W 2020 roku było 50% mniej zachorowań na choroby zakaźne niż rok temu

Od 1 stycznia do 30 listopada 2020 roku, w Polsce odnotowano aż 50% mniej zachorowań na choroby zakaźne niż w roku ubiegłym – tak wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Eksperci potwierdzają, że jest to efekt stosowania reżimu sanitarnego, w tym utrzymania higieny osobistej przez mycie i dezynfekcję rąk.

Wszyscy jesteśmy świadomi, iż skuteczna walka z pandemią koronawirusa wymaga na nas przestrzegania 3 zasad, które pozwolą nam zahamować jego rozprzestrzenianie się. Chodzi tu oczywiście o noszenie maseczek, zachowanie dystansu społecznego oraz higienę i dezynfekcję.  Zasady te zostały wprowadzone jeszcze w marcu 2020 przez WHO w formie zaleceń, do których coraz bardziej się przekonujemy jako społeczeństwo w miarę postępowania pandemii. Liczne kampanie edukacyjne, oznakowanie, zaangażowanie naukowych autorytetów, a także celebrytów sprawiły, że stosujemy się do nich chętniej, dzięki czemu przyczyniamy się do redukcji transmisji koronawirusa. Ale czy tylko jego? 

Statystyki występowania chorób zakaźnych w Polsce pokazują, że między 1 stycznia, a 30 listopada 2020 roku, odnotowano ponad połowę mniej przypadków zachorowań, niż w porównywalnym okresie rok wcześniej. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego potwierdzają, że w tym roku rzadziej zapadaliśmy na: grypę, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, zapalenie mózgu, sepsę, czy zapalenie wątroby typu A.

Można powiedzieć, że (co prawda wymuszony pandemią groźnej choroby) globalny eksperyment wprowadzenia do powszechnego użytku między innymi dezynfekcji przyniósł pierwsze efekty, co pokazują konkretne liczby.

30% mniej grypy, 60% mniej zapaleń mózgu i 90% mniej zapaleń wątroby typu A

Od początku zeszłego roku do 30 listopada, w Polsce odnotowano 4 281 180 chorych na grypę, 1 289 przypadków zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych oraz 997 pacjentów z zapaleniem wątroby typu A. W tym samym okresie w 2020 roku zarejestrowano optymistyczne i dość mocne spadki, a wśród nich: 30% mniej zachorowań na grypę (2 977 700), 60% mniej przypadków zapalenia mózgu oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (467) i 90% (!) mniej pacjentów z zapaleniem wątroby typu A (102 osoby).

Konkluzja ekspertów i epidemiologów jest zgodna – za te spadki odpowiadają m.in. rutynowe w czasach pandemii SARS-CoV-2 stosowanie dezynfekcji oraz wzmożone przestrzeganie zasad higieny.

–  Dane przedstawione przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego doskonale obrazują zależność pomiędzy wprowadzeniem wszechobecnej od marca dezynfekcji, a zahamowaniem zapadalności Polaków na choroby zakaźne. Powinien to być dla nas sygnał, iż higiena oraz stosowanie produktów profesjonalnej dezynfekcji chroni nas nie tylko przed koronawirusem, ale również przed chorobami, z którymi borykamy się od wielu lat – mówi lekarz epidemiolog Waldemar Ferschke, wiceprezes MEDISEPT. –  Jak widać w statystykach, bardzo niewiele nam potrzeba, aby wyeliminować z naszego życia takie choroby jak zapalenie wątroby typu A. Cieszy również mniejsza ilość odnotowanych przypadków grypy, która jest dla nas bardzo niebezpieczna. Mam nadzieję, że ten trend się utrzyma. Jest to do osiągnięcia dzięki stosowaniu higieny i dezynfekcji, które powinny zostać z nami również po zakończonej pandemii koronawirusa  – dodaje.  

Sytuacja w ośrodkach służby zdrowia

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli „Zakażenia szpitalne 2018”, infekcje nabyte podczas pobytu w szpitalu są związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i stanowią aktualnie poważny problem wszystkich szpitali.

Podkreślono, że dotykają placówek również z krajów o najwyższych standardach opieki zdrowotnej i dotyczą od 5 do 10% osób leczonych w szpitalu. W 2018 roku założono, że ok. 5% pacjentów hospitalizowanych ulega zakażeniom, dało to roczną liczbę ok. 400 tys. przypadków. We wnioskach z kontroli wskazano, że przyczynami takiego stanu są m.in.: braki w personelu, zła sytuacja finansowa placówek oraz nierzetelne wywiązywanie się z obowiązków związanych ze sprzątaniem i dezynfekcją. Problemy te, dały o sobie znać również na początku pandemii koronawirusa, ponieważ, jak wynika ze statystyk, aż 30% (!) zakażeń w kraju stanowiły te spowodowane przez kontakty w szpitalach. Po wprowadzeniu restrykcji oraz systemowych rozwiązań radzenia sobie z pandemią, sytuacja się poprawiła, ale było to za mało, żeby powstrzymać powstawanie kolejnych ognisk choroby. 

Zaimplementowanie systemowej dezynfekcji wśród pracowników służby zdrowia i pacjentów przyczyniło się do poprawy sytuacji epidemiologicznej placówkach zdrowotnych. Rozwijanie tych metod postępowania powinno poprawić również bezpieczeństwo pacjentów, kiedy uporamy się z pandemią. Światowy eksperyment  z powszechnym wprowadzeniem restrykcji sanitarnych wyraźnie wskazuje, że zarówno służba zdrowia, szkolnictwo, placówki opiekuńcze, ale też my, zwykli ludzie, mamy szansę obronić się przed chorobą po prostu jej zapobiegając.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

25 komentarzy

 1. Wszystkie zakażenia wyleczyli przez teleporady, postęp w medycynie 🙂

 2. Wy czytacie ze zrozumieniem?? O 50% mniej!! Czyli mimo tej całej pandemii i tak mniej chorujemy, a nie ze covid, jakie patole 🤣🤣🤣

  • … bo ” znafcy ” wiedzą swoje i piszą komentarz po przeczytaniu tytułu

  • A 60 tyś więcej zgonów niż w tamtym roku, brak zachorowań a trup się ściele, rzeczywiście patologia nastała

 3. He he , wiadomo że cowid wpisywali jak leci , jak ktoś ma w rodzinie kogoś kto pracuje w szpitalu to wie o co chodzi ……ale lemingi dalej będą krzyczeć COVID COVID !!!!….teraz nas zaszczepią wszystkich niby szczepionka dobrowolna ale jak się nie zaszczepisz to …….po co robić lek , lepiej szczepionkę bo lek będzie potrzebny niewielu i nie da się zarobic a szczepionkę zaaplikują wszystkim ….

 4. przecież kur… jest pandemia! Sprzedawczyki rządowe będą smażyć się w piekle!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7336zł -0.03%
  • GBP 5.2657zł 0.08%
  • EUR 4.5285zł -0.05%
  • CHF 4.1567zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Zielona Gra Miejska
  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie