690 680 960

Lubelskie wśród województw o największym spadku liczby turystów

Są już pierwsze dane dotyczące wpływu koronawirusa na turystykę w naszym kraju. Wynika z nich, że w marcu liczba turystów korzystających z obiektów noclegowych była niższa o ok. 65 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku.

Główny Urząd Statystyczny przygotował raport „Turystyka w Polsce w obliczu pandemii COVID-19”, przedstawiający wpływ koronawirusa na branżę turystyczną. Jest to bowiem jeden z sektorów bezpośrednio dotkniętych obecnym kryzysem wynikającym z pandemii koronawirusa. Co więcej, od połowy marca w Polsce została ograniczona działalność związana z prowadzeniem obiektów noclegowych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, jak również w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego.

Z danych wynika, że o ile pierwsza połowa miesiąca była jeszcze okresem normalnego funkcjonowania dużej części obiektów oferujących miejsca noclegowe, to już w drugiej połowie marca zanotowano znaczące spadki. Dotyczyło to nawet hoteli, pomimo, że ich działalność została formalnie ograniczona dopiero od początku kwietnia.

Według wstępnych analiz, w marcu z noclegów w obiektach turystycznych posiadających 10 lub więcej miejsc skorzystało ok. 935 tys. turystów, w tym ok. 165 tys. turystów zagranicznych i ok. 770 tys. krajowych. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku liczba turystów ogółem była niższa o 65proc. Spadek liczby turystów w obiektach noclegowych przekraczający średnią dla kraju odnotowano w 6 województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Najniższe spadki na poziomie ok.60 proc. wystąpiły w województwach podkarpackim i śląskim. Turystów krajowych było mniej o 63 proc., natomiast turystów zagranicznych o 69 proc. W porównaniu z marcem 2019 roku najbardziej zmniejszyła się liczba turystów korzystających z noclegów w schroniskach, było ich mniej o ponad 70 proc., zaś najmniej w motelach i zakładach uzdrowiskowych. W pierwszym przypadku było to 55 proc., w drugim 50 proc.

Specjaliści szacują, że jeżeli w II kwartale utrzymane zostaną obecnie obowiązujące ograniczenia w przemieszczaniu się, straty związane z brakiem wydatków poniesionych w Polsce w związku z podróżami mogą wynieść od ok. 24 mld zł.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie/zdjęcie ilustracyjne, GUS)

8 komentarzy

 1. Ale zaskoczenie, zróbcie jeszcze statystyki z kwietnia, najlepiej z okresu gdy był zakaz przemieszczania, to dopiero będzie zaskoczenie.

 2. Z całym szacunkiem ale przy spadkach od 60 do 65 % mówienie o największym i najmniejszym spadku nie ma żadnego sensu.
  Podobnie zresztą jak procentowe porównania spadków w lubelskim i np. dolnośląskim.

 3. Ograniczenia w przemieszczaniu zaczęły się od 20 marca to zaledwie kilka dni było „wyjętych”. Stąd dziwią aż takie straty. Ciekawie dopiero zacznie się od majówki i kolejne miesiące wakacyjne. Z jednej strony mamy luzowanie zakazów, z drugiej trudno sobie wyobrazić wesołe zajadanie pizzy czy popijanie piwka przez maseczkę.

 4. Po wyborach wszystko wróci do normy.

 5. Kto i po co przyjeżdża do lubelskiego w marcu czy kwietniu?

 6. Śmiech na sali 😀 Kurtyna! 😀

 7. Tiaa…
  Lubelskie żyje z turystyki.
  Ludzie przyjeżdżają bo nie wierzą, jak można w takim Lublinie żyć. Miasto okropne pod względem komunikacji i przemieszczania się. Rozpacz pod względem pracy i wynagrodzen. Do tego mnóstwo Rusków, Ukraińców czy innych Rumunów z którymi po polsku i tak się nie dogadasz.
  Miasto inspiracji-jak efektownie z niego uciec i wrócić na starość aby uwierzyć jak w takim Lublinie można zyc

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas