Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Święto Pracy zabytkowe pojazdy zjadą do Zamościa. Będzie też motoparada klasyków

W Święto Pracy, czyli w środę 1 maja, Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu zaprasza wszystkich miłośników motoryzacji na zlot pojazdów zabytkowych. „Speed Car 1-Majowa Motoparada Klasyków” to wyjątkowe wydarzenie, które zainauguruje jednocześnie 5. sezon turystyczny Roztoczańskiego Muzeum PRL.

Speed Car 1-Majowa Motoparada Klasyków w Zamościu to wyjątkowe wydarzenie przeznaczone nie tylko dla miłośników motoryzacji, gdyż organizatorzy zaplanowali szereg dodatkowych atrakcji. W programie znajdą się konkursy, pokazy oraz parada pojazdów z Zamościa do Szczebrzeszyna. Nie zabraknie także możliwości podziwiania około dwustu unikatowych pojazdów, wśród których znajdą się zarówno kultowe modele z okresu PRL, jak i te z lat 90. Świętowana będzie nie tylko wyjątkowość klasycznej motoryzacji, lecz także 444 lata istnienia Zamościa.

Najbardziej oryginalne pojazdy zostaną wyróżnione w konkursie, gdzie jury przyzna nagrody w różnych kategoriach, między innymi dla najpiękniejszych samochodów i motocykli zlotu oraz dla najstarszych pojazdów. Wyłonią również biało-czerwoną załogę, biało-czerwony pojazd, osoby ubrane w najciekawsze przebrania patriotyczne, a także wystawcę z najbardziej odległego miejsca od Zamościa. Na profilu muzeum na Facebooku odbędzie się głosowanie na nagrodę publiczności.

– Tego dnia blask karoserii i dźwięk klaksonów połączą się z ponadczasowym pięknem, tworząc niezapomnianą atmosferę święta motoryzacji w Zamościu. Na liście zgłoszeń mamy już ponad 100 pojazdów i ciągle przyjmujemy kolejne zgłoszenia. Spodziewam się przybycia ok. 200 załóg nie tylko z Lubelszczyzny. Na liście są pojazdy kultowe z PRL jak „maluchy”, „duże fiaty”, Wołgi, Moskwicze, Zastavy, Tarpany, ale też starsze. Będą również samochody, które dobrze pamiętamy z lat 90 jak Mercedesy, VW Golfy czy Polonezy – zapowiada Tomasz Pakuła, dyrektor Roztoczańskiego Muzeum PRL, organizator zlotu.

Pojazdy będzie można oglądać 1 maja od godz. 12:00 pod Roztoczańskim Muzeum PRL przy ul. Weteranów 6. Warto zaznaczyć, iż wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Jednak organizatorzy skupiają się nie tylko tylko na motoryzacji. Będzie można chociażby spotkać się z alpakami. Pracownicy Szajówki Alpaki opowiedzą o ich zwyczajach i charakterach. Każdy będzie mógł pogłaskać i nakarmić te urocze stworzenia marchewką czy zrobić zdjęcie. Natomiast imprezę z przyczepy kultowego Fiata 126p rozkręci Dj Astero – Wedding & Event DJ.

Niezwykle ważne jest promowanie lokalności, dlatego podczas tego zlotu – przy okazji świętowania 444 lat Zamościa – organizatorzy będą rozpowszechniać historię stołu szwedzkiego i przygotują niespodziankę: stół szwedzki z regionalnymi produktami wystawiony nie Szwedom, a wystawcom zlotu, tym razem nie przez Jaśnie Wielmożnego Mości Pana Podczaszego Koronnego Jana II Zamoyskiego Sobiepanem zwanego, a przez zamojskich restauratorów: Bistro Powiedz Cześć, Restaurację Renesans i Piekarnię Grela.

Zwycięzca zlotu w kategorii na najpiękniejszy samochód lub motocykl zlotu otrzyma kurs na prawo jazdy – będzie miał prawo wyboru kursu kategorii A (motocykl) lub kategorii B (samochód osobowy) i ewentualną możliwość przekazania nagrody bliskiej osobie. O wyborze zwycięzcy, a także wybraniu kategorii samochód/motocykl, zadecyduje jury złożone ze sponsorów i organizatorów zlotu. Sponsorem nagrody jest Ośrodek Szkolenia Kierowców Cabrio w Zamościu.

Natomiast Warsztat Samochodowy Momot z Zawady ufundował pamiątkowe statuetki i nagrody. Sponsorem Strategicznym zlotu jest Speed Car – ogólnopolska sieć stacji diagnostycznych i kontroli pojazdów. W swojej ofercie posiada przeglądy rejestracyjne i badania techniczne oraz diagnostyczne pojazdów, a także ubezpieczenia OC i AC. Sklep nikiniki.pl ufundował ubrania i akcesoria, które przywołują najlepsze wspomnienia
fanom motoryzacji PRL.

Prezentacja pojazdów na ul. Weteranów zakończy się 44-minutową patriotyczną motoparadą klasyków na 444 lata istnienia Zamościa. Parada przejedzie ulicami Żdanowską i Namysłowskiego, przez Płoskie, do Szczebrzeszyna, gdzie także odbędzie się pokaz klasyków połączony z integracją załóg uczestniczących w wydarzeniu.

Do udziału w wydarzeniu dopuszczone będą pojazdy spełniające określone kryteria, takie jak produkcja modelu do 1998 roku włącznie, unikatowość czy rzadkość. Organizatorem zlotu klasyków jest Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu. Znajduje się w nim 8 gabinetów i 14 wystaw tematycznych, a zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem, do którego głosu użyczył legendarny lektor Tomasz Knapik.

Program:
10:00-12:00 rejestracja uczestników zlotu
12:00 oficjalne rozpoczęcie zlotu
12:00-14:30 prezentacja pojazdów i atrakcje towarzyszące
13:00 konkurs na najciekawsze przebrania patriotyczne (konkurs nie tylko dla wystawców, ale także dla publiczności)
14:00 wręczanie nagród
14:30 44-minutowa patriotyczna motoparada klasyków na 444 lata istnienia Zamościa! (przejazd ulicami miasta: wyjazd pojazdów z ul. Weteranów, przejazd na Starym Mieście ul. Żdanowską i Namysłowskiego, dalej przez Płoskie do Szczebrzeszyna)
15:15 pokaz klasyków w Szczebrzeszynie, wręczenie Nagrody Publiczności i integracja.

Portal lublin112.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

W Święto Pracy zabytkowe pojazdy zjadą do Zamościa. Będzie też motoparada klasyków

17 komentarzy

 1. He he ten Zamość to takie miejsce na samym końcu, mogę tam pojechać na kilka godzin ale spędzić tam nawet jednej nocy bym nie chciał.

 2. Ksiądz też będzie ?

 3. Za komuny nie chodziłęm 1 maja na bolszewickie spędy,manifestacje i pokazy,teraz też w ogóle nie czuję takiej potrzeby.

 4. Maluch EL… klasyk 🤣

 5. Oby organizacja była lepsza niż w zeszłym roku. Powodzenia!

 6. nie lewak anty PIS -won z Polski

  nie krytykujcie to zlot klasyków a nie PISuarów , piękna inicjatywa lepsza jak miesięcznica i inne złodziejskie inicjatywy PIS

  • lewaku po rany na pochód kacapski marsz! lewaki dolone, ubiór patriotyczny dla was to czerwone krawaty na szyjach i sierpy i młoty w plecach

  • Wyjmij szturmówkę z du…y czerwony bękarcie po ojcu UBeku

 7. Podobno Chyży Rój ma przyjechać trabantem.

 8. Niech się tylko Greta Łonderlajer dowie o tej paradzie …

Dodaj komentarz