Nie ma obowiązku uczestniczenia w niedzielnych mszach świętych. Metropolita lubelski udzielił dyspensy

W uwagi na panującą obecnie sytuacją epidemiczną oraz wprowadzone ograniczenia dotyczące liczby uczestników zgromadzeń religijnych, arcybiskup lubelski udzielił wiernym dyspensy na udział w nabożeństwach. Dotyczy ona mszy niedzielnych i świątecznych.

79 komentarzy

 1. „Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy świętej nie jest obciążona grzechem.” LOOOOOOOL

  • Cicho, bo się w końcu wyda że to akurat nie brak udziału, tylko właśnie udział w mszy jest grzechem. Bo skoro msza jest według KRK składaniem ofiary …którą Jezus raz a dobrze i skutecznie złożył, to znaczy że według nich Jezus jednak nie złożył skutecznej ofiary. Z tego wynika że ten kościół przeczy Biblii, więc na pewno nie jest chrześcijański. Ale ciiicho, bo się wyda…

   • ŚJ? Znam ja was. Pracuje taka jedna u mnie, świętoszka jakich mało, jak jeszcze było można to łaziła po domach i stała na chodniku z tymi waszymi gazetkami, ale kolegów żonatych lubi, pociechę z niej niektórzy mają, że hoho

   • to w kk, nazywa się „tajemnicą” wiary.

 2. czekamy na komentarze zagorzałych ateistów, zielonoświątkowców, muzułmanów i światków Jechowy – jak to by ich ten artykuł dotyczył.

  • a ja czekam na wypowiedzi dewot, co to są za zamknięciem siłowni i knajp, ale co niedziela w kościółku się gromadzą i przyjmują opłatek z obślinionych przez innych palców księdza. To jest sprawa ateistów również , bo transmisja wirusa, do której się przyczyniacie, dotyczy również ich. nie wierzysz? sprwadź, ile ognisk jest w kościołach i domach zakonnych

   • no tak ale to jest wolna wola ludzi tam chodzących – czy będą jeść opłatek czy nie – dlaczego nie zdecydujesz wypomnieć o środowisku LGBT kto komu ma lizać z obślinionych narządów – kto komu ma wybrać płeć wśród osób transpłciowych – jak się czepiać to po całości wszystkiego !

    • wiedziałem, religijna obsesja i odwracanie kota ogonem. co mają stosunki seksualne czy wybór płci kogokolwiek do ro rozptrzestrzeniania wirusa w kościołach? zamykają siłownie, bo obecność kilku osób na jednej sali jest wielkim zagrożeniem epidemicznym, ale można chodzić do kościoła i przyjmować komunię z rąk księdza, który nie dezynfekuje rąk po podaniu opłatka wiernemu, w efekcie ma na swoim palcu, w który chwyta opłątek, który zaraz zje następna osoba, wirusy od kilkudziesięciu osób, jeśli jedna z nich miała koronawirusa, masz transmisję na kilkadziesiąt osób w ciągu jednej mszy. co do tego ma lgbt i to, co ludzie robią w domach? jeśli dla ciebie to to samo, tzn. że jesteś fanatycznym opętańcem i tylko tyle. Mam gdzieś kościoły, ale prawda jest taka, że jeśli siłowni czy restauracja stanowi zagrożenie epidemiczne, to kościoły stanowią TYM BARDZIEJ, i tym bardziej powinny być zamknięte, jeśli chcemy wygrać tę wojnę. ale nie, wierni się nie zgodzą, w kościołach wirusa nie ma, lgbt jest największym zagrożeniem

    • ps. „wolna wola tam chodzących”? właśnie w tym problem, wy zawsze musicie być lepsi i ponad prawem. a chodzących na siłownię to nie jest wolna wolna? też jest wolna wola, dlaczego zatem wam wolno korzystać z wolnej woli i chodzić do kościła i zarażać się nawzajem, a pakerom nie wolno chodzić na siłownie, na której nie biorą do buzi czyiś obślinionych palców, a zatem ryzyko zakażenia jest mniejsze? bo wy jesteście w tym kraju nadludzie, wszystko wam wolno

     • bardzo mało przekonujące argumenty – dlaczego osoby LGBT mogą mieć wolną wolę i demonstrować ja publicznie, a osoby chodzące do kościoła mają być traktowane inaczej – traktujmy wszystkich równo – tak jak represje dotyczą siłowni również dotyczą one kościoła – no chyba że uważasz inaczej – co nie jest prawdą. Jeżeli nie zaglądasz osobom LGBT co robią w domach – to dlaczego zaglądasz co robią wolne osoby w domu swojego boga kościele ? Jeżeli uważasz że jesteś tak dyskryminowany dlaczego robisz z siebie męczennika i nie wyjedziesz gdzieś gdzie nie będziesz dostawał takich represji ze strony kościoła – rozumiem że chodzi ci o kościół katolicki. Tak fajnie jest np w wolnej Francji gdzie dziś zamordowano obywatela Francji obcinając mu głowę za głoszenie wiedzy na temat innej religii.

      • Nauczycielowi z Francji dostało się za naśmiewanie z innej religii – doczytaj, potem pisz propagandowe artykuły…

       • Tak doczytaj doczytaj – i zobacz jak to jest w wolnym kraju – jak załatwiane są sprawy wiary – chyba więc w Polsce jeszcze nie jest tak źle z tyli „katolami”

      • W nadzieja coś ty rozumujesz marnie, to co ty robisz w tym twoim domu bozym to nic innego jak ZGROMADZENIE PUBLICZNE bo nie jesteś tam w gronie osób z którymi zyjesz na co dzień A TAKIE ZGROMADZENIA zwiekszaja ryzyko zarażenia i o to tu chodzi a nie jakąś wyimaginowaną wolność , dyskryminowanie czy coś

     • Antycebulak mózg masz wielkości ziarna maku

      • to szkoda że nie doprecyzowałeś jakiego wyznania był napastnik – bo nie podawali że pochodził z Polski .

  • Do puki kościół żywi się także z naszych podatków min. pod przykrywką konkordatu, kapelanów w szpitalach gdzie zarabiają więcej niż lekarze, czy kapelanów zatrudnionych w urzędach skarbowych – tak, ten artykuł nas też dotyczy !!

   • jeżeli traktować kościół jak przedsiębiorstwo to przecież nikt nikomu nie zabraniał zostać księdzem – i cieszyć się tak dostatnim życiem – szkoda że nie patrzysz na siebie a na innych.

    • Jakie przedsiębiorstwo ?? Legalne firmy płacą podatki. Podatków nie płaci tylko kościół i mafia. A swoją drogą już większym szacunkiem darzę panie fachu pokrewnego miłości, bo one mówią wprost że robią to za pieniądze i wolałbym się sku… niż zostać tym tym.

     • No to masz swoja odpowiedź – że kościół nie jest przedsiębiorstwem – a podatki niestety płacą – ZUS księża też płacą – równie dobrze można by pisać że rolnicy to oszuści bo KRUS to 417zł za KWARTAŁ !

      • ale śmieszny i za razem ogłupiony jesteś. ZUS płaci im przede wszystkim z moich podatków pod przykrywką funduszu kościelnego !!! Zaraz będziesz mi mówił że ciężko pracują w szkole opowiadając bajki o facecie co chodził po wodzie… i bardzo ciężko pracują w urzędach skarbowych jako kapelanie – nie ośmieszaj się do końca i zachowaj trochę godności. Rolnicy opłacają z własnych pieniędzy, a nie z pieniędzy podatników (fakt, że skandalicznie mało).

       • a to jeszcze nic, bo przecież ani ty, ani nadzieja, ani nawet ja! nie możemy stać się z dnia na dzień rolnikami i móc kupować po dziesiątkach Ha ziemi. dzięki pisowcom, kościół może. Taaak, może też inny związek wyznaniowy, ale kk z racji lokacji, ma pierwszeństwo prawne. Baa! nie płaci podatków cywilnoprawnych.

     • Jak zawsze ta sama czerwona zgraja od 100 lat to samo. Otóż Kościół płaci podatki mimo, że nie prowadzi działalności gospodarczej i nie zarabia na tym. Jedynie musi utrzymać księży, budynki sakralne itp. Precz z czerwoną zarazą!

  • Jak to nie dotyczy ? Każdy płacący podatki dokłada finansowo do tego syfu, bo Polska ma podpisany konkordat z watykanem. Nie rozumiesz jak to działa to do psychiatry, bo innej drogi nie widzę..

   • idąc tym tokiem myślenia dlaczego mają zamykać kościoły jak pandemia nie jest taka groźna – jak umiera promil ludzi więc nie rozumiem po co wprowadzili ograniczenia osób przebywających w kościołach na m2 – nie widzę tu pokrzykujących chrześcijan że nie będzie można w każdej ilości wiernych uczestniczyć w nabożeństwie – może oni nie mają problemu z ograniczeniami ! Nikt nie nakazuje chodzenia do kościołów nikt nie namawia na chodzenie na siłownie – no chyba że nasze władze nasz rząd bo to wszystko ich wina.

    • Kogo to interesuje czy was będą zamykać, zamurować czy ukrzyżować. Oddaj moje pieniądze zabrane konkordatem, a także milionów ateistów tego kraju. Potem to jak chcesz przybij się do krzyża i skonaj, w końcu dlaczego miałbym was szanować i za co ? Bez urazy oczywiście (LOL)

     • No właśnie dlatego że domagasz się równego traktowania – i tak jest – obostrzenia dotyczą również kościoła – a ile tych pieniędzy i jak to policzyłeś mają ci oddać z podatku czy z vat-u ? Mi tez się nie podoba że muszę płacić ZUS (bez obrazy pewnie nie masz takiej wypłaty LOL) ale płacę i nie domagam się żeby ktoś coś mi oddawał – a do lekarza chodzę tylko prywatnie- bo wiem że jest to obowiązek – i nie ogłaszam że to jest złe – tylko dostosowuję się do ustalonego prawa.

      • Jak ty mało obczajasz. ZUS owszem obowiązkowy ale to jest UBEZPIECZENIE nie podatek, płacisz na swoje ubezpieczenie i na przyszłe swiadczenie emerytalne. Chyba żadnego dodatkowego ubezpieczenia nie opłacasz jak nie rozumiesz i nie widzisz róznicy.

       • Słuchaj ja ZUS-u niestety płacę i wiem na co idą składki i mi się nie podoba że muszę utrzymywać twoją babkę z dziadkiem z moich składek – zupełnie nie przeczytałeś konwersacji z turystą !

   • Turysta nadal z psychiatryka piszesz nie zabrali ci jeszcze telefonu.

 3. Obowiązek ? Ha ha prędzej niewolnictwo na kolanach dla impotentów intelektualnych, mówię Wam że w XXI wieku będą tych opętanych wyznawców w szpitalach dla obłąkanych zamykać. :))

 4. i jeszcze kapusie, gertychy, zomowcy, komuchy, .. itp.

 5. Pamiętam jak ostatnio „ateiści” piali, że będą tłumy w kościołach, że się wszyscy pozarażają… arcybiskup CIACH dyspensa i wszyscy grzecznie siedzieli w domach, kościoły puste… nikt nie marudził, że do kościoła nie można.

 6. No fszystko fajnie a co z Tacą, dzień bez tacy dzień stracony ?

  • najgorsze, że sprzedaż wafli siada, a co za tym idzie, granty dla akwizytorów. znam ja takiego jednego, co już relanium bierze, bo na kartce miał plany zakupowe, a tu lipa.

 7. Straszne…koniec Świata…widzisz to Boże i nie grzmisz?

 8. W mojej parafii jest trzech księży. Co niedziela, każdy może odprawić trzy msze, a z błogosławieństwem Papierza cztery. Do roboty, a nie lenić się…raz na tydzień można popracować!

  • Kan. 905 (Kodeks Prawa Kanonicznego).

   § 1. Z wyjątkiem wypadków, w których zgodnie z prawem można kilka razy odprawiać lub koncelebrować Eucharystię w tym samym dniu, nie wolno kapłanowi więcej niż raz odprawiać w ciągu dnia.
   § 2. Gdy brakuje kapłanów, ordynariusz miejsca może zezwolić dla słusznej przyczyny na binację, a gdy tego domaga się konieczność duszpasterska, także na trynację w niedzielę i święta nakazane.

   Ksiądz może odprawić zasadniczo jedną mszę dzienie. Ksiądz biskup może pozwolić na binację (czyli dwie Msze) i na trynację (trzy Msze). Zaś na kwadrynację (cztery Msze) potrzeba zezwolenia Stolicy Apostolskiej.

 9. Co to da ? i tak stare dziadki będą chodzić a potem młodzi mają siedzieć w domu

  • Oj chyba zapomniałeś jak było ostatnio. 🙂 wszyscy parafianie grzecznie siedzieli w domach przed radioodbiornikami 🙂 w kościołach było pusto

 10. zwykły szary czlowiek

  A ja mam pytanie do jakiegoś znawcy tematu wysokiego urzednika kościelnego ,czy jak w ogóle nie chodze do koscioła ,tylko modlę się w domu ,jestem uczciwym czlowiekiem ,nigdy nikomu zle nie życzyłem ,to jestem grzesznikiem i trafię do piekła ? Czy Bóg kocha takich ludzi ,czy raczej nie ?

  • Tak proszę Pana, pod ziemią jest diabeł który smaży ludzi w kotłach. Zatem osoby które wierzą w te tematy wyczerpują znamiona obłąkanych umysłowo.. (SIC).

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności