Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Postawili na zieleń i funkcjonalność. Rynek we Włodawie uzyska nowe oblicze (wizualizacje)

Jeszcze w tym roku mają ruszyć pierwsze prace związane z rewitalizacją Rynku we Włodawie. Ma to odświeżyć a jednocześnie nadać nową funkcjonalność temu miejscu. W piątek Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński przedstawił wizualizacje, jak plac wokół Czworoboku będzie wyglądał po zakończeniu inwestycji. Obejmie ona tylko plac oraz dziedziniec wewnątrz, gdyż znajdujący się na nim budynek nie jest własnością miasta. Burmistrz zapowiedział jednak, że będzie rozmawiał z właścicielami poszczególnych lokali, aby Czworobok odnowić przynajmniej z zewnątrz.

Projekt przewiduje, że na dziedzińcu Czworoboku powstanie strefa kultury i sztuki, czyli miejsce na kameralne koncerty z małą widownią. W tym miejscu nie będzie jednak żadnych nasadzeń dużych drzew, gdyż wysokie mury budynku i dach ograniczają dostęp słońca, co nie sprzyja roślinom. Duże drzewa w tym miejscu to także inny problem, gdyż za kilkadziesiąt lat zagrożą one budynkowi który jest zabytkiem, zatem kiedyś i tak zostaną wycięte. Uwzględniono jednak uwagę mieszkańców, aby w zamian za planowane nasadzenia dwóch drzew w donicach, rosły one w ziemi.

W części południowej niewysokie klony zostaną przesadzone kilka metrów dalej, na skraj placu, poniżej fontanny i pomnika. Nie mogą one dalej dalej rosnąć przy samej ścianie budynku, gdyż w tym miejscu jest zaprojektowana droga przeciwpożarowa. Dzięki temu będzie można odpocząć na ławkach w cieniu tych drzew. Najważniejszym elementem po tej stronie jest fontanna. Będzie ona posiadała 38 podświetlonych na różne kolory dysz. Woda opadając będzie rozbijała się o płytę, co spowoduje, że w powietrzu pojawi się przyjemna wilgoć, która dodatkowo schłodzi najbardziej nasłonecznioną południową stronę rynku. Pomnik pozostanie na swoim miejscu.

– Po stronie wschodniej znajdzie się parking. W tym przypadku parking i część ulicy Rynek nie mógł znaleźć się w projekcie unijnym, ponieważ taki udział dróg w całym projekcie był niedopuszczalny. Po prostu z tym parkingiem i przylegającą do niego częścią ulicy Rynek, cały projekt nigdy nie dostałby dofinansowania. Dlatego ta część poza opracowaniem i niefinansowaną ze środków unijnych, będziemy robić ze środków własnych. Jest to już dawno zapisane w budżecie. Oznacza to też, że mamy tutaj dowolność i zdecydowałem, że aleja sześciu robinii oraz żywopłot po obu stronach po drzewami pozostaną. Wybór miejsca na ten duży parking nie jest przypadkowy. Ta wschodnia część jest najmniej widoczna, gdyż zasłania ją budynek. – mówi Wiesław Muszyński.

Najbardziej reprezentacyjna ma być zachodnia strona Rynku. Drzewa wzdłuż ściany budynku zostaną i będą wypielęgnowane. Najważniejszym miejscem jest tutaj fontanna Trzech Kultur która ma być podkreśleniem wielokulturowości miasta. Wokół niej będą ławki nowe zadrzewienia, które w przyszłości będzie można formować tak, by utworzyły coś na kształt zadaszenia nad alejkami dochodzącymi do fontanny. W tym miejscu również znajdzie się miejsce na restauracyjne czy kawiarniane ogródki.

W części północnej ma zostać zlikwidowany beton i drzewa w donicach. Zieleń zostanie przeprojektowana, jednak skwer i duże drzewa pozostaną w swoim miejscu. Do wycinki przeznaczone zostały trzy z rosnących drzew. Jest to usychający świerk, zdeformowana i pochylona lipa koło zegara, oraz jeszcze jednak z lip. Zieleniec będzie w części zasiany trawą a w części obsadzony bylinami. Trawnik ma pełnić funkcję rekreacyjną dla mieszkańców, gdzie będzie można rozłożyć koc. Na placu będą trzy zdroje uliczne w formie pomp abisyńskich, które będą znajdowały się na rogach rynku pod nowymi drzewami. Całość placu na wyraźne sugestie konserwator będzie wyposażona z stylizowane lampy, ławki i kosze na śmieci. Będzie to łączyło się z wyposażeniem okolicznych ulic, czyli tworzyło jeszcze większą spójną całość.

Obecnie wokół rynku znajduje się 75 wyznaczonych miejsc parkowania i 60 przy pasach postojowych. Po rewitalizacji znajdzie się tam 113 miejsc parkingowych, w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych, dla autobusów, taksówek i pozostałych użytkowników. Cały obszar Rynku wokół czworoboku, wraz z otaczającymi ulicami, został zaprojektowany jako strefa zamieszkania, w której obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Tym samym, cały ten obszar będzie dostępny dla pieszych i rowerzystów i będą oni mieli pierwszeństwo przed pojazdami. Po stronie południowej i w części parkingu od strony Urzędu Skarbowego zostawione zostało miejsce na postawienie sceny i organizację dużych imprez kulturalnych.

Burmistrz zaproponował jeszcze kilka rzeczy. W fundamentach pod płytą Rynku ma się znaleźć kapsuła czasu. Zostanie ona umieszczona w specjalnej komorze, gdzie zabetonowany zostanie pojemnik, w której umieszczony będzie Wielki Album Włodawian, jako ślad dla przyszłych pokoleń. Z kolei na pozostawionym placu w południowo-zachodniej części rynku w zimie, w okresie od grudnia do lutego, ma się znajdować przenośne lodowisko, w ecie zaś zadaszony plac zabaw. Plan przewiduje, że pierwsze prace przy rewitalizacji tego miejsca rozpoczną się jesienią.

Postawili na zieleń i funkcjonalność. Rynek we Włodawie uzyska nowe oblicze (wizualizacje)

Postawili na zieleń i funkcjonalność. Rynek we Włodawie uzyska nowe oblicze (wizualizacje)

Postawili na zieleń i funkcjonalność. Rynek we Włodawie uzyska nowe oblicze (wizualizacje)

Postawili na zieleń i funkcjonalność. Rynek we Włodawie uzyska nowe oblicze (wizualizacje)

Postawili na zieleń i funkcjonalność. Rynek we Włodawie uzyska nowe oblicze (wizualizacje)

Postawili na zieleń i funkcjonalność. Rynek we Włodawie uzyska nowe oblicze (wizualizacje)

Postawili na zieleń i funkcjonalność. Rynek we Włodawie uzyska nowe oblicze (wizualizacje)

Postawili na zieleń i funkcjonalność. Rynek we Włodawie uzyska nowe oblicze (wizualizacje)

(fot. UM Włodawa)

13 komentarzy

  1. Rozumiem i pochwalam remont które cieszy jak każde małe miasteczko. Ale moim zdaniem duże zasmrodzone miasta potrzebują parków i terenów zielonych. Ale to małe śród leśne miasteczko(jak GoogleEarthPro wskazuje). Więc miast dodatkowej w centrum zieleni zdecydowanie jednak wolałbym mosiężny odlew ewentualnie w kształtnej nowej formie nowoczesny beton.

  2. Latam czasami do Włodawy po szlugi moim e60 535d z 2009 roku w chipie na 350 koni. Raz mnie na trasie próbował wyprzedzić takim Porsche 911 może 600 konnym no i muszę wam powiedzieć że mu się to ładnie udało jakbym ja stał w miejscu ale za zakrętem ten typ zwolnił i pozwolił mi się dogonić i potem dał kickdowna i odszedł mi znowu ale za około 500 metrów znów ostro zahamował i skręcił na taki parking leśny, jak przejeżdżałem to widziałem że wyskoczył szybko i chyba chciał się odlać albo mu się wylał jakiś jogurt na spodnie bo tak tryskał ze spodni jak wyskoczył zza kierownicy. Ja pojechałem ale zatrąbiłem na niego jeszcze jak przelatywałem obok tego parkingu. Taka historia sprzed paru dni ale i tak po drodze śmiałem się z dziadów w skodach i oplach w welurkach, tylko mnie bolało że mnie to Porsche tak porobiło jakbym maluchem jechał.

  3. Bedzie tak jak w Parczewie

  4. Bimmer twoi starzy nie mili co głupiego zrobić i zrobili Ciebie – nie rozmnażaj się wielka prośba.

  5. pewnie wytną wszystko w pień i zrobią betonową pustynię. W budżecie jest kasa unijna na rewitalizację, więc trzeba coś zrobić na siłę a przy okazji każdy zarobi zaczynając od projektanta a kończąc na dostawcy koszy na śmieci.

  6. W Parczewie ludzie położyli uszy po sobie i nic nie zrobili.

  7. Najważniejsze, że są duże parkingi.
    Drzewa wytnie się później, jak się okaże, że miejsc dla aut jest zbyt mało…

  8. Tak po prawdzie wizualizacja to rzecz normalna w normalnych miastach, dziwne że nikt wcześniej z włodawskich urzędników jej nie zlecić. Wówczas mieszkańcy miasta ocenili by projekt jeszcze w fazie przedprojektowej, a nie jak to ma miejsce dziś pod presją utraty dofinansowania. I najważniejsze oby program w którym wizualizacja została wykonana posiadał aktualną i opłaconą licencję.

  9. Och szkoda, że pomnika nie przeniosą na Cmentarz Wojenny Żołnierzy Armii Radzieckiej we Włodawie, a na jego miejsce niech Pan Burmistrz z Panem Starostą posadzą DĄB 🙂

  10. Słaby projekt

Z kraju