Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Groźniejsze burze wystąpią na obszarze woj. lubelskiego w poniedziałek. Intensywne opady, grad i liczne wyładowania atmosferyczne

W poniedziałek w regionie należy spodziewać się burz, które przyniosą opady deszczu o znacznym natężeniu oraz silne porywy wiatru. Lokalnie możliwe są opady gradu.

W poniedziałek Europa Zachodnia i Środkowa znajduje się pod wpływem rozległej zatoki niskiego ciśnienia. Obserwuje się w obszarze jej występowania rozwój niewielkich ośrodków niżowych. Są to zarówno niże dolne, jak górne, które wspomagają rozwój chmur burzowych. Z kierunków południowych dociera powietrze pochodzenia zwrotnikowego, ciepłe i zasobne w wilgoć, co w połączeniu z mechanizmami wspomagającymi konwekcje prowadzi do rozwoju burz. Termometry w regionie pokażą dziś od 26°C do 29°C.

Już w drugiej części nocy i nad ranem pojawiły się słabe burze na wschodzie kraju. Grzmiało m.in w okolicach Kraśnika, Zamościa oraz w pobliżu Bychawy. W ciągu dnia spodziewane są burze o zdecydowanie większym natężeniu, które mogą powodować miejscami szkody.

Kolejne burze prawdopodobnie pojawią się około południa, bądź w godzinach popołudniowych po dziennym nagrzaniu przypowierzchniowej warstwy granicznej. Będą one rozwijać się wewnątrzmasy, na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Spodziewane są zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe.

Nie można wykluczyć kilku burz superkomórkowych z uwagi na podwyższone ścinanie wiatru. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza będzie wysoka, dlatego też głównym zagrożeniem okażą się intensywne opady deszczu do 20-50 mm, co może prowadzić do miejscowych podtopień. Możliwe opady gradu o średnicy do 2-5 cm i wiatr do 90 km/h. Największa aktywność burzowa powinna przypaść na godziny późno popołudniowe i wieczorne. Najbardziej rozbudowane w pionie chmury burzowe mają wykazywać się znaczną aktywnością elektryczną.

Modele nie są do końca zgodne, jeśli chodzi o obszar wystąpienia burz. Niektóre ponownie prognozują, że lokalne burze rozwiną się głównie w powiatach na linii Wisły oraz na północy regionu. Nie można jednak wykluczyć, że na lokalnych strefach zbieżności wiatru, chmury burzowe będą tworzyć się w całym woj. lubelskim.

Burzowa pogoda utrzyma się jeszcze w nocy z poniedziałku na wtorek. Głównym zagrożeniem okażą się wtedy opady deszczu o znacznym natężeniu, które mogą prowadzić do podtopień. Możliwe początkowo opady gradu i wiatr do 90 km/h. Z biegiem nocy zmniejszać ma się zagrożenie ze strony niebezpiecznych zjawisk, ale miejscowe zalania są możliwe. Burzowo może być miejscami przez całą noc w woj. lubelskim. Nad ranem nie powinno już grzmieć.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

  1. Trochę deszczu się przyda, choć większe burze niekoniecznie…

  2. o 12 będzie śnieg padał, trzeba wyciągnąć sanki.

Z kraju