Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Silna wichura zmierza do woj. lubelskiego. Porywy osiągną do 75 km/h, możliwe lokalne burze

W piątek po południu i wieczorem, na południu regionu, możliwe są przelotne opady deszczu i burze z wiatrem do 50-70 km/h. W pierwszej części nocy, z piątku na sobotę, niewykluczone są kolejne lokalne burze, potem powinny zaniknąć.

Pogoda w Polsce jest kształtowana przez głęboki układ niżowy ciśnienia o imieniu Diethelm I wędrujący znad Niemiec, z systemem frontów atmosferycznych, który w ciągu dnia i nocy przesuwać ma się z zachodu na wschód naszego kraju. Z południa i południowego zachodu dociera do nas bardzo ciepła masa powietrza pochodzenia polarno morskiego ciepłego.

Najchłodniej jest na północy regionu, gdzie zalega jeszcze chłodniejsza masa powietrza, którą odsuwa powoli front ciepły, natomiast najcieplej jest na południu i w centrum. Czujemy wczesny powiew wiosny, który okaże się jednak nietrwały, gdyż w weekend spłynie do nas przejściowo powietrze pochodzenia arktycznego morskiego w tylnej części niżu atlantyckiego. Cieplejsze masy dotrą już na początku przyszłego tygodnia.

O godzinie 13 w piątek najcieplej jest na stacji IMGW w Tomaszowie Lubelskim, gdzie zanotowano 16,5°C, natomiast w Zamościu 15,7°C. W Wysokiem k. Bychawy 14,8°C. W Bezku k. Chełma 13,7°C. W podlubelskim Radawcu na stacji klimatologicznej PSHM, zmierzono natomiast 13,2°C. W Puławach 12,2°C. We Włodawie zaledwie 6,2°C. Dużo chłodniej jest w powiatach położonych na północy regionu. W Jarczewie zmierzono 7°C, natomiast w Ciciborze 3,4°C i 3°C w Terespolu.

Piątek przynosi niżową pogodę. Znajdujemy się w tzw. ciepłym wycinku niżu. Obserwowane jest w woj. lubelskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na północy okresami opady deszczu w zasięgu odsuwającego się frontu ciepłego. Po południu i wieczorem, na południu regionu, możliwe przelotne opady deszczu, a także burze z wiatrem do 50-70 km/h. Temperatura maksymalna od 6°C na północy, około 15°C w centrum, do 17°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków południowych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia punktowych burz wynosi dziś i w pierwszej części nocy 50%.

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże i przelotne opady deszczu w wielu powiatach. Natężenie opadów okaże się słabe i umiarkowane. W pierwszej części nocy niewykluczone lokalne burze, potem powinny zaniknąć. W najchłodniejszej części nocy od 4°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, południowy i południowo-zachodni. Nasilający się miejscami w czasie burz do 60 km/h – 70 km/h.

Sobota przyniesie w woj. lubelskim duże ochłodzenie. Zasadniczo znajdziemy się w tylnej części niżu i postępującej adwekcji powietrza pochodzenia arktycznego morskiego. Prognozowane jest zachmurzenie duże, wieczorem z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, popołudniu i wieczorem przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. wraz ze spływem znacznie chłodniejszego powietrza. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 6°C do 8°C. Jednak u schyłku dnia nastąpi szybki spadek temperatury, wynosząc około 0°C wieczorem. Dlatego też po południu i wieczorem drogi i chodniki miejscami będą śliskie, a nawet oblodzone. Z uwagi na dużą różnicę ciśnienia nad Polską pojawi się wiatr umiarkowany i porywisty, po południu wzmagający się chwilami do dość silnego i w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni skręcający na zachodni, północno-zachodni. Lokalnie możliwe wiatrołomy i przerwy w dostawach prądu.

Noc z soboty na niedzielę zapowiada się z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. Na przeważającym obszarze regionu spodziewane są przelotne opady śniegu. W najchłodniejszej części nocy temperatura od -5°C do -2°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w pierwszej połowie nocy w porywach do 70 km/h, później do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni. Okresami możliwe zawieje śnieżne i pogorszone warunki na drogach. Niewykluczone oblodzenie dróg i chodników. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Niedziela przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady śniegu, istnieje niskie ryzyko lokalnych burz śnieżnych w masie arktycznej o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 1°C do 3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60-70 km/h, zachodni. Okresami możliwe zawieje śnieżne. Nasilający się wyraźnie w zasięgu opadów atmosferycznych.

Noc z niedzieli na poniedziałek zimna w regionie. Nie powinno padać, natomiast termometry pokażą od -6°C do -3°C w najchłodniejszej części nocy. Zbliżać ma się jednak do woj. lubelskiego ocieplenie, które odczujemy na początku nowego tygodnia.

Przyszły tydzień zapowiada się z dominacją niżowej pogody. Cieplej zacznie robić się już na w poniedziałek. Jest szansa, że zobaczymy okresami nawet 10°C/15°C. Rzadsze staną się przymrozki nocami i o poranku. Wartości średniej dobowej temperatury mają być coraz częściej typowe dla termicznego przedwiośnia. Okresami zdarzą się opady atmosferyczne, ale generalnie będzie ich mniej niż w mijającym tygodniu.

Marzec 2023 r. z prognoz ECMWF i CFS powinien zapisać się w woj. lubelskim jako miesiąc w normie termicznej, jeśli chodzi o temperaturę. Opady mają być jednak powyżej normy klimatycznej, co wynikać ma z dużego wpływu cyrkulacji strefowej i częstego przechodzenia zatok niżowych i stref frontowych.

Warto również zwrócić uwagę z jak dużą huśtawką pogodową mamy do czynienia w ciągu minionych 24 godzin, kiedy to zanotowano przyrost pokrywy śnieżnej od 3 cm do 5 cm w woj. lubelskim. Najcieplej było wczoraj w Zamościu, gdzie zmierzono 5,9°C i padał deszcz i zalegało cieplejsze powietrza w dolnej troposferze. W tym samym czasie na stacji w Radawcu zmierzono 0,7°C, chłodniej było w Terespolu i we Włodawie, gdzie zmierzono 0,3°C i 0,2°C i padał śnieg.

Dziś wartości są wyższe o nawet 10-15°C względem ubiegłej doby. Niestety ocieplenie będzie nietrwałe i pogoda ulegnie dużemu pogorszeniu, pojawią się ponownie opady śniegu, silny wiatr o skali wichury i mróz nocami oraz w godzinach porannych. Do szybko zmieniającej się pogody w marcu dobrze pasują następujące przysłowia: „w marcu jak w garncu”, „żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach”.

Poniższe grafiki prezentują przebieg temperatury w Lublinie na wysokości 2 metrów oraz prędkości i kierunek wiatru na wysokości 25 metrów, jak i też ciśnienia atmosferycznego lokalnego i zredukowanego

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

Silna wichura zmierza do woj. lubelskiego. Porywy osiągną do 75 km/h, możliwe lokalne burze

Silna wichura zmierza do woj. lubelskiego. Porywy osiągną do 75 km/h, możliwe lokalne burze

(fot. pixabay.com)

2 komentarze

  1. Dziadek Slamsonowicz

    Silna wichura zmierza do woj. lubelskiego, z dostawą „prundu” może różnie być – ten kto na apel „miasta” nie oddał ostatnich świec dla „braci”, będzie miał chociaż światło.

    • Dziadek ze Slamsowa

      Do dziś jeszcze do mnie nie „zmierzyła”. Widocznie nie wie gdzie slamsów jest.

Z kraju