Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Jest ważna umowa na termomodernizację dwóch szkół w Lublinie

Miasto podpisało umowę z wykonawcą oraz otrzymało promesę w wysokości 8 mln zł na termomodernizacje dwóch liceów – IV LO przy ul. Szkolnej oraz V LO przy ul. Lipowej. W połowie przyszłego roku budynki obu szkół otrzymają nowy wygląd i lepsze parametry cieplne.

– To projekt wyczekiwany przez społeczności obu szkół, ale również całe pokolenia absolwentów i przyjaciół tych zasłużonych lubelskich placówek. Dzięki termomodernizacji dwa zabytkowe obiekty z powrotem staną się wizytówką dzielnicy Śródmieście. Cieszy nas również otrzymane dofinansowanie – wczoraj na realizację zadania odebraliśmy promesę Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 8 milionów zł, zaś cała jego wartość to niemal 14 milionów złotych – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Remont dwóch budynków

Oba budynki liceów przejdą kompleksową termomodernizację z remontem elewacji i przebudową centralnego ogrzewania.Głównym celem jest zwiększenie efektywności energetycznej, zmniejszenie kosztów ich eksploatacji oraz poprawa warunków nauki i pracy. Przede wszystkim wiąże się z wykonaniem ocieplenia fundamentów i ścian oraz wymianą źródeł ogrzewania i instalacji na bardziej efektywne. Obydwa obiekty wpisane są do Gminnej Ewidencji Zabytków, stąd będą remontowane pod nadzorem konserwatorskim.

Budynek IV Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Szkolnej 4 ma powierzchnię zabudowy 844 m2 i położony jest na stromej skarpie po północnej stronie doliny Czechówki. Ma cztery kondygnacje naziemne wraz z salą gimnastyczną i usytuowany jest na planie litery H. W szkole powstanie m.in. nowy węzeł ciepłowniczy pozwalający na zdalną regulację i kontrolę układu grzewczego oraz zostanie przebudowana sieć centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Prace będą polegały na dociepleniu ścian budynku (nadziemia i piwnic) oraz stropodachów, wymianie pokrycia dachowego, robotach instalacyjnych, wykonaniu nowej wymiennikowni ciepła i instalacji odgromowej. Remont elewacji obejmie przywrócenie detali i walorów historycznych, docieplenie ścian oraz roboty towarzyszące związane z wymianą części stolarki okiennej, drzwi balkonowych oraz remontem balustrad. Obiekt pochodzi z lat 1923-1924.

Budynek V Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Lipowej 7 o powierzchni zabudowy 1551 m2 jest wieloczłonowy i składa się z budynku zasadniczego, łącznika oraz segmentu sportowego z dwiema salami gimnastycznymi wraz z zapleczami. Budynek pochodzi z 1938 roku. Projekt termomodernizacji zakłada docieplenie części elewacji różnymi metodami, wykonanie izolacji przeciwwilgociowych piwnic, remont pokrycia dachu, przebudowę instalacji centralnego ogrzewania, wymiennikowni ciepła, instalacji elektrycznych, instalacji odgromowej oraz remont ogrodzenia od strony ul. Lipowej. Część elewacji zostanie ocieplona metodą z zastosowaniem wełny mineralnej, zaś elewacje budynku od ul. Lipowej, sal gimnastycznych oraz łącznik będą wyremontowane z użyciem tynku ciepłochronnego. Zaprojektowano stonowaną, jasną kolorystykę ścian i detali architektonicznych z użyciem materiałów nawiązujących fakturą i kolorystyką do materiałów naturalnych, w odcieniach koloru beżowego. Planowane jest także odtworzenie dwóch współczesnych murali.

Prawie 14 mln złotych za prace

Inwestycję wykona firma INS-BUD s.c. Dariusz Droździel, Mirosław Szabat za kwotę 13,9 mln zł. Projekt zakłada wykonanie wszystkich robót w obu szkołach do 31 lipca 2025 r.

Projekt termomodernizacja IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej oraz V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie otrzymał promesę z Programu Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja ósma.

Jest ważna umowa na termomodernizację dwóch szkół w Lublinie

fot. UM Lublin

Jest ważna umowa na termomodernizację dwóch szkół w Lublinie

fot. UM Lublin

(Źródło: UM Lublin)

Autor: redakcja

4 komentarze

 1. Nic sie nie stanie jak w zimie w polarach będą siedzieć na lekcjach. Poprawa stanu nawierzchni dróg w mieście jest ważniejsza.

  • Jak ktoś w szkole spędza 10 lat życia, to może sobie w polarze siedzieć. Natomiast uczniowie obu tych szkół na edukację poświęcają nie raz ponad 15 lat i zasługują na godne warunki

   • Żeby spędzić te 15 lat to muszą najpierw do nich dojechać. Wierzę, że Pan Prezydent Krzysztof Żuk przemyśli dogłębnie jak wydać każdą złotówkę aby jeżdżenie po ulicach Lublina (największego miasta po prawej stronie Wisły i stolicy województwa) było bardziej komfortowe.

  • Ania - koleżanka Frania

   Nie zapominajmy o zwiększeniu przestrzeni parkingowej tak aby zastawić samochodami wszystko co tylko się da. Następnie całe miasto stanie w jednym wielkim korku od świateł do świateł.

Dodaj komentarz