Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nad jeziora w końcu po równej nawierzchni. Przebudowa odcinka trasy Łęczna – Sosnowica właśnie dobiega końca (zdjęcia)

To w jakim stanie znajdowała się droga z Łęcznej w kierunku Sosnowicy wie doskonale każdy kierowca, który w ostatnich latach jechał nad jeziora na Pojezierzu Łęczyńsko- Włodawskim, czy też na grzyby do licznych w tej okolicy lasów. Jednak na co dzień z pełną dziur, kolein i nierówności trasą musieli zmagać się mieszkańcy okolicznych miejscowości. Właśnie dobiega końca przebudowa pierwszego odcinka.

Na ukończeniu jest wyczekiwana przez kierowców i mieszkańców okolicznych miejscowości przebudowa drogi wojewódzkiej nr 820. Chodzi o trasę z Łęcznej w kierunku Sosnowicy, której nawierzchnia od lat znajdowała się w fatalnym stanie. Jezdnia pełna była dziur, kolein i nierówności, problem mieli także piesi, gdyż brakowało tam chodników. Tymczasem jest to jedna z najbardziej ruchliwych dróg wojewódzkich w powiecie łęczyńskim.

Starania o remont tej trasy prowadzone były przez wiele lat. Mieszkańcy, jak też lokalni samorządowcy wielokrotnie słyszeli obietnice, że remont niebawem zostanie przeprowadzony. Jednak szybko okazywało się, że to tylko puste obietnice. Doprowadziło to do tego, że w ramach protestu wyszli na jezdnię i zablokowali przejazd. Zapowiedzieli też, że tego typu akcje będą kontynuowane aż do skutku.

W końcu jednak inwestycja doczekała się realizacji. W połowie czerwca 2022 roku podpisana została umowa na remont pierwszego odcinka. Chodzi o blisko 9,5 km trasy od Łęcznej do miejscowości Dąbrowa. Wykonawcą została firma Strabag.

Jezdnia została poszerzona do 7 metrów, po obu stronach wykonano utwardzone pobocza oraz zbudowano ciągi pieszo-rowerowe Do tego przebudowano lub zbudowano od podstaw 12 skrzyżowań w tym 3 o ruchu okrężnym, 13 zatok autobusowych oraz oświetlenie. Dla bezpieczeństwa pieszych wyznaczono 19 przejść, w tym 2 aktywne. Powstał też nowy most na kanale Wieprz – Krzna a także zatoka do kontroli pojazdów. Nie zapomniano o zieleni, gdyż wzdłuż trasy nasadzono wiele nowych drzew.

Jak wyjaśnia Kamil Jakubowski z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, droga ta już niedługo zostanie oficjalnie oddana do użytku. Realizacja inwestycji kosztowała 82 mln zł, z czego 76 mln stanowią środki pozyskane z rządowych dotacji.

18 komentarzy

 1. 9.5km i 19 przejść ja pier….. chory kraj

 2. Tekturowe POśmiewisko

  Powaliło was w tym zaitungu propagandy ?
  Od Rogoźna do Sosnowicy jeden wertep !
  Robota stanęła ze względu na Ch z tą Polską Wchodnią. Przetarg był Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 820 od km 0+000 do km 19+050”.
  Ale pieniędzy nie ma i nie będzie !

 3. Mieszkańcy gminy Sosnowica zostali pięknie oszukani, w początkowej fazie była mowa, że droga będzie od razu budowana dalej a tym czasem zmiana rządu i kasy brak. Pozostaje blokada trasy gdy sezon w pełni ruszy.

 4. Pisowcy znowu was wykołowali ale to nic. Złapie się kilka ałdi na radar i kasa na dalszą modernizację się znajdzie.

 5. Teraz to będzie super, będzie można jechać mega szybko a zawalidrogom mrugać światłami: „halo przyspiesz chciałbym jechać szybciej”

 6. Tekturowe POśmiewisko

  Zobaczymy czy będzie realizowana kolejna ! Przebudowa wraz z rozbudową drogi powiatowej nr 2004L Kijany – Zezulin od km 0+032,31 do km 5+470,00.
  Ale miejmy nadzieję .

 7. Wyścigi z Łęcznej do Ludwina już rozpoczęte.

 8. Przy tym natężeniu ruchu jaki jest z Łęcznej do Ludwina to długo ta droga nie wytrzyma w takim stanie. Ciężarówek jak na obwodnicy Lublina niestety. Szkoda że obwodnica w wariancie 3 nie przeszła, to by na pewno pomogło tej drodze.

Dodaj komentarz