Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Planują budowę obserwatorium astronomicznego z planetarium i kinem. Minister mówi o niezwykle imponującym projekcie (zdjęcia)

Jest takie miejsce na Lubelszczyźnie, gdzie występują doskonałe warunki do obserwacji nieba. Zaplanowano zbudować tam obserwatorium astronomiczne i planetarium. Jak wyjaśnia w rozmowie z nami minister Przemysław Czarnek, realizacja inwestycji jest bardzo realna.

W piątek w Urzędzie Gminy w Tucznej w powiecie bialskim odbyło się spotkanie robocze w sprawie niezwykle imponującego projektu, jaki zaplanowano zrealizować w naszym regionie. Mowa o Centrum wiedzy i umiejętności „Cosmos life”, a dokładnie budowie obserwatorium astronomicznego. Ma ono powstać w budynku, w którym do tej pory funkcjonowała szkoła. Będzie on dostosowany do nowych potrzeb, oraz utworzona zostanie kopuła. Całość ma spełniać także funkcje planetarium jak również kina 3D.

Teren ten wybrano nieprzypadkowo, gdyż właśnie ta okolica słynie z ciemnego nieba, co stwarza niespotykane warunki do obserwacji astronomicznych. Obecnie wraz z postępującym bardzo szybko rozwojem cywilizacji, obszary gdzie można zaobserwować nieskazitelne nocne niebo, stały się niezwykłą rzadkością. Jak wskazują naukowcy, ponad 90 procent Europejczyków nie może zobaczyć nocami czarnego, usianego gwiazdami nieba. Tworzone są nawet gwiezdne parki, które chroniąc okolicę przed sztucznym oświetleniem. Przyciągają one rzesze amatorów astrofotografii i podziwiania nocnego nieba.

Jak wyjaśnia w rozmowie z nami jeden z pomysłodawców projektu Zygmunt Litwiniuk, zamysł jest taki, aby obiekt mógł pomieścić około 40 osób. Jego celem będzie bowiem edukacja dzieci i młodzieży. Oczywiście zamontowane zostaną specjalne teleskopy, jednak oglądanie nocnego nieba w dzień, czy też podczas występowania chmur, ma zapewnić kopuła, na której wyświetlany będzie jego obraz. Uczniowie będą mogli oglądać wszystko na leżąco.

– Ten imponujący projekt obserwatorium astronomicznego chcielibyśmy zrealizować również w połączeniu z ośrodkami akademickimi. Z uwagi na to, że w gminie Tuczna mamy największe zaciemnienie, są to najlepsze warunki do tego, aby takie obserwatorium powstało. Plany są nie tylko niezwykle ambitne, ale również bardzo realne – wyjaśnia nam minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który uczestniczył w spotkaniu.

Jest to kolejny innowacyjny projekt, jaki planuje zrealizować gmina Tuczna. Pomóc w tym zainicjowana już wiele lat temu współpraca z uczelniami wyższymi zarówno z Lublina, Białej Podlaskiej jak też Warszawy. Jak nam podkreślają urzędnicy, wszystko to w ramach realizowanych od dawna wspólnych działań władz gminy z radnymi prowadzonych na rzecz rozwoju tych terenów.

-Cały czas poszukujemy najlepszych kierunków i rozwiązań dla naszych mieszkańców i regionu. Przejawia się to poprzez zaangażowanie w szereg projektów, również o zasięgu międzynarodowym, w takich dziedzinach jak: edukacja, szeroko pojęta integracja, rolnictwo, żywność wysokiej jakości, lokalne produkty, turystyka, zielona energia oraz medycyna. Ich cechą wspólną jest innowacyjność – mówi nam wójt gminy Tuczna Zygmunt Litwiniuk.

Gmina nie ukrywa, że jej przedstawiciele uczestniczą w wielu wyjazdach studyjnych, również zagranicznych, z których czerpią wiedzę i inspiracje. Dzięki temu realizowane tam projekty stają się sukcesami. Tak jak powstała niedawno Spółdzielnia Socjalna Wspólna Chata, czy też organizowana corocznie Wystawa Koni Zimnokrwistych. Ta ostatnia doprowadziła do owocnej współpracy ze związkami hodowców koni i bydła z Francji, Belgii a nawet z Luksemburga. Aktywnie wspierani są także rolnicy, gmina jest członkiem sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

(fot. lublin112)

22 komentarze

  1. kompot przepyszny

  2. piss naszym panem

  3. Po takim ministrze jak Czarnek to można się spodziewać, że za pomocą tego imponującego projektu będzie próbował przekonać nas, że to jednak ziemia jest centrum wszechświata, a słońce kręci się dookoła.

Z kraju