690 680 960

Lubelski jubiler oskarżony o fikcyjny obrót złotem o wartości 54 mln zł. Przed sądem stanie 26 osób

Kontrola Urzędu Skarbowego u jednego z lubelskich jubilerów zakończyła się śledztwem prokuratury. Jak wynika z akt postępowania, mężczyzna obracał złotem, którego nie posiadał. W ten sposób miał wyłudzać miliony złotych.

Zakończyło się prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie śledztwo w sprawie fikcyjnego handlu złotem. Wczoraj śledczy skierowali do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia wobec 26 osób. Zarzuca się im szereg przestępstw związanych z wyłudzeniem podatku VAT. Jak wynika z akt postępowania, chodzi o łączną kwotę powyżej 10 mln złotych.

Wszystko zaczęło się od działań Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzonych wobec jednego z lubelskich jubilerów. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie powiadomił niepokojących wynikach przeprowadzonej u mężczyzny kontroli. Przedsiębiorca został zatrzymany w kwietniu ub. roku. Jak ustalili śledczy, mężczyzna od stycznia 2014 r. do lutego 2015 r. zewidencjonował w księgowości swojej firmy 112 faktur dotyczących nabycia blachy oraz granulatu złota bądź srebra od sześciu dostawców z całego kraju o łącznej wartości brutto ponad 54 mln zł, z czego ponad 10 mln zł to był podatek VAT. Jak udowodnili śledczy, transakcje te były fikcyjne.

Po dokładnym sprawdzeniu faktur wyszło też na jaw, że w okresie od stycznia 2014 r. do stycznia 2015 r. należąca do przedsiębiorcy firma dokonała sprzedaży złota lub srebra na rzecz podmiotu z Belgii. Łączna wartość transakcji wyniosła blisko 12 mln Euro. Z tego tytułu firma wystawiła 39 faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę ze stawką VAT 0%. Zdaniem prokuratury proceder służył nierzetelnemu rozliczaniu podatku VAT, czyli uzyskania jego zwrotu. Mężczyzna miał uzyskać w ten sposób niemal 7 mln zł oraz usiłował wyłudzić kolejne 1,5 mln zł.

– Powyższy proceder służył do nierzetelnego rozliczenia podatku VAT, to jest uzyskania jego zwrotu. Wypłata ostatniej transzy została wstrzymana decyzją Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie. Jednocześnie w sprawie ustalono, iż działalność przedsiębiorcy wpisywała się w mechanizm tzw. karuzeli podatkowej, w której działało oprócz niego jeszcze kilkanaście firm z terenu całego kraju. Karuzela miała na celu doprowadzenie do uzyskania jak największych zwrotów podatku VAT poprzez pozorowany obrót złotem i srebrem – wyjaśnia Piotr Marko z Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Śledczy dodają, że działalność zatrzymanych w zakresie wyłudzania należności podatkowych spełniła kryteria udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ogólnie wyłudzono podatek VAT w kwocie 8.057.347 zł oraz oraz usiłowano wyłudzić 2.109.150 zł. Początkowo wobec 18 podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Obecnie w areszcie nadal przebywa 6 osób. Pozostali mają dozory policji i zakaz opuszczania kraju, dodatkowo zastosowano wobec nich poręczenie majątkowe.

Przed sądem stanie łącznie 26 osób, którym prokurator zarzucił popełnienie 172 czynów, w tym kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów, wyłudzenia podatku VAT wielkiej wartości, prania brudnych pieniędzy pochodzących z wyłudzeń oraz licznych przestępstw karnoskarbowych związanych z uszczuplaniem należności podatkowych których kwota przekroczyła 5,5 mln zł. Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za udział w takiej grupie do 5 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwa związane z wyłudzaniem podatku VAT wielkiej wartości przewidziana jest kara do 10 lat pozbawienia wolności, podobnie jak za pranie brudnych pieniędzy. Przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

24 komentarze

  1. Sasin nielegalnie wydał 70 milionów na wyborczą makulaturę i włos z głowy mu nie spadnie.

  2. „Miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę ….

  3. „Jak wynika z akt postępowania, mężczyzna obracał złotem, którego nie posiadał.” Pierwszy raz słyszę, że obrót złotem którego się nie posiada jest nielegalny. A co powiecie na temat papierowych certyfikatów na złoto bez pokrycia w metalu?

  4. A ile takich wałkarzy nie złapali co nakradli za rządów PO-PSL widać w jakich willach żyją i na kogo głosowali.

  5. Zabierać majątki im i ich rodzinom.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Zasmakuj w Tradycji w Bychawie
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska