Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przebudują linię kolejową pomiędzy Łukowem a Lubartowem. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku

Kolej zaplanowała, że jeszcze w tym roku ruszą prace przy przebudowie linii z Lubartowa do Parczewa. W dwa lata maja zostać zmodernizowane tory, przystanki oraz przejazdy. Dzięki temu pociągi będą mogły się poruszać z prędkością nawet do 120 km/h.

Kolejną dużą inwestycję na szlaku kolejowym w województwie lubelskim zapowiedziało PKP PLK. Tym razem chodzi o rewitalizację linii Lublin – Łuków na odcinku łączącym Lubartów z Parczewem. Projekt zakłada przebudowę stacji i przystanków: m.in. Parczew, Parczew Kolejowa, Gródek, Zabiele, Brzeźnica Bychawska, Tarło i Pałecznica. Pasażerowie zyskają nowe, lepiej oświetlone, wygodniejsze perony wraz z dojściami uwzględniającymi dostęp dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Na każdym z nich zamontowane zostaną wiaty i czytelne oznakowanie. Powstaną również dwa nowe przystanki, w miejscowościach Laski oraz Berejów.

Wyremontowanych zostanie 10 przejazdów kolejowo-drogowych, co znacznie ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa zarówno pasażerów pociągów, jak też kierowców. Szczególnie dla ruchu towarowego ważne będą roboty na 15 obiektach inżynieryjnych, w tym 9 mostach. Efektem będzie dostosowanie ich do większych obciążeń, co umożliwi przewóz cięższych ładunków. Przewidziana jest również wymiana rozjazdów, które zostaną wyposażone w urządzenia elektrycznego ogrzewania, zapewniające sprawny przejazd pociągów m.in. w okresie zimowym. Nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym umożliwią obsługę większej liczby składów. Dzięki przebudowie układu torowego pociągi pasażerskie przyspieszą na całym odcinku do 120 km/h, a pociągów towarowych 80 km/h.

Kolejowa spółka podpisała już umowę na wykonanie prac. Jak wyjaśniają kolejarze, inwestycja ma zapewnić dobre codzienne podróże pociągiem do pracy i szkoły dla mieszkańców naszego regionu, lecz także wygodną komunikację dla turystów. Wartość przedsięwzięcia, w ramach którego wykonawca ma zaprojektować i wykonać wszystkie prace, wynosi 79 980 000 zł netto. Zadania tego podjęło się konsorcjum firm: Roverpol oraz Rover Alcisa. Kolej ubiega się teraz o współfinansowanie przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Rozpoczęcie inwestycji ma nastąpić jeszcze w tym roku, a jej zakończenie planowane jest w 2021 r.

(fot. archiwum)

17 komentarzy

  1. Tak, spalinówki, statki i samoloty po całym świecie mogą „truć” naszą planetę, ale to prywatne osoby z Europy mają uratować planetę przed globalnym ociepleniem. Mam tu na myśli dpf, pdf, zakaz diesli i węgla w domowych piecach.

  2. A może PKP pomyślałyby o otwarciu dla pasażerów dworca kolejowego w Lubartowie? Wyremontowany za unijne pieniądze stoi zamknięty na trzy spusty, a pasażerowie marzną na peronie.

Z kraju