Nie ma obowiązku uczestniczenia w niedzielnych mszach świętych. Metropolita lubelski udzielił dyspensy

W uwagi na panującą obecnie sytuacją epidemiczną oraz wprowadzone ograniczenia dotyczące liczby uczestników zgromadzeń religijnych, arcybiskup lubelski udzielił wiernym dyspensy na udział w nabożeństwach. Dotyczy ona mszy niedzielnych i świątecznych.

79 komentarzy

 1. „Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy świętej nie jest obciążona grzechem.” LOOOOOOOL

  • Cicho, bo się w końcu wyda że to akurat nie brak udziału, tylko właśnie udział w mszy jest grzechem. Bo skoro msza jest według KRK składaniem ofiary …którą Jezus raz a dobrze i skutecznie złożył, to znaczy że według nich Jezus jednak nie złożył skutecznej ofiary. Z tego wynika że ten kościół przeczy Biblii, więc na pewno nie jest chrześcijański. Ale ciiicho, bo się wyda…

   • ŚJ? Znam ja was. Pracuje taka jedna u mnie, świętoszka jakich mało, jak jeszcze było można to łaziła po domach i stała na chodniku z tymi waszymi gazetkami, ale kolegów żonatych lubi, pociechę z niej niektórzy mają, że hoho

   • to w kk, nazywa się „tajemnicą” wiary.

 2. czekamy na komentarze zagorzałych ateistów, zielonoświątkowców, muzułmanów i światków Jechowy – jak to by ich ten artykuł dotyczył.

  • a ja czekam na wypowiedzi dewot, co to są za zamknięciem siłowni i knajp, ale co niedziela w kościółku się gromadzą i przyjmują opłatek z obślinionych przez innych palców księdza. To jest sprawa ateistów również , bo transmisja wirusa, do której się przyczyniacie, dotyczy również ich. nie wierzysz? sprwadź, ile ognisk jest w kościołach i domach zakonnych

   • no tak ale to jest wolna wola ludzi tam chodzących – czy będą jeść opłatek czy nie – dlaczego nie zdecydujesz wypomnieć o środowisku LGBT kto komu ma lizać z obślinionych narządów – kto komu ma wybrać płeć wśród osób transpłciowych – jak się czepiać to po całości wszystkiego !

    • wiedziałem, religijna obsesja i odwracanie kota ogonem. co mają stosunki seksualne czy wybór płci kogokolwiek do ro rozptrzestrzeniania wirusa w kościołach? zamykają siłownie, bo obecność kilku osób na jednej sali jest wielkim zagrożeniem epidemicznym, ale można chodzić do kościoła i przyjmować komunię z rąk księdza, który nie dezynfekuje rąk po podaniu opłatka wiernemu, w efekcie ma na swoim palcu, w który chwyta opłątek, który zaraz zje następna osoba, wirusy od kilkudziesięciu osób, jeśli jedna z nich miała koronawirusa, masz transmisję na kilkadziesiąt osób w ciągu jednej mszy. co do tego ma lgbt i to, co ludzie robią w domach? jeśli dla ciebie to to samo, tzn. że jesteś fanatycznym opętańcem i tylko tyle. Mam gdzieś kościoły, ale prawda jest taka, że jeśli siłowni czy restauracja stanowi zagrożenie epidemiczne, to kościoły stanowią TYM BARDZIEJ, i tym bardziej powinny być zamknięte, jeśli chcemy wygrać tę wojnę. ale nie, wierni się nie zgodzą, w kościołach wirusa nie ma, lgbt jest największym zagrożeniem

    • ps. „wolna wola tam chodzących”? właśnie w tym problem, wy zawsze musicie być lepsi i ponad prawem. a chodzących na siłownię to nie jest wolna wolna? też jest wolna wola, dlaczego zatem wam wolno korzystać z wolnej woli i chodzić do kościła i zarażać się nawzajem, a pakerom nie wolno chodzić na siłownie, na której nie biorą do buzi czyiś obślinionych palców, a zatem ryzyko zakażenia jest mniejsze? bo wy jesteście w tym kraju nadludzie, wszystko wam wolno

     • bardzo mało przekonujące argumenty – dlaczego osoby LGBT mogą mieć wolną wolę i demonstrować ja publicznie, a osoby chodzące do kościoła mają być traktowane inaczej – traktujmy wszystkich równo – tak jak represje dotyczą siłowni również dotyczą one kościoła – no chyba że uważasz inaczej – co nie jest prawdą. Jeżeli nie zaglądasz osobom LGBT co robią w domach – to dlaczego zaglądasz co robią wolne osoby w domu swojego boga kościele ? Jeżeli uważasz że jesteś tak dyskryminowany dlaczego robisz z siebie męczennika i nie wyjedziesz gdzieś gdzie nie będziesz dostawał takich represji ze strony kościoła – rozumiem że chodzi ci o kościół katolicki. Tak fajnie jest np w wolnej Francji gdzie dziś zamordowano obywatela Francji obcinając mu głowę za głoszenie wiedzy na temat innej religii.

      • Nauczycielowi z Francji dostało się za naśmiewanie z innej religii – doczytaj, potem pisz propagandowe artykuły…

       • Tak doczytaj doczytaj – i zobacz jak to jest w wolnym kraju – jak załatwiane są sprawy wiary – chyba więc w Polsce jeszcze nie jest tak źle z tyli „katolami”

      • W nadzieja coś ty rozumujesz marnie, to co ty robisz w tym twoim domu bozym to nic innego jak ZGROMADZENIE PUBLICZNE bo nie jesteś tam w gronie osób z którymi zyjesz na co dzień A TAKIE ZGROMADZENIA zwiekszaja ryzyko zarażenia i o to tu chodzi a nie jakąś wyimaginowaną wolność , dyskryminowanie czy coś

     • Antycebulak mózg masz wielkości ziarna maku

      • to szkoda że nie doprecyzowałeś jakiego wyznania był napastnik – bo nie podawali że pochodził z Polski .

  • Do puki kościół żywi się także z naszych podatków min. pod przykrywką konkordatu, kapelanów w szpitalach gdzie zarabiają więcej niż lekarze, czy kapelanów zatrudnionych w urzędach skarbowych – tak, ten artykuł nas też dotyczy !!

   • jeżeli traktować kościół jak przedsiębiorstwo to przecież nikt nikomu nie zabraniał zostać księdzem – i cieszyć się tak dostatnim życiem – szkoda że nie patrzysz na siebie a na innych.

    • Jakie przedsiębiorstwo ?? Legalne firmy płacą podatki. Podatków nie płaci tylko kościół i mafia. A swoją drogą już większym szacunkiem darzę panie fachu pokrewnego miłości, bo one mówią wprost że robią to za pieniądze i wolałbym się sku… niż zostać tym tym.

     • No to masz swoja odpowiedź – że kościół nie jest przedsiębiorstwem – a podatki niestety płacą – ZUS księża też płacą – równie dobrze można by pisać że rolnicy to oszuści bo KRUS to 417zł za KWARTAŁ !

      • ale śmieszny i za razem ogłupiony jesteś. ZUS płaci im przede wszystkim z moich podatków pod przykrywką funduszu kościelnego !!! Zaraz będziesz mi mówił że ciężko pracują w szkole opowiadając bajki o facecie co chodził po wodzie… i bardzo ciężko pracują w urzędach skarbowych jako kapelanie – nie ośmieszaj się do końca i zachowaj trochę godności. Rolnicy opłacają z własnych pieniędzy, a nie z pieniędzy podatników (fakt, że skandalicznie mało).

       • a to jeszcze nic, bo przecież ani ty, ani nadzieja, ani nawet ja! nie możemy stać się z dnia na dzień rolnikami i móc kupować po dziesiątkach Ha ziemi. dzięki pisowcom, kościół może. Taaak, może też inny związek wyznaniowy, ale kk z racji lokacji, ma pierwszeństwo prawne. Baa! nie płaci podatków cywilnoprawnych.

     • Jak zawsze ta sama czerwona zgraja od 100 lat to samo. Otóż Kościół płaci podatki mimo, że nie prowadzi działalności gospodarczej i nie zarabia na tym. Jedynie musi utrzymać księży, budynki sakralne itp. Precz z czerwoną zarazą!

  • Jak to nie dotyczy ? Każdy płacący podatki dokłada finansowo do tego syfu, bo Polska ma podpisany konkordat z watykanem. Nie rozumiesz jak to działa to do psychiatry, bo innej drogi nie widzę..

   • idąc tym tokiem myślenia dlaczego mają zamykać kościoły jak pandemia nie jest taka groźna – jak umiera promil ludzi więc nie rozumiem po co wprowadzili ograniczenia osób przebywających w kościołach na m2 – nie widzę tu pokrzykujących chrześcijan że nie będzie można w każdej ilości wiernych uczestniczyć w nabożeństwie – może oni nie mają problemu z ograniczeniami ! Nikt nie nakazuje chodzenia do kościołów nikt nie namawia na chodzenie na siłownie – no chyba że nasze władze nasz rząd bo to wszystko ich wina.

    • Kogo to interesuje czy was będą zamykać, zamurować czy ukrzyżować. Oddaj moje pieniądze zabrane konkordatem, a także milionów ateistów tego kraju. Potem to jak chcesz przybij się do krzyża i skonaj, w końcu dlaczego miałbym was szanować i za co ? Bez urazy oczywiście (LOL)

     • No właśnie dlatego że domagasz się równego traktowania – i tak jest – obostrzenia dotyczą również kościoła – a ile tych pieniędzy i jak to policzyłeś mają ci oddać z podatku czy z vat-u ? Mi tez się nie podoba że muszę płacić ZUS (bez obrazy pewnie nie masz takiej wypłaty LOL) ale płacę i nie domagam się żeby ktoś coś mi oddawał – a do lekarza chodzę tylko prywatnie- bo wiem że jest to obowiązek – i nie ogłaszam że to jest złe – tylko dostosowuję się do ustalonego prawa.

      • Jak ty mało obczajasz. ZUS owszem obowiązkowy ale to jest UBEZPIECZENIE nie podatek, płacisz na swoje ubezpieczenie i na przyszłe swiadczenie emerytalne. Chyba żadnego dodatkowego ubezpieczenia nie opłacasz jak nie rozumiesz i nie widzisz róznicy.

       • Słuchaj ja ZUS-u niestety płacę i wiem na co idą składki i mi się nie podoba że muszę utrzymywać twoją babkę z dziadkiem z moich składek – zupełnie nie przeczytałeś konwersacji z turystą !

   • Turysta nadal z psychiatryka piszesz nie zabrali ci jeszcze telefonu.

 3. Obowiązek ? Ha ha prędzej niewolnictwo na kolanach dla impotentów intelektualnych, mówię Wam że w XXI wieku będą tych opętanych wyznawców w szpitalach dla obłąkanych zamykać. :))

 4. i jeszcze kapusie, gertychy, zomowcy, komuchy, .. itp.

 5. Pamiętam jak ostatnio „ateiści” piali, że będą tłumy w kościołach, że się wszyscy pozarażają… arcybiskup CIACH dyspensa i wszyscy grzecznie siedzieli w domach, kościoły puste… nikt nie marudził, że do kościoła nie można.

 6. No fszystko fajnie a co z Tacą, dzień bez tacy dzień stracony ?

  • najgorsze, że sprzedaż wafli siada, a co za tym idzie, granty dla akwizytorów. znam ja takiego jednego, co już relanium bierze, bo na kartce miał plany zakupowe, a tu lipa.

 7. Straszne…koniec Świata…widzisz to Boże i nie grzmisz?

 8. W mojej parafii jest trzech księży. Co niedziela, każdy może odprawić trzy msze, a z błogosławieństwem Papierza cztery. Do roboty, a nie lenić się…raz na tydzień można popracować!

  • Kan. 905 (Kodeks Prawa Kanonicznego).

   § 1. Z wyjątkiem wypadków, w których zgodnie z prawem można kilka razy odprawiać lub koncelebrować Eucharystię w tym samym dniu, nie wolno kapłanowi więcej niż raz odprawiać w ciągu dnia.
   § 2. Gdy brakuje kapłanów, ordynariusz miejsca może zezwolić dla słusznej przyczyny na binację, a gdy tego domaga się konieczność duszpasterska, także na trynację w niedzielę i święta nakazane.

   Ksiądz może odprawić zasadniczo jedną mszę dzienie. Ksiądz biskup może pozwolić na binację (czyli dwie Msze) i na trynację (trzy Msze). Zaś na kwadrynację (cztery Msze) potrzeba zezwolenia Stolicy Apostolskiej.

 9. Co to da ? i tak stare dziadki będą chodzić a potem młodzi mają siedzieć w domu

  • Oj chyba zapomniałeś jak było ostatnio. 🙂 wszyscy parafianie grzecznie siedzieli w domach przed radioodbiornikami 🙂 w kościołach było pusto

 10. zwykły szary czlowiek

  A ja mam pytanie do jakiegoś znawcy tematu wysokiego urzednika kościelnego ,czy jak w ogóle nie chodze do koscioła ,tylko modlę się w domu ,jestem uczciwym czlowiekiem ,nigdy nikomu zle nie życzyłem ,to jestem grzesznikiem i trafię do piekła ? Czy Bóg kocha takich ludzi ,czy raczej nie ?

  • Tak proszę Pana, pod ziemią jest diabeł który smaży ludzi w kotłach. Zatem osoby które wierzą w te tematy wyczerpują znamiona obłąkanych umysłowo.. (SIC).

 11. Szary czlowieku ,jak nie chodzisz do koscioła i nie dajesz na tacę to nie jesteś dobrym chrzescijaninem ,także pewnie Bóg cię nie kocha i pójdziesz do piekła .Tylko chodząc na msze i dając na tacę masz mozliwość dostąpić łask i zbawienia

  • dziwne że tak myślisz bo ja nie widziałem jeszcze żeby za wejście do kościoła była pobierana opłata – Gdzie tak jest ? A może skąd przyswoiłeś taka wiedzę z internetu ?

  • Wiedziałam, że społecznie jesteśmy na poziomie średniowiecza. Nie wiedziałam, że dla niektórych religijnie też.
   Bóg kocha każdego człowieka, dla zbawienia wszystkich Chrystus dał się zabić.
   Szary człowieku, gdzie pójdziesz do śmierci nie nam oceniać. Bóg prowadzi ludzi krętymi ścieżkami. Sam wiesz, czy twoje sumienie i podświadomość wskazują ci, że gdzieś się potępiłeś i potrzebujesz spowiedzi, aby wejść do nieba. Bycie dobrym człowiekiem to mało, trzeba jeszcze pragnąć nieba i ku niemu dążyć.

   • a gdzie był bóg 1/09/39 skoro każdego kocha ?

    • Był zapewne tam gdzie trzeba. Czy uważasz, że to co się stało, stało się bez Jego wiedzy? Raczej nie jest dobrodusznym, jowialnym dziadkiem, przynajmniej nie zawsze. Robi ze swoją własnością to, co uważa i ma w tym swój cel. Dlaczego wtedy, czy kiedyś tam indziej akurat tak? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Pewnie „robi porządki” na swój sposób od czasu do czasu twardą ręką. Nie podoba Ci się? Mnie też, ale co poradzisz. Dzisiaj żyjesz, jutro… oby było lepiej!

 12. Ludzie kiedy wy zmądrzejecie.Bóg nie potrzebuje żadnych posłańców czy swoich przedstawicieli zeby mówili wam co jest grzechem a co nie .On sam bez ich pomocy oceni wasze postępowanie i odpowiednio was nagrodzi czy ukarze

 13. A ja proponuję rozważyć w tej sytuacji, bezpieczeństwo udzielania św Komunii w trakcie Mszy.

 14. Ja powiem tak niech każdy będzie musiał wpłacić obowiązkowo każdy wierny i wierzący co miesiąc na ich utrzymanie 300 zł nie chce będzie…to zobaczyli byście ilu jest „wiernych”

  • Ale na razie biorą pełnymi garściami z naszych podatków i nie ma co się dziwić że od 1989 roku w Polsce wybudowano 7 szpitali i 1365 kościołów. A teraz umieraj w domu sam.

 15. Sytuacja sprzed chwili: Kaplica ul. Kraśnicka (msza trydencka), chyba ze 20 osób w małym pomieszczeniu, nikt nie ma maseczki.

 16. Psioczą komuchy a każdy ochrzczony i u komuni był co za fałszywe gnidy.

  • A ktoś się kiedyś mnie pytał czy chcę być ochrzczony ?? Jest to wymysł kościoła jak nas zniewolić od małego.

   • Odpowiedz mi więc na twoją wypowiedź – Jak się miał ktoś ciebie pytać o wybór podczas chrztu (naprawdę jesteś taki głupi żeby coś takiego napisać i podnosić to do rangi dyskusji)- wolna wola natomiast była twoich rodziców żeby cię „zniewolić” od małego – więc teraz te swoje frustracje wylewaj pod adresem twoich rodziców że doprowadzili do tego niewybaczalnego zniewolenia – a nie szukasz winnych na lublin112

 17. Taka to tolerancja dzisiejszego świata.

 18. Nie dyspensa tylko powinien być po prostu zakaz uczestnictwa. Skoro zamykacie obiekty sportowe czy ograniczacie działania restauracji, bądźcie konsekwentni. W kościele tez wirus panuje. I jeszcze jedno co jest dla mnie żenujące to kary za zakupy w godzinach seniora. W takim razie jeśli zobaczę seniora w sklepie poza godzinami przeznaczonymi dla nich, odrazu wzywam Policję.

 19. Od 1989 roku w Polsce wybudowano 7 szpitali i 1365 kościołów.

 20. To jest żałosne …jakiś gosciu śmie mi mówić co jest grzechem a co nie ? .A kim on jest i kto go upoważnił do tego ? Ja mam swój własny rozum .Żal mi tych wszystkich ludzi ,którzy dopuszczają w swoim sposobie myślenia takie rzeczy .A Ty W.nadzieja idz w świat i nauczaj tam tych wszystkich którzy nie potrafią sami myśleć i trzeba im kogoś kto bedzie im mówił co jest dobre a co złe .

  • Żałosna to jest twoja wypowiedź – przecież żyjemy w wolnym kraju i nikt nikomu nie każe chodzenia choćby do kościoła – jeżeli jak piszesz masz swój rozum to pozwól innym decydować samodzielnie co mają robić – dlaczego nie komentujesz choćby środowiska LGBT – i nie narzucasz im swojej woli (tak bo napiszesz że nie obchodzi cię co robią we własnym domu) to dlaczego masz mówić cokolwiek osobom chodzącym z wolnego wyboru do kościoła -to jest dla mnie niepojęte.

 21. Budujta kościoły !!! To jest coś czego nam wszyzstkim trzeba !!! .Zapewniam was że kilkadziesiat lat bedą swiecić pustkami

 22. Metropolita lubelski udzielił dyspensy… – ot ku***wa, łaskawca sie znalazł !!!
  Od blisko 60 lat nie chodzę tam gdzie nie chcę i bez jakiejkolwiek dyspensy sie obywam – z tego powodu szlak mnie nie trafił i o dziwo jak dotychczas jestem zdrowy.
  Każdemu sie może zdarzyć – wystarczy spróbować nie dokarmiać kościoła (jak np. nasz Rząd.)

 23. Dziekujemy Ci Łaskawco za dyspensę !!! Czekamy na dalsze cenne rady i „złote myśli „

 24. Niech se ten bikup gado co chce,ale co ludzie powiedzo jok my wsystkie z noszego dumu nie pojedziem na sume trzema samochodomi.

 25. Nigdzie w Nowym Testamencie nie jest ani jednym zdaniem napisane, że niedziela jest dniem w którym TRZEBA być w budynku na mszy. Jest mowa tylko o tym, żeby świętować i odpoczywać. Nie ma nic o chodzeniu co tydzień na mszę.
  Jezus powiedział róbcie to na moją pamiątkę a nie: ganiajcie co tydzień do kościoła.

 26. Franiu ,to co Jezus powiedział ,jest mało ważne .Panowie z tej firmy zinterpretowali to sobie po swojemu .Ewangelie były pisane kilkaset lat po tym jak Jezus chodził po ziemi i w zależnosci od tego kto ją pisał ,były różne wersje .Jakby chcieć traktować to co powiedział Jezus dosłownie ,to ci wszyscy w czarnych habitach i purpurach ,musieli by zamknąć tą swoją firmę ,bo okazalo by się że to co robią nie jest tym ,czego jezus by sobie zyczył

 27. Zboczyliśmy w komentarzach z tematu artykułu – tu zawarta jest informacja dla osób praktykujących i wierzących – czy podoba się to komuś czy nie – a dodatkowe dywagacje na temat wiary oraz kościoła wypowiadane jak widzę przez osoby niewierzące czy ateistów uważam za ich wielką hipokryzję czy zgodzicie się ze mną ?

  • Nic nie zboczyliśmy. Zmieniasz temat jak Tobie pasuje aby uniknąć odpowiedzi na konkretne pytania płatników utrzymujących tą grupę społeczną szerzącą chorą ideologię ubóstwa, podczas gdy mafiozi w złotych szatach opływają w luksusach.

   • Przeczytaj tytuł artykułu – i odnieś się do niego jeżeli dotyczy twojej osoby – ponieważ ja na temat np. żużla się nie wypowiadam i nie chodzę – a nie mówię że miasto lublin chce wydać nasze – moje pieniądze na budowę bezsensownego stadionu żużlowego. Widzisz czasami słowo dla niektórych to za mało min. MZ robi grafikę (obrazki) na temat pandemii właśnie min. dla ciebie żebyś mógł łatwiej przyjąć informację.

 28. W .Nadzieja , wierz sobie w co chcesz i pozwól innym nie wierzyć a nie nazywasz ich hipokrytami .Nie ma wiekszych hipokrytów jak przedstawiciele koscioła o kótrym piszemy

 29. W .Nadzieja ,nie agituj tu i nie szczuj ,bo nie ma wiekszych hipokrytów jak ci z pierwszych ławek w kosciołach

  • masz rację nie ma to jak ateiści – niewierzący obchodzą święta katolickie – napiszę bo będziesz pisał że to tradycja – tak ale nie zapominaj że jest to tradycja katolicka. Dla przykładu – Wielkanoc – Boże Narodzenie – wolne od pracy Boże Ciało. To są dziwne czasy jak innowiercy, ateiści i niewierzący w obchodzą święta katolickie – albo jest to po prostu jakiś Cud Boży albo po prostu hipokryzja !

 30. Cóż… od dłuższego już czasu obserwuję degrengoladę wśród duchowieństwa. Jeśli o mnie chodzi to właśnie odwołałem kolendę 🙂 Skoro możemy się obyć bez Mszy Św. to bez wizyty sutanny w domu tym bardziej nieprawdaż???

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach