PZL Świdnik zwalnia część załogi. Pozostali otrzymają niższe wynagrodzenia

Zarząd spółki PZL Świdnik postanowił wprowadzić działania, które mają pomóc zakładowi przetrwać w dobie kryzysu wywołanego koronawirusem. Część załogi otrzymała wypowiedzenia, kolejnym osobom nie przedłużono umów o pracę.

Problemy, które po ogłoszeniu epidemii koronawirusa dały się we znaki wielu firmom w naszym regionie, nie ominęły też spółki PZL Świdnik. Zarząd przekazał związkom zawodowym informację o planowanym zwolnieniu części załogi, oraz cięciach płacowych wśród pozostałych zatrudnionych. Powodem mają być światowe problemy branży lotniczej, oraz co się z tym wiąże, spadek zamówień na produkty wytwarzane przez włoską grupę Leonardo, do której należy świdnicki zakład.

Zdaniem związkowców, sytuacja w spółce nie należy do optymistycznych. Obecnie, praktycznie z dnia na dzień, zamówienia zostały okrojone o blisko 50 procent. Bez zmian funkcjonuje tylko program AW101. Co więcej, przez ostatnie lata firma nie otrzymała żadnych większych zamówień rządowych, poza umową na modernizację czterech wojskowych śmigłowców Sokół do wersji Fadec. Jedna z maszyn od stycznia jest gotowa, jednak jej odbiór się cały czas opóźnia, a tym samym należne za to środki finansowe nie wpływają na konto spółki. W tym roku koncern Leonardo podpisał też kontrakt na dostawę ciężkich śmigłowców morskich, jednak w tym przypadku w Świdniku powstaje niewielka część elementów tych maszyn. Praktycznie ustały zaś zamówienia z rynku cywilnego.

Dlatego też zarząd spółki postanowił o wprowadzeniu działań, które mają pomóc zakładowi w Świdniku przetrwać w dobie kryzysu. Pracę ma stracić 90 osób, wśród których są ci, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, zatrudnieni na czas określony oraz pracownicy tymczasowi. Załoga, która pozostanie na stanowiskach, ma być sukcesywnie wysyłana na urlopy, zaś od przyszłego poniedziałku do końca miesiąca zakład wprowadzi przestój w pracy. Od maja wprowadzony ma zaś zostać krótszy o 20 proc. wymiar czasu pracy. Wiąże się to również ze zmniejszeniem pensji. Na razie jest mowa, że taka sytuacja potrwa przez trzy miesiące.

Jak ustaliliśmy, podjęte działania związane z mniejszym wymiarem czasu pracy oraz obniżeniem otrzymywanego wynagrodzenia dotyczą zarówno stanowisk robotniczych, kadry kierowniczej jak też zarządu. PZL-Świdnik zatrudnia obecnie około 3 tysięcy osób, jednak nie raz podkreślano, że dzięki spółce zatrudnienie ma kolejne 10 tys. osób w firmach, które współpracują z zakładem, oraz są dostawcami produktów wykorzystywanych do produkcji.

(fot. PZL Świdnik)

Zobacz również

45 komentarzy

 1. … pierwszych zwolnić emerytów mundurowych z budżetówki i spółek miejskich ! … następnie pozostałych wieloetatowców ! … bawić wnuki … potrzebna młoda krew ! … jest okazja !

  • główny śmigłowy

   wirus im zamówienia zeżarł…?

  • „… pierwszych zwolnić emerytów mundurowych z budżetówki i spółek miejskich ! … następnie pozostałych wieloetatowców ! … bawić wnuki … potrzebna młoda krew ! … jest okazja !”
   Trudno się z tym nie zgodzić.
   Emeryturka czasem na poziomie 6k zł „za mało”?

   • Idę dalej. Eutanazja dla tych co wymieniłeś a pierwsi w kolejce twoi rodzice i dziadkowie.

    • Naturalną eutanazją jest koronawirus a Polska nie pozwala się mu rozwijać, taka Szwecja pięknie pozbędzie się emerytów w imię przetrwania gospodarki. Nasi też zaczęli to rozumieć i już w maju paranoja się skończy a kto ma umrzeć umrze. Piękna broń eliminująca słabe i stare osobniki.

    • „Idę dalej. Eutanazja dla tych co wymieniłeś a pierwsi w kolejce twoi rodzice i dziadkowie.”
     Czego się rzucasz? Zabolało? Nieprawdę napisałam? Spróbuj się dostać do pracy do jakiegoś urzędu. Okaże się, że przegrasz z byłym wojskowym czy policjantem, który „musi” dorobić do emerytury.
     I żebyśmy się dobrze zrozumieli. Nie przegrasz, bo masz mniejszą wiedzę…
     Rozumiem że cywilne emerytury są niskie, ale wojskowe, czy policyjne?

 2. ehh a gdzie SOboń i jego przedwyborcze obietnice ??

 3. To da się jeszcze mniej zarobić niż obecnie

 4. z tego co pamiętam ten twór to już nie PZL Świdnik…

 5. 1 mld 600 mln nie wystarczyło? Rządowe kontrakty się marzą, a jak taki mają to robią tylko ułamek tego kontraktu. Przy czym 99% zysków jest wyprowadzanych poza kraj.

 6. Na drugą falę zwolnień, proponuję się przyjrzeć tym co pracują zdalnie i ich aktywności na portalach społecznościowych.

 7. Przestańcie okłamywać ludzi! Koronawirus nie ma znaczenia dla działalności zakładu, bo klientami nie są odbiorcy detaliczni. Od kilku lat w zakładzie nie został wyprodukowany żaden śmigłowiec. Co ważniejsze – z całą pewnością nie zostanie też wyprodukowany w przyszłości, bo jest to praktycznie niemożliwe. Macierewicz zrezygnował z Caracali niby na rzecz świdnickich – rodzimych śmigłowców, chociaż wiedział doskonale o tym, że one się do niczego nie nadają z racji przestarzałej konstrukcji. Przed każdymi wyborami zakład nawiedzają dygnitarze partyjni, a od czasu do czasu wysyłają Dudę tylko po to, żeby wcisnął kolejny kit o rzekomych zamówieniach, które postawią zakład na nogi. Oczywiście wcale mi nie szkoda większości załogi, która nie mając swojego rozumu odda posłusznie głos na Andrzeja.

  • rozwalić najsilniejszą gospodarkę świata (czyli polską…) w miesiąc… ?!?!?!
   to dopiero wirus…

  • W 2019 roku zakład przyniósł rekordowe zysk, którym zarząd nie podzielił się z załogą. Teraz obcina pensje tej załodze. A te aw101 które kupiło polski wojsko – może z 2-3% zysku zostanie w Polsce. 97-98% pójdzie do Włoch.

 8. Tak się na naszych oczach zniszczyło polską zbrojeniówkę. Dziękuję Donald i dziękuję Jakson, że tak dzielnie walczyłeś o WSK

 9. Trzeba przestawić produkcję na inne tory . Przestarzałe włoskie samoloty nie mają racji bytu . Afrykanie oraz inni tubylcy z Kambodży i Nowej Gwinei zapowiedzieli już w ub.roku że helikoptery nie są im potrzebne. Za rok , może dwa lata samoloty już w ogóle nie będą latać. Jest natomiast zapotrzebowanie na klimatyzatory , hulajnogi elektryczne , dobre rowery oraz motocykle i skutery .

 10. Koronawirus haha. Przecież tam od 1.5 roku nie ma co robić. Upychanie ludzi po wydziałach na siłe. W końcu mają pretekst by zrobić czystkę.

 11. W lubelskim jest już bezrobotnych około 30 procent chyba i te 500+nie pomoże ani 13 emerytura przynajmniej marjonetce du……. dzie

 12. Nie ma to jak „dobra ” praca w takiej „pewnej i stabilnej ” firmie z branzy lotniczej.Nie znasz dnia ani godziny kiedy cię zwolnią

 13. A pracownicy sądu chodzą do pracy co tezeci dzień na zmianę i mają całą pensje wypłacaną.

 14. Jak zmodernizowali śmigłowce dla wojska tak im wojsko płaci. Róbmy więcej szumu wokół włoskiej firmy, a oni wszystkich w d… mają.

 15. A tak naprawde chodzi o pieniążki z tarczy antykryzysowej które trafią i tak do Wlocha dymając Nasz Rżąd…w dodatku kosztem Pracowników…wmawiając im że wszystko w trosce o ich zdrowie…zeby się nie xarazil covid-19…

  • nie miej pretensji do Włochów miej pretensje do SLD, PO i PiSu (czyli do siebie), że tak działamy, że chu*a w Polsce mamy.
   Wolimy dorabiać Azję z Komunistycznymi Chinami na czele i cieszyć się z tego, że zachodnie firmy u nas inwestują a sami jak ci niewolnicy najpierw daliśmy wszystko wyprzedać i zniszczyć a teraz wierzymy w socjalistyczne rządy i cieszymy się z pieniędzy drukowanych na Żoliborskiej…

   Trzeba wyjść na ulice i protestować – tak jak Amerykanie …. a nie sorry oni żyją w wolnym kraju i mają konstytucję my jesteśmy niewolnikami socjalistycznych rządów!

   Covid-19 to gospodarczo-polityczna zasłona dymna na potrzeby cwaniaków na stanowiskach

 16. Powysyłajcie na emeryture tych, którzy i tak zaraz by odeszli, i tych którzy przez 8h nic nie robią, tylko pierdzą w stołki i udają, że coś robią a inni harują w pocie czoła i dostaja wypowiedzenia. Zwalniacie młodych ludzi, gdzie właśnie na ich barkach spoczywa przyszłość zakładu.

  • Jaki zakład… jaka przyszłość ?? bez żartów na poziomie sobonia czy 3 000 000 aut elektrycznych.

 17. Wow!!!!

  Trzeba się cieszyć z tego co się ma, ciężkie czasy dla wszystkich a nie tylko PZL Świdnik

 18. Przecież wiadomo o co chodzi. Włosi chcą wyciągnąć kasę polskich podatników z pomocy państwowej.

  • W punkt. Po obecnym kryzysie bedzie strajk w Leonardo pzl – płaca minimalna w takiej super „korporacji” nie wpływa dobrze na morale wku…j Załogi 🙂

  • nie miej pretensji do Włochów miej pretensje do SLD, PO i PiSu (czyli do siebie), że tak działamy, że chu*a w Polsce mamy.
   Wolimy dorabiać Azję z Komunistycznymi Chinami na czele i cieszyć się z tego, że zachodnie firmy u nas inwestują a sami jak ci niewolnicy najpierw daliśmy wszystko wyprzedać i zniszczyć a teraz wierzymy w socjalistyczne rządy i cieszymy się z pieniędzy drukowanych na Żoliborskiej…

 19. Tak się kończą mokre sny Antka o helikopterach.
  Dziś, w 2020 Wojsko Polskie dysponowałoby maszynami w następujących wersjach: 16 transportowych, 13 ratownictwa bojowego (CSAR, w tym sześć morskich), 8 wsparcia wojsk specjalnych, 8 zwalczanie okrętów podwodnych i 5 ewakuacji medycznej. Pozostałe 32 transportowe miały dotrzeć do 2022 roku.
  Ile z tego zakupił Antek i jego następca?
  Dwa policyjne Blackhawki!

  Te kociesyny żoliborskie uwaliły przetarg przez lobbystów z USA, którym pozwoliły następnie uciec do domu.
  A teraz nie mają pomysłu na to, czym zamówione helikoptery zastąpić.
  Cudem będzie, jak w trakcie śledztwa wyjdzie, że to nie było zamierzone działanie zlecone przez służby Putina.

 20. Zapraszamy do budowlanki ludzi potrzeba większe stawki ale nie posciemnia się tak jak na WSK.

 21. arturek na płotach się obwieszał i miliardy dla regionu obiecywał,a dziś go nie ma

 22. Co się dziwić jak mieliśmy osiem lat rządów złodziei i nieudaczników.

 23. co jedni to lepsi ha ha

 24. Ta firma to od lat wydmuszka najlepszy interes zrobiła PO sprzedając ją makaroniarzom.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9591zł -0.54%
  • GBP 4.9043zł 0.39%
  • EUR 4.4465zł -0.44%
  • CHF 4.1804zł -0.03%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Kiermasz Produktów Lokalnych w Kazimierzu Dolnym
   W niedzielę odbędzie się „Festiwal Młody Ziemniak”
   Pierwszy w sezonie zlot food trucków w Lublinie
   DARMOWY KURS SAMOOBRONY DLA KOBIET
   Zaproszenie na akcje terenowego poboru krwi RCKiK w Lublinie