690 680 960

To może być sensacja na skalę ogólnopolską. W Puławach zaobserwowano nietypowego ptaka

Od kilku dni wśród miłośników przyrody w całej Europie toczy się dyskusja, czy ptak, którego dostrzeżono w Puławach, jest na pewno tym, za którego się go uważa. Najnowsze obserwacje wskazują, że nikt już nie powinien mieć wątpliwości.

Na początku minionego tygodnia jeden z miłośników ptaków zaobserwował w Puławach niezwykły okaz mewy. Po jego sfotografowaniu miał już praktycznie pewność, że jest to mewa popielata. Jest to o tyle dziwne, że dotychczas w Polsce nikt jeszcze nie zaobserwował obecności osobnika tego gatunku. Ptaki te żyją bowiem głównie w Ameryce Północnej. Owszem przylatują do Europy, jednak tylko do jej zachodniej części, głównie do Irlandii, Francji lub Wielkiej Brytanii.

Gdy Łukasz Bednarz opublikował zdjęcie zaobserwowanej mewy, na jej poszukiwania ruszyli kolejni miłośnicy ptaków. W sieci rozgorzała zaś dyskusja, czy na pewno jest to mewa popielata. Odkrycie zainteresowało ornitologów praktycznie z całej Europy. Zdjęcia wykonane przez kolejne osoby potwierdziły, że praktycznie z całą pewnością, jest to ptak pochodzący z Ameryki.

W ostatnich dniach mewa była obserwowana w różnych miejscach, zarówno nad Wisłą, jak też na miejskim wysypisku śmieci. Trwa też dyskusja, skąd ptak ten wziął się na Lubelszczyźnie. Co więcej, jest to młody osobnik, w zimowej szacie. Materiały z obserwacji przekazano do komisji faunistycznej. Jeżeli zespół ekspertów z zakresu ornitologii terenowej potwierdzi, że jest to mewa popielata, puławski okaz zostanie uznany za pierwszy tego gatunku w naszym kraju. Pozytywne orzeczenie komisji jest bowiem warunkiem uznania danej informacji za stwierdzenie, które tym samym jest honorowane w skali międzynarodowej jako fakt naukowy. Posiedzenie komisji w tej sprawie planowane jest wiosną.

 

(wideo – YouTube -Łukasz Bednarz)
2018-01-27 17:46:59

19 komentarzy

  1. Biała mewa przefruneła nad kominami w Puławach i tyle.

  2. Nikt nie bierze pod uwagę ucieczki od lokalnego hodowcy ptaków lub krajowego ZOO….za szybko wyciągacie pochopne wnioski…

    • Tak nie od dziś wiadomo, że co drugi pod Puławami hoduje mewy ahahah a może uciekła z zoo w Wojciechowie 😀

      • wielokrotnie znajdowano piranie w Odrze, czy zatem ogłosiłbyś sensację, że przypłynęły z Amazonki…? 😀

  3. poprawny, piranie to se idź kup w zoologiku za stówkę hehehe. Mewę możesz sobie złapać (ale nie amerykanke) i trzymać ale Ci wszystko obsra i szybko zdechnie, to nie kanarek. ja tam nie widzialem nigdy trzymanych w niewoli mewów

  4. Wcale się mu nie dziwie że uciekł z Francji tego co tam się dzieje nawet ptaki nie wytrzymują i spier…..lają

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej