Środki ochrony roślin w gminnym wodociągu. Sprawą zajęła się prokuratura

Trwa ustalanie w jaki sposób do gminnego wodociągu dostały się środki ochrony roślin. Mieszkańcom zakazano jakiegokolwiek kontaktu z wodą z kranu. Nadaje się ona tylko do spłukiwania toalet.

Prokuratura Rejonowa w Parczewie prowadzi śledztwo w sprawie zanieczyszczenia wody pitnej w gminie Podedwórze w powiecie parczewskim. Jak wyjaśniają śledczy, obecnie zbierany jest materiał dowodowy, prowadzone są ekspertyzy a także ustalane jest źródło zanieczyszczenia wodociągu. Wiadomo już, że woda została skażona środkami ochrony roślin. Stanowiło to zagrożenie dla zdrowia mieszkańców dwóch miejscowości: Mosty i Nowe Mosty a także spowodowało unieruchomienie urządzenia użyteczności publicznej dostarczającego wodę. Na razie śledztwo prowadzone jest w sprawie a nie przeciwko konkretnej osobie.

Wodociąg doprowadzający wodę do posesji w obu tych miejscowościach nieczynny jest już od trzech tygodni. W dniu 7 kwietnia mieszkańcy zaczęli zgłaszać, że woda ma silny i nieprzyjemny zapach. Natychmiast wszczęte zostały odpowiednie procedury. Ponieważ podejrzewano zanieczyszczenie chemiczne, mieszkańcom zakazano korzystania z wodociągu. Woda bowiem nie nadawała się nie tylko do picia, ale również nie mogła być używana do przygotowywania posiłków, mycia zębów czy też zmywania naczyń. Zagrożeniem dla zdrowia mogła być nawet w niej kąpiel. Woda nadawała się tylko do spłukiwania toalety. Władze gminy zaapelowały do mieszkańców, aby unikać wszelkiego kontaktu z wodą z kranu, oraz aby pozamykać wszystkie miejsca jej poboru.

O sprawie powiadomiona została również policja. Jak nas poinformowano, obecnie wiadomo już, że wodociąg nie został zanieczyszczony umyślnie. Ustalono, że skażenie pojawiło się 6 kwietnia w godzinach wieczornych na przyłączu prowadzącym do jednej z prywatnych posesji. Z relacji mieszkańców wynika, że najprawdopodobniej związek ze zdarzeniem może mieć awaria, do jakiej doszło w ujęciu wody, która doprowadziła do chwilowego spadku napięcia. W tym czasie rolnicy dokonują oprysków swoich upraw. Jeżeli rolnik włożył do opryskiwacza wąż za pomocą którego napełniał urządzenie, mogło dojść do zassania środka ochrony roślin do wodociągu, a w konsekwencji skażenia wody. Ten wątek jest też dokładnie analizowany. Na początku maja zaplanowano płukanie sieci wodociągowej. Oprócz Mostów i Nowych Mostów czynności te prowadzone będą także na odcinkach wodociągu zaopatrującego w wodę mieszkańców miejscowościach Niecielin, Grabówka, Piechy i Bojary. Działania te zaplanowano w dniach od 4 do 11 maja.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

13 komentarzy

 1. „Jeżeli rolnik włożył do opryskiwacza wąż za pomocą którego napełniał urządzenie, mogło dojść do zassania środka ochrony roślin do wodociągu, a w konsekwencji skażenia wody.”

  To już zaworów zwrotnych i antyskażeniowych nie stosuje się przy budowie instalacji wodociągowej?

  • Właśnie, warunkiem założenia plomby na wodomierzu, jest obecność zaworu zwrotnego. Czyżby ktoś robił wodociąg oszczędnościowo? Proponuję wysłać inspekcję na kontrolę i sprawdzić obecność zaworów. Zaplombowany wodomierz i brak zaworu- odpowiedzialny dostawca, zerwana plomba- odpowiedzialny odbiorca. Jeśli to prawda, co piszą, to powinno się zadziać.

   • mieszkam gdzie jest wodociag i u nikogo nie widzialem zaworu zwrotnego ani u siebie a ni u sasiadow

    • Ja natomiast takowy posiadam i jest przed każdym przyłączem w całym wodociągu. Sieć bez zaworów zwrotnych, jest potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia.

 2. Jak nie będziemy mieć co pić to Covid będzie odległym mglistym wspomnieniem i nieważnym epizodem…
  i może ludzie przejrzą na oczy, co tak naprawdę jest istotnym problemem!!!

  • Ja się nie znam ale się wypowiem i oczekuję odpowiedzi. Jak to jest możliwe, aby do instalacji pod ciśnieniem, nawet niewielkim z powodu suszy, dostała się ciecz, na którą działa jedynie ciśnienie atmosferyczne.

   • Nie doczytałem artykułu, przepraszam. Ale gdzie są zawory zwrotne jak napisał Gość. Ale po za tym, generalnie przy wodzie w wodociągu mówimy o ciśnieniu a nie o napięciu.

 3. Brudna i śmierdząca sprawa, jak ta woda.

 4. W głowie się nie mieści ze nawet w wodociągach robi się taką partanine, jak Afryka,kraj trzeciego świata.

 5. Ale jak można być takim półgłówkiem i zanurzać wąż podczas napełniania zbiornika. Wypływ wody nie może się nawet stykać z lustrem niebezpiecznego płynu.

 6. Co wy *** , nie znacie się to się nie wypowiadajcie i nie patrzcie na to zdjęcie bo to jest tylko poglądowe ….te syfy przeniknęły przez glebę ….nie ma fizycznej możliwości żeby ze zbiornika mogło zassać do wodociągu , tylko dziecko może coś takiego wymyśleć ….

  • Wypompuj wodę z dolnego zbiornika, do górnego. Potem wyłącz pompę, pozostawiając wąż w górnym zbiorniku. Wszystko oczywiście baz zaworów zwrotnych. Ciecz z górnego będzie spływać, dopóki wąż będzie w wodzie.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki