Przebudują linię kolejową pomiędzy Łukowem a Lubartowem. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku

Kolej zaplanowała, że jeszcze w tym roku ruszą prace przy przebudowie linii z Lubartowa do Parczewa. W dwa lata maja zostać zmodernizowane tory, przystanki oraz przejazdy. Dzięki temu pociągi będą mogły się poruszać z prędkością nawet do 120 km/h.

Kolejną dużą inwestycję na szlaku kolejowym w województwie lubelskim zapowiedziało PKP PLK. Tym razem chodzi o rewitalizację linii Lublin – Łuków na odcinku łączącym Lubartów z Parczewem. Projekt zakłada przebudowę stacji i przystanków: m.in. Parczew, Parczew Kolejowa, Gródek, Zabiele, Brzeźnica Bychawska, Tarło i Pałecznica. Pasażerowie zyskają nowe, lepiej oświetlone, wygodniejsze perony wraz z dojściami uwzględniającymi dostęp dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Na każdym z nich zamontowane zostaną wiaty i czytelne oznakowanie. Powstaną również dwa nowe przystanki, w miejscowościach Laski oraz Berejów.

Wyremontowanych zostanie 10 przejazdów kolejowo-drogowych, co znacznie ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa zarówno pasażerów pociągów, jak też kierowców. Szczególnie dla ruchu towarowego ważne będą roboty na 15 obiektach inżynieryjnych, w tym 9 mostach. Efektem będzie dostosowanie ich do większych obciążeń, co umożliwi przewóz cięższych ładunków. Przewidziana jest również wymiana rozjazdów, które zostaną wyposażone w urządzenia elektrycznego ogrzewania, zapewniające sprawny przejazd pociągów m.in. w okresie zimowym. Nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym umożliwią obsługę większej liczby składów. Dzięki przebudowie układu torowego pociągi pasażerskie przyspieszą na całym odcinku do 120 km/h, a pociągów towarowych 80 km/h.

Kolejowa spółka podpisała już umowę na wykonanie prac. Jak wyjaśniają kolejarze, inwestycja ma zapewnić dobre codzienne podróże pociągiem do pracy i szkoły dla mieszkańców naszego regionu, lecz także wygodną komunikację dla turystów. Wartość przedsięwzięcia, w ramach którego wykonawca ma zaprojektować i wykonać wszystkie prace, wynosi 79 980 000 zł netto. Zadania tego podjęło się konsorcjum firm: Roverpol oraz Rover Alcisa. Kolej ubiega się teraz o współfinansowanie przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Rozpoczęcie inwestycji ma nastąpić jeszcze w tym roku, a jej zakończenie planowane jest w 2021 r.

(fot. archiwum)

Zobacz również

17 komentarzy

 1. Tak, spalinówki, statki i samoloty po całym świecie mogą „truć” naszą planetę, ale to prywatne osoby z Europy mają uratować planetę przed globalnym ociepleniem. Mam tu na myśli dpf, pdf, zakaz diesli i węgla w domowych piecach.

 2. A może PKP pomyślałyby o otwarciu dla pasażerów dworca kolejowego w Lubartowie? Wyremontowany za unijne pieniądze stoi zamknięty na trzy spusty, a pasażerowie marzną na peronie.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7303zł -0.3%
  • GBP 5.1069zł 0.34%
  • EUR 4.5237zł -0.23%
  • CHF 4.1974zł -0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL