Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Miód gryczany z Ukrainy nie wjechał do Polski

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie poinformowała dzisiaj, że na polski rynek nie zostanie dopuszczona partia miodu z Ukrainy. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

– IJHARS w Lublinie wydał decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren Polski 3 420 kg miodu gryczanego importowanego z Ukrainy ze względu na brak w przeważającej części pyłku przewodniego Fagopyrum, gryka. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności – poinformowała we wtorek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie.

Pyłek przewodni Fagopyrum, znany również jako pyłek gryki, jest jednym z kluczowych składników, który występuje w miodzie pochodzącym z rośliny Fagopyrum, czyli popularnej gryki. Jest to istotny wskaźnik autentyczności miodu gryczanego, który jest używany przez kontrolę jakości do potwierdzenia pochodzenia produktu.

Brak pyłku przewodniego Fagopyrum w badanym miodzie gryczanym może sugerować, że produkt ten został poddany różnym manipulacjom, takim jak miksowanie z innymi rodzajami miodów lub dodawanie substancji zastępczych. Z tego powodu, kontrola jakości miodu często obejmuje analizę zawartości pyłku przewodniego Fagopyrum, aby potwierdzić jego autentyczność i zgodność z deklarowanym pochodzeniem.

Analiza pyłkowa miodu to metoda badania składu pyłkowego zawartego w miodzie. Polega na identyfikacji i zliczaniu ziaren pyłku pochodzących z różnych roślin, które zostały zebrały przez pszczoły podczas zapylania. Proces ten umożliwia określenie pochodzenia geograficznego miodu oraz rodzaju roślin, z których został zebrany pyłek.

To kolejna w ostatnim czasie decyzja urzędu w sprawie produktów z Ukrainy. Przypomnijmy, na polski rynek nie dopuszczono już kilku produktów z Ukrainy, m.in. malin, koncentratu pomidorowego, cukru, prosa, czy też cebuli.

Przypomnijmy, IJHARS sprawuje nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych w produkcji i obrocie, w tym wywożonych za granicę, kontrolę jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych sprowadzanych z zagranicy, w tym kontrolę graniczną tych artykułów, dokonywanie oceny i wydawanie świadectw w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

31 komentarzy

  1. Jak uzyskać miód o określonym smaku gdy brak towaru.
    Gotujesz w wodzie produkt X, następnie w tej wodzie rozpuszczamy cukier i dokarmiamy tym mixem pszczoły.

  2. Szkoda że kilka tysięcy ton już wjechało.

    • Jeszcze powinno być publicznie dodane kto ten miód zamawiał i tam też zrobić porządną kontrolę i wyniki opublikować do wiadomości wszystkich

  3. Przecież obecny rząd tfuska nie nadaje się do niczego.

  4. I bardzo dobrze.

  5. dziś byłem w przyjemnej kafejce na Zana , weszły studenty ze wschodu i trzeba było wyjść , dzikus pozostanie dzikusem

  6. Ijhars – dobra robota!

  7. Teraz jest nagonka to sprawdzają. A ile różnego badziewia wjechało przez ostatnie lata tego nikt nie sprawdzi.
    Ten proceder trwał od dawna bo gdyby takie kontrole były wcześniej to tamtejsze firmy nie wysyłały by syfu wiedząc, że to nie przejdzie. Proste! Coś ostatnio co chwilę cofane są produkty. Ale cichutko w mediach o tym, żeby ludzi nie niepokoić. Cyrk, k,,wa.

  8. To jest tak samo jak z przemytem papierosów czy alkoholu. Od czasu do czasu muszą kogoś złapać. Żeby wykrywalność była. A w tym samym czasie na legalu wjeżdża ogrom towaru.

  9. Ciągle jedzie do Polski zboże,maliny,warzywa,miód.

Dodaj komentarz

Z kraju