Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Tarcza Solidarnościowa ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen energii (wideo)

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował Tarczę Solidarnościową. To projekt, który ma na celu zabezpieczyć polskie rodziny oraz przedsiębiorstwa przed kilkukrotnymi wzrostami cen w 2023 r. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu gwarantowanej ceny za energię elektryczną. Dodatkowo rząd zapowiedział wprowadzenie obowiązkowego oszczędzania energii elektrycznej w administracji o 10 proc. od 1 października 2022 r.

W konferencji razem z Prezesem Rady Ministrów uczestniczyli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Tarcza Solidarnościowa – gwarancja ceny za energię elektryczną

Jak przekazał premier, ponosimy dzisiaj koszty polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej oraz koszty wojny na Ukrainie.

– Staramy się pomóc Polakom, w tych dramatycznych okolicznościach, dlatego wprowadzamy Tarczę Solidarnościową. Tarcza ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen, z jakimi mamy do czynienia już dzisiaj. Z takimi wysokimi kosztami mierzą się również obywatele we wszystkich państwach Unii Europejskiej – powiedział Mateusz Morawiecki.

Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:

– do 2000 kilowatogodzin rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,

– do 2600 kilowatogodzin rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rodzin trzy plus – czyli rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

– W ten sposób jednocześnie zachęcamy do oszczędzania energii. Podkreślam, każde gospodarstwo domowe również to, które zużywa 2500 albo 3000 kilowatogodzin rocznie – też będzie miało ogromną korzyść do 2000 kilowatogodzin rocznie. Tylko nadwyżka będzie obciążona wyższymi kosztami na przyszły rok – przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

10 proc. zniżka za obniżenie zużycia energii

Polskie rodziny będą mogły skorzystać z obniżki rachunków za prąd w przyszłym roku. Warunkiem będzie obniżenie zużycia energii elektrycznej w 2023 r., o co najmniej 10 proc. w stosunku do 2022 r. Energooszczędność będzie skutkowała 10 proc. obniżką kosztów za energię. Dodatkowym rozwiązaniem będzie dopłata w wysokości 1000 zł dla ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła.

Pomoc dla przedsiębiorców

Tarcza Solidarnościowa wiąże się też z pomocą dla firm. Przedsiębiorstwa energochłonne są bardzo ważne dla zachowania łańcucha dostaw. Rząd przeznaczy środki do 5 mld zł, aby wesprzeć kilkaset firm. Wsparcie będzie przyznawane odbiorcom pod warunkiem min. 100 proc. wzrostu cen energii. Wypłata środków planowana jest jeszcze na ten rok.

– Pomogliśmy przetrwać ten wielki, poprzedni kryzys – ochroniliśmy kilka milionów miejsc pracy, tak też działamy teraz. Bezpieczeństwo polskich rodzin, bezpieczeństwo miejsc pracy, Polaków jest przecież bezpośrednio związane z bezpieczeństwem przedsiębiorców, z ich konkurencyjnością, zdolnością do przetrwania, a zwłaszcza tych, którzy zużywają najwięcej energii – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość bezpośredniego podłączenia do odnawialnych źródeł energii (OZE).

Oszczędności w administracji publicznej i spółkach Skarbu Państwa

Administracja rządowa, ale także administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od 1 października 2022 r. Kolejnym krokiem będzie zmiana zewnętrznego oświetlenia na energooszczędne, które zużywa dużo mniej prądu.

Premier Mateusz Morawiecki zlecił również wicepremierowi Jackowi Sasinowi wyeliminowanie premii i bonusów dla zarządów spółek Skarbu Państwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu państwowe spółki zyskają kolejne oszczędności. Prezes Rady Ministrów osobiście będzie czuwał nad wykonaniem tego zalecenia.

(fot. wideo KPRM\źródło KPRM)

42 komentarze

  1. Trzeba zrobić zapas świeczek na zimę, a lodówkę zastąpi balkon.

  2. Jaką pomoc dostaliśmy od Tuska, gdy był kryzys? Owszem dostaliśmy tanie linie lotnicze do Londynu. I zabrany zasiłek pogrzebowy, wyższy na wszystko podatek vat i opłaty. Tak nas gnębił Tusk z Kosiniakiem. A Pawlak z PSL chciał podpisać umowę gazową z Putinem do 2045 roku. I dopiero teraz mielibyśmy ceny gazu.

    • Jan jak najbardziej masz rację, że rząd PO-PSL podwyższył na określony okres stawkę VAT.
      Później ten tymczasowy okres przedłużył na kolejny do końca 2016 roku.
      Aby podwyższona stawka nadal obowiązywała od 2017 roku ( a mamy już 2022 rok) ktoś musiał znowu te okresy przedłużać.
      Jak myślisz – kto?
      Warto zatem przypomnieć kto na konwencji wyborczej w 2015 roku obiecywał obniżenie VAT-u.
      A później te obietnice powtarzała nowa premier w czasie expose w Sejmie w 2015 roku.

    • w Polsce nie było kryzysu, byliśmy zielona wyspą

  3. Każdy ogarnięty człowiek wie gdzie i jak sprawdzić roczne zużycie energii elektrycznej.
    Dlatego w tej medialnej „obietnicy” brakuje najważniejszej informacji.
    Jakie będą wzrosty energii zużytej powyżej 2000kWh?

    • Drugie pytanie co z prosumentami?
      Po to produkuję energię by jej nadwyżki w zimie wykorzystać właśnie na ogrzewanie pompą ciepła. 80 % oddanej energii do sieci mogę pobrać czyli ok 4MWh jeśli zużyję więcej to zapłacę no i ok. Tylko ile zapłacę w stawce do 2MWh czy powyżej?

      • Jesteś właścicielem elektrowni?

        • „Lubliniak” a ty jesteś takim głąbem, że prostego pytania nie rozumiesz?
          „YY” zadał bardzo słuszne pytanie w jaki sposób będą rozliczane gospodarstwa z fotowoltaiką.
          Tym bardziej, że na koniec 2021 roku liczba prosumenckich instalacji fotowoltaicznych wynosiła w Polsce ponad 845 tysięcy.
          W tym roku przekroczony został milion.
          A przecież sposób rozliczania się zmienił.

          • A ty jesteś takim głąbem, że nie widzisz dlaczego zadałem to pytanie?

            • Przecież YY wyraźnie napisał, że produkuje energię.
              Po co zadajesz głupie pytania?
              Słusznie nazwali cię głąbem 🙂

                • Ja produkuję 8000kWh, więc 8MWh – co miałeś z matmy głąbie

                  • „ałtor” nie chwal się bo za chwilę „Lubliniak” będzie zadawał ci pytanie: czy twoja elektrownia ma dwa bloki energetyczne 🙂

                • A co w tym dziwnego?
                  Czy dla ciebie wyprodukowanie przez fotowoltaikę 4MWh rocznie to też elektrownia???

                • Tak „??” – MWh !!!
                  Jeśli dla ciebie wyprodukowanie w ciągu roku 4MWh przez gospodarstwo domowe jest kosmosem to o czym chcesz dyskutować ???
                  🙂

              • chyba to jednak wy nie zajarzyliście

                • „??” a ty dobrze „zajarzyłeś” czy może kolejny głąb, który ma dużo do powiedzenia?
                  Przecież 1MWh to 1000kWh
                  Wydaje ci się, że wyprodukowanie 4MWh (czyli 4000kWh) rocznie to dużo?
                  Tyle w przybliżeniu jest z instalacji o mocy 4kW.
                  A wiele domów ma instalacje o mocy 10kW.

        • Tak jestem. A co masz jakiś z tym problem?

  4. Tak oto jakiś czas temu wstaliśmy z kolan.Obecnie nie dotykamy stopami ziemi(to chyba taki rodzaj wniebowzięcia).Ciągle idziemy w pieriod (mocodawca na kremlu zadowolony).Jako zamieszkujący ziemie wschodnie nie jako Polak,gdyż nie czuję się już Polakiem,proszę was o jedno ,nie pomagajcie i nie przeszkadzajcie. Co do waszych tarcz,to wybierzcie najcięższą jaką macie i pie######jcie się nią po waszych złodziejskich łbach.

  5. JAK TAM WYNGIEL Z INDONEZJI , KRZYWOUSTY ? TEN SZLAM DO NICZEGO DIE NIE NADAJE , PRZEKRACZA WSZELNKIE NOFMY EKOLOGICZNE I POWINIEN BYC WYSYŁANY NA CHAUDY , TEZ POMOZECUE LUDZIOM TYM ” WYNGLEM” ?

  6. 2000 KWh na rok, kto tyle zużywa? Ludzie, spójrzcie na rachunki. To jest nic.
    Najpierw zachęty na zmianę ogrzewania na pompę, zmianę auta na elektryczne, a teraz drastyczne podwyżki.
    Zamiast grzać wodę prądem, będzie trzeba grzać piecem i palić wszystko co się spali, w dzień lub w nocy. Prezes pozwolił, wszystko oprócz opon. Śmieciarki bedą miały lżej.

  7. o to właśnie chodzi

    W takich przypadkach nie może być prognozowania opłat.
    Tym bardziej, że w tym samym oświadczeniu zapowiedziano kilkukrotne wzrosty cen energii w 2023.
    Czyli jak będzie w praktyce?
    Do końca roku wszyscy zapłacą po „zamrożonej” cenie a wyrównanie nadwyżki po zakończeniu 2023 roku.
    Czyli… po wyborach parlamentarnych.
    I o to właśnie chodzi.
    Do wyborów będą się chwalić pomocą a po wyborach wystawią rachunek.

  8. Po to pozwolili jaśniepaństwo zbierać chrust żebyśmy mogli podgrzać miskę wody raz w tygodniu. Obniżenie vat-u obiecane? Obiecane. Elektryczny samochód obiecany? Obiecany. Itd itp. Ważne, że obiecali – realizować nie trzeba. Jakby co to zaraz jakiś idiota będzie Tuska wspominał.

  9. To prawda, 3 kursuje co 40 minut, w szczycie (krótko) częściej. Pojazdy to złomy często psujące się bez klimatyzacji. Od centrum do Dąbrowicy autobus zabiera z kliku szkół uczniów i działkowiczów, więc jest przeważnie zatłoczona. Jeśli chodzi o kulturę kierowców a raczej jej brak , też z tym różnie bywa. Przystanek końcowy w Dąbrowicy przypomina stan z głębokiej komuny. Brudny, zaśmiecony i śmierdząca tojtojka umieszczona tuż przy wiacie przystankowej. Kontenery z używaną odzieżą też nie dodają uroku.

Z kraju