Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie nie brakuje zapomnianych cmentarzy. Przypominamy historię jednego z nich (wideo)

Między budynkami mieszkalnymi przy ul. Nowy Świat w Lublinie znajduje się zapomniany, nieduży cmentarz. Z okazji dnia Wszystkich Świętych przypominamy materiał miłośnik historii Pawła Małkowskiego.

Większość mieszkańców Lublina zna jedynie nekropolie na Majdanku, przy ul. Lipowej, Białej, Walecznych czy też ul. Kleeberga. Tymczasem na terenie miasta nie brakuje też innych, często wiekowych i zapomnianych cmentarzy. Przy ulicy Walecznych znajduje się cmentarz żydowski, przy ul. Unickiej dawny cmentarz unicki, w okolicy skrzyżowania ulic Mariańskiej i Węglarza cmentarz mariawicki, w rejonie ul. Leszczyńskiego cmentarz żydowski, przy ul. Kalinowszczyzna stary cmentarz żydowski, a przy ul. Nowy Świat cmentarz Niemiecki z czasów I Wojny Światowej. Historię tego ostatniego postanowił przybliżyć miłośnik historii z Lublina, Paweł Małkowski.

Nieco zapomniany, nieduży cmentarz, zlokalizowany jest między budynkami mieszkalnymi Nowy Świat 31 i 37. Od strony północnej obszar cmentarza graniczy z terenami kolejowymi. Powierzchnia tego cmentarza wynosi około 1100 m2, powstał on w latach 1915- 1917 jako cmentarz przyszpitalny. Po przeciwnej stronie znajdowały się bowiem budynki wojskowe na terenie zespołu koszarów. Oryginalnie cmentarz był ogrodzony murem z kamienia wapiennego z bramą umieszczoną od strony ulicy. Na wschodniej części muru znajdowała się ceglana otynkowana kaplica cmentarna, obok której stał wykonany z kształtowników stalowych krzyż. Zachował się on do dnia dzisiejszego.

Według oryginalnego planu, pierwotnie na cmentarzu znajdowały się mogiły ponumerowane od 1 do 29. Wśród nich można było wyróżnić dwie mogiły podwójne, 12 mogił urzędowych mieszczących od 5 do 43 ciał, 16 mogił pojedynczych, natomiast na grobach usytuowano 11 pomników nagrobnych, w tym jeden z krzyżem prawosławnym. Do tego dochodzi 151 krzyży łacińskich i 18 krzyży prawosławnych wykonanych z lanego żeliwa. Były tam również drewniane krzyże z napisami „schwester”, czyli pielęgniarka, siostra miłosierdzia.

Dalsze losy cmentarza, w tym odnalezienie jego elementów w Zalewie Zemborzyckim, w materiale wideo Pawła Małkowskiego:

11 komentarzy

  1. Cmentarzy żydowskich wcale nie trzeba odnawiać. Kto twierdzi inaczej, planuje skok na państwową kasę z ministerstwa kultury. Źródło o cmentarzach żydowskich : Tajemniczy świat Żydów na YT.

    • Twoich resztek mózgu i tak już nic nie odnowi debi*u!

      • Wykrzyknik? Czego wyzywasz? No czego? Nie można inaczej? Matka nie wychowała? Ulica ,czy rynsztok były twoim domem?

        • Szymon od kiedy nazywanie rzeczy po imieniu jest wyzywaniem?
          Matka cię tego nie nauczyła i nie wychowała?
          Jak widzisz ani ulica ani rynsztok nie był moim domem.
          Bo wtedy znałbyś mnie bardzo dobrze i nie zadawałbyś takich pytań 🙂

    • Ale polskie cmentarze w Katyniu, Miednoje, na Wołyniu czy na Syberii chciałbyś by jednak były restaurowane i utrzymywane, prawda? Jak chcemy by inne narody pamiętały o naszych zmarłych i poległych tak i my pamiętajmy o tych co spoczęli w naszej ziemi. Nikt nie mówi o tworzeniu pomników czy nowych nekropolii. Wystarczy ogrodzony teren, uprzątnięte śmieci, skoszona trawa, zgrabione liście i jakaś tablica pamiątkowa by przechodzień mógł się na chwilę zatrzymać by poznać szczegół z lokalnej historii czy pomyśleć w zadumie nad tym jak niekiedy plączą się ludzkie ścieżki życia.

      • Los sprawił, że te polskie cmentarze są na wszystkich kontynentach.
        Malutkie, stare cmentarze a jednocześnie zadbane dzięki lokalnej społeczności.
        W krajach, w których jest inna religia…
        Ale jednakowe poszanowanie tych, których nie ma już wśród żywych.
        Wystarczy szacunek dla życia i śmierci a nie zaślepienie polityką.

      • Wykrzyknik ,skoro nie umiesz prowadzić dyskusji z kulturą to tylko o twoim wychowaniu znaczy. A metoda ,,nazywaj rzeczy po imieniu to typowe dla patologii.

  2. miasto nie dba o to

Dodaj komentarz

Z kraju