców ul. Nowy Świat otrzymaliśmy informację o uszkodzeniu zabytkowego muru cmentarza z okresu I wojny światowej. O sprawie powiadomiliśmy Urząd Miasta oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Na skrzynkę mailową od naszego Czytelnika otrzymaliśmy zdjęcia z ul. Nowy Świat oraz informacje o uszkodzeniu ogrodzenia zabytkowego muru cmentarza z okresu I wojny światowej. Jak nam tłumaczy mieszkaniec, który zaalarmował nas o sprawie, podczas odśnieżania na początku roku ciężkim sprzętem drogi przy bloku nr 37 firma wykonująca usługę spychając śnieg uszkodziła mur. Sprawa została zgłoszona do odpowiednich służb, niestety przez cały rok nic z tym nie zrobiono.

– W miniony weekend mieliśmy ostry atak zimy, niestety ponownie, podczas odśnieżania wspomnianej posesji, mur został znowu uszkodzony (pęknięty fragment został oderwany od muru i przesunięty dalej). Jeśli miasto będzie miało problem z ustaleniem sprawcy wystarczy zwrócić się do administracji budynku Nowy Świat 37, kto wykonywał usługę odśnieżania – wyjaśnia Czytelnik.

Otrzymaliśmy zdjęcia, na których zostały udokumentowane uszkodzenia, jedne ze stycznia tego roku oraz drugie z ostatniego weekendu 2-3 grudnia br. O sprawie poinformowaliśmy Miasto Lublin oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków.

– Cmentarz niemiecki z okresu I wojny światowej jest obiektem grobownictwa wojennego i na podstawie ustawy o grobach i cmentarzach wojennych pozostaje pod opieką Państwa. Miasto Lublin z mocy przywołanej ustawy sprawuje dozór nad tym obiektem. O zaistniałych zdarzeniach związanych z uszkodzeniem muru (zarówno w 2022 r. jak i obecnym) został powiadomiony Wojewoda Lubelski, jak i odpowiednie służby konserwatorskie. Uszkodzenie takie, z jakim mamy tu do czynienia, rodzi zarówno odpowiedzialność odszkodowawczą w stosunku do Urzędu Miasta Lublin, jak i może rodzić odpowiedzialność karną za uszkodzenie zabytku. W celu oszacowania wartości szkody i dochodzenia roszczeń odszkodowawczych konieczne jest wydanie zaleceń konserwatorskich dotyczących możliwości zabezpieczenia uszkodzonego muru ogrodzeniowego lub też jego naprawy. Nad takimi wytycznymi już pracuje Miejski Konserwator Zabytków. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że mur ogrodzeniowy, a w zasadzie jego pozostałości znajduje się w bardzo złym stanie technicznym i wymaga podjęcia prac konserwatorskich i budowlanych, co znacznie utrudnia wycenę poniesionych strat. Wytyczne konserwatorskie, co do dalszych działań związanych z uszkodzonym murem zostaną przekazane do Wojewody Lubelskiego – poinformowała nas Justyna Góźdź z Biura Prasowego Prezydenta Miasta Lublin.

Otrzymaliśmy również komentarz do sprawy samego cmentarza od Huberta Mącika, Miejskiego Konserwatora Zabytków.

– Cmentarz jest zabytkiem ujętym w gminnej ewidencji zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej. Od kilku lat planujemy odnowienie muru i przeniesienie na teren cmentarza zachowanych nagrobków zdeponowanych obecnie przy ul. Białej. Cmentarz żołnierzy niemieckich z I wojny światowej został założony przy dawnych koszarach tzw. Obozu Południowego. Pierwotnie otoczony był murem z kamienia wapiennego, w którego wschodniej części zlokalizowano kaplicę. Na cmentarzu znajdowało się ok. 180 pojedynczych i podwójnych mogił ze stelami oraz krzyżami żeliwnymi. W bramie wejściowej umieszczono kamienną płytę z inskrypcją w języku polskim i niemieckim: „NIE MA WIĘKSZEJ MIŁOŚCI NADTO JEŚLI SIĘ ŻYCIE SWE ZA PRZYJACIÓŁ ODDA”. Wiadomo, że w ogrodzeniu znajdowały się trzy płyty z inskrypcjami. Od 1944 roku cmentarz ulegał sukcesywnie zniszczeniu. Rozebrano kaplicę, pomnik i mur ogrodzeniowy, mogiły zniwelowano, a na terenie cmentarza urządzono osiedlowy skwerek z alejkami. Do dziś z historycznego urządzenia cmentarza zachował się jedynie żeliwny krzyż oraz zebrane wokół niego stele nagrobne sióstr miłosierdzia, które pracowały w szpitalu, w tym płyta wydobyta w 2019 roku z dna Zalewu Zemborzyckiego i dwie kamienne płyty, które są przechowywane na cmentarzu przy ul. Białej, a także pozostałości muru – informuje Hubert Mącik.

W trakcie odśnieżania uszkodzony został zabytkowy mur cmentarza (zdjęcia)

fot. nadesłane Darek\Uszkodzenia ze stycznia 2023 r.

 

W trakcie odśnieżania uszkodzony został zabytkowy mur cmentarza (zdjęcia)

fot. nadesłane Darek\Uszkodzenia z grudnia 2023 r.

 

W trakcie odśnieżania uszkodzony został zabytkowy mur cmentarza (zdjęcia)

fot. nadesłane Darek\Uszkodzenia z grudnia 2023 r.

PRZECZYTAJ

W Lublinie nie brakuje zapomnianych cmentarzy. Przypominamy historię jednego z nich (wideo)

11 komentarzy

  1. Stan muru przed kolizją w stanie idealnym do remontu 😉

  2. Pewnie jakiś fan PO tak odsnierzał

    • w ,,mylnym błędzie” jesteś Grażyno. Jest to POniemiecki cmentarz, a więc fani PO tam kwiaty noszą.

    • No i takie komentarze świadczą o tym, że polityka i nienawiść namieszała w głowie.

    • Rozumiem, że pani to elektorat innej opcji.
      Niemniej obowiązuje nas jedna ortografia a więc: ODŚNIEŻAŁ zamiast odśnierzał?

  3. kierowca bombowca

    Świat oszalał , zabytkowy mur , a co może być w rozlatującym się murze w którym się lasuje stara cegła zabytkowego , bo ja chyba jestem inny.

  4. Wow, to jednak w tym mieście się coś odśnieża… szczytem bezczelności jest pobieranie opłat w strefie płatnego parkowania przy tak nie odśnieżonych już prawie od tygodnia miejscach postojowych !!

  5. Ładne zabytki pozostawił po sobie pisowiec gliński. Brawo!

  6. najpierw matka teraz syn miesza w urzedzie rodzinny klan u dalsza czesc przypadek koneksje?

  7. Chłopie PO h… Drążysz problem.. Widać że kapuś z Ciebie
    Nie wesołych świąt

  8. Wielkie rzeczy bo kawałek murka się rozsypalo nie odśnieżać źle odśnieżać źle. :/ co za jakiś natarczywy kapuś niech bierze łopatę i odśnieżać jak nie pasuje .

Dodaj komentarz

Z kraju