Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Oszukani metodą „na BLIK-a”

Kolejne osoby padły ofiarą oszustów działających metodą „na BLIK-a”. Mieszkańcy powiatu łukowskiego stracili łącznie ponad 2 tys. złotych. Policjanci ustalają szczegóły oszustw.

Łukowscy policjanci zostali powiadomieni o oszustwie, którego ofiarą padł 43-latek z gminy Łuków. Z przekazanej informacji wynikało, że na portalu społecznościowym zamieścił w grupie ogłoszenie dotyczące transportu zakupionych w Niemczech pojazdów. Wkrótce na ogłoszenie odpowiedział członek grupy transportowej i zobowiązał się do przywiezienia pojazdów do 43-latka.

– Wykorzystując popularny komunikator mężczyźni uzgodnili warunki finansowe transakcji. Za zrealizowane zlecenie mężczyzna miał zapłacić ponad trzy tysiące złotych. Jednak transportowiec twierdził, że jedynym sposobem płatności jaki preferuje jego firma jest opłata przy użyciu kodu BLIK. Nieświadomy podstępu 43-latek o pomoc poprosił syna, który ze swojego konta wygenerował i zatwierdził dwa kody umożliwiające płatność 1400 złotych. Od tej pory kontakt z transportowcem urwał się, mężczyzna domyślił się, że padł ofiarą oszusta – relacjonuje asp. szt. Marcin Józwik z łukowskiej Policji.

Ofiarą oszustów padła też 25-latka z gminy Stanin. Młoda kobieta, na popularnym komunikatorze dostała wiadomość od kuzynki. Pisała ona o problemach w swojej aplikacji bankowej i prosiła o opłacenie zakupów w sklepie internetowym.

– Nie podejrzewając oszustwa, 25-latka przekazała i zatwierdziła kod BLIK, płacąc 800 złotych za zakupy. Gdy młoda kobieta otrzymała od kuzynki kolejną prośbę o kod BLIK, postanowiła do niej zadzwonić. Wówczas dowiedziała się, że nie prosiła ona o opłacenie jakichkolwiek zakupów, że nie prosiła o kody BLIK. Wtedy kobiety domyśliły się, że oszuści przechwycili konto na portalu społecznościowym kuzynki, że podszywając się pod nią wyłudzili od 25-latki kod BLIK umożliwiający wypłatę gotówki – dodaje asp. szt. Marcin Józwik.

– Apelujemy o rozwagę. Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Przestępcy pokonując zabezpieczenia internetowe, uzyskują dostęp do naszych aplikacji i podszywają się pod znajomych. Pod pretekstem potrzeby zrealizowania pilnego przelewu zwracają się z prośbą o wygenerowanie kodu BLIK celem realizacji płatności. Pamiętajmy, zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, skontaktujmy się telefonicznie, porozmawiajmy z tą osobą, zweryfikujmy tą informację i upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa – kończy asp. szt. Marcin Józwik.

6 komentarzy

  1. od kiedy firmy używają blika xD , a po drugie skoro aplikacja bankowa nie działa to jak niby druga osoba ma zapłacić za zakupy xD

  2. W oszustwie biorą udział banki dlatego promują metodę płacenia na blika żeby mieć podkładkę ze się korzysta z tej metody płatności (w niektórych bankach konto jest darmowe jak się wykona choćby jedną płatność BLIKIEM).

    • Coś w tym jest ! Kilka dni temu zakładałem sobie „Konto Jakże osobiste” w Alior Bank.
      Żebyście wiedzieli jak mnie starego człowieka, który telefon ma typu Nokia bez innych funkcji jak dzwonienie, pani przekonywała, że należy mieć Blika.
      Dopiero jak ją poprosiłem, żeby na wspomnianą Nokię, osobiście zainstalowała mi Blika, zrezygnowała.
      I okazało się nagle, że mogę mieć „konto jakże osobiste”, bez Blika.

  3. No i fajnie, gimbaza tusskowa w akcji.

  4. Ujmę to tak ostro skubać naiwniakow aż do białej kości

  5. Naród leniwy jest. Nawet zadzwonić się nie chce. Pogadać z przyjacielem. Tylko krótki wpis na portalu: Józek płać. A durny Józek płaci

Dodaj komentarz

Z kraju