Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Sztuczna inteligencja w pracowni endoskopowej w Szpitalu przy al. Kraśnickiej

W pracowni endoskopowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie pojawił się nowoczesny sprzęt medyczny do wykonywania badań endoskopowych przewodu pokarmowego. Dzięki temu pacjenci będą czuli się w czasie zabiegów bardziej bezpiecznie i komfortowo.

– W naszych działaniach konsekwentnie podnosimy jakość opieki nad pacjentami, a to oznacza, że umożliwiamy szpitalom zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. Wszystko po to, aby technologie dawały specjalistom możliwości skutecznej pomocy potrzebującym. Dla mnie, marszałka województwa lubelskiego, są to najważniejsze rzeczy, jakie dzieją się w ostatnim czasie w podległych Województwu jednostkach służby zdrowia – mówi Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego.

– Dzięki doposażeniu pracowni endoskopowej naszego szpitala w nowoczesną aparaturę medyczną, gastroenterolodzy uzyskają możliwość wykonywania szerszego zakresu zabiegów medycznych. Jest to sprzęt najnowszej generacji, niezwykle precyzyjny, wykorzystujący sztuczną inteligencję, która pozwala zwiększyć wykrywanie potencjalnych zmian chorobowych – dodał Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie.

Pracownia została wyposażona w trzy tory wizyjne z wbudowanym aparatem USG pozwalającym na wykonywanie badań i zabiegów ultrasonografii endoskopowej. Do dyspozycji lekarzy są również nowe gastroskopy, kolonoskopy, duodenoskopy oraz gastroskop EUS. Zakupiono także dwie nowoczesne diatermie, które umożliwiają bezpieczną elektroresekcję wykrytych zmian. Wszystkie aparaty wyposażone są w funkcję umożliwiającą płukanie przewodu pokarmowego w trakcie badania.

Nowoczesny sprzęt endoskopowy daje nowe możliwości diagnostyczno-terapeutyczne. Dodatkowe funkcje zestawów wspomagają pracę endoskopisty – pozwalają na większą czułość w wykrywaniu zmian w przewodzie pokarmowym, w tym wczesnych zmian nowotworowych, co ma kluczowe znaczenie w ich leczeniu. Dotychczas wykonywane standardowe zabiegi endoskopowe, m.in. gastroskopia, kolonoskopia czy polipektomia endoskopowa, mogą być obecnie wykonywane w bardziej bezpiecznych i komfortowych dla pacjenta warunkach.

Zakupiony system obrazowania endoskopowego posiada wiele nowych unikalnych cech. NBI (Narrow Band Imaging) to znana już, zaawansowana i sprawdzona w praktyce technologia, która umożliwia niezawodną diagnostykę optyczną poprzez utworzenie silnego kontrastu między naczyniami a otaczającą błoną śluzową. Ma to istotne znaczenie przy wczesnym wykrywaniu zmian chorobowych oraz przy podejmowaniu decyzji co do możliwości i wyboru techniki ich usunięcia.

– Krwawienie z przewodu pokarmowego stanowi poważne wyzwanie związane z dużą śmiertelnością i znacznymi kosztami leczenia. Zakupione zestawy endoskopowe ułatwiają pracę lekarza, umożliwiając uwidocznienie głębokich naczyń krwionośnych i potencjalnego źródła krwawienia, dają możliwość natychmiastowego leczenia zabiegowego – wyjaśnia dr n. med. Krystyna Kłosowska-Kapica, ordynator Oddziału Gastroenterologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

Z kolei technologia TXI zwiększa widoczność potencjalnych i wcześniej wykrytych zmian (w tym stanów zapalnych, a nawet bardzo małych zmian, które są łatwe do przeoczenia). Uwypukla subtelne różnice między tkankami poprzez lepsze uwidocznienie kolorów i tekstur oraz zwiększenie jasności.

Aktualnie w Oddziale Gastroenterologii Szpitala Wojewódzkiego w ramach hospitalizacji wykonywane są badania endoskopowe diagnostyczne, tj. gastroskopia i kolonoskopia, a także zabiegi endoskopowe – polipektomie w górnym i dolnym odcinku przewodu pokarmowego, zabiegi tamowania krwawień z przewodu pokarmowego, opaskowanie profilaktyczne żylaków przełyku, poszerzanie balonowe, protezowania zwężeń przewodu pokarmowego. Wykonywanych jest szereg zabiegów ECPW (cholangiopankreatografia wsteczna) zarówno z przyczyn nagłych, jak i w trybie planowym. W przyszłości zakres świadczeń zostanie poszerzony o badania i zabiegi z wykorzystaniem endosonografii (EUS), głównie w zakresie diagnostyki oraz leczenia chorób trzustki i dróg żółciowych.

Sztuczna inteligencja w pracowni endoskopowej w Szpitalu przy al. Kraśnickiej

fot. UMWL

(Źródło: UMWL)

4 komentarze

  1. wystarczy pogadać z openai i zobaczyć jaki do debil xD

  2. Sprzet medyczny polepsza sie, szkoda ze tylko to 🙁

    • Studnia bez dna

      Jeszcze dadzą medykom ogromne podwyżki a jakoś tak dziwnym trafem pozostało po staremu. No cóż są rybki, co kochają mętną wodę.

  3. Tam ynteligencja pojawi się razem z CUL, np
    „nie uratujemy pani bo nie pozwala nam klauzula sumienia”
    Bądź wprowadzą obowiązkową modlitwę przed każdą operacją 😏

Dodaj komentarz