Co roku przyciąga ponad 100 tys. turystów. Zachwycający pięknem przyrody Roztoczański Park Narodowy obchodzi jubileusz
16:42 10-05-2024 | Autor: redakcja

Roztoczański Park Narodowy został utworzony 10 maja 1974 r. na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów. Obejmuje on ochroną najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza. Wcześniej znajdowało się tam 11 rezerwatów leśnych i florystycznych, które weszły w skład parku. Obecnie obejmuje powierzchnię 8481,76 ha, z czego 92 proc. zajmują lasy. Tym samym jest najbardziej zalesionym parkiem narodowym w Polsce. Ochroną ścisłą obejmuje ponad 880 ha, a więc ok. 10 proc. lasów. Natomiast strefa ochronna wokół parku obejmuje 38 tys. ha.
Warto zaznaczyć, iż dzięki specyficznemu położeniu, lasy te zachowały wysoki stopień naturalności. Mowa tu o fakcie, iż obszar ten wcześniej należał do ordynacji założonej przez kanclerza Jana Zamoyskiego i już od XVI wieku tereny te podlegały ochronie. Jak wskazują źródła historyczne, funkcjonował tam nawet zwierzyniec z jeleniami, rysiami, dzikami, wilkami, żbikami i tarpanami. Potomek tarpana, czyli konik polski, którego ostoja w tym miejscu funkcjonuje, został symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Jak zaznacza Andrzej Wojtyło, Dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego, prekursorami ochrony przyrody Roztocza byli właśnie leśnicy pracujący w Ordynacji Zamojskiej. To oni, już w 1934 roku, utworzyli pierwszy na terenie dzisiejszego województwa lubelskiego rezerwat przyrody, jakim jest Bukowa Góra. Cztery lata później objęli ochroną wszystkie ptaki drapieżne, a w roku 1939 opracowali koncepcję utworzenia Zwierzynieckiego Parku Narodowego.
– Park jest nie tylko miejscem ochrony przyrody, ale także centrum badań naukowych, edukacji ekologicznej i turystyki na Roztoczu. Szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne i trasy rowerowe pozwalają na bliższe poznanie uroków tego wyjątkowego regionu. Regionu pogranicza przyrodniczo-kulturowego. Niezwykłe piękno Roztoczańskiego Parku Narodowego nie byłoby możliwe bez zaangażowania ludzi w jego funkcjonowanie, którzy przez ostatnie 50 lat poświęcali się jego ochronie – dodaje Andrzej Wojtyło.
Roztoczański Park Narodowy można zwiedzać, korzystając z 50 km wyznaczonych szlaków turystycznych, ścieżek poznawczych i tras rowerowych. Wytyczono je przez najciekawsze obszary przyrodnicze, a także kulturowe i historyczne. Głównym centrum obsługi ruchu turystycznego jest Ośrodek Edukacyjno-Muzealny położony w zabytkowej części Zwierzyńca.
To właśnie w tym obiekcie zainaugurowano dziś obchody rocznicowe Parku. Zorganizowana został rada naukowa, w której biorą udział zaproszeni goście w tym naukowcy, byli pracownicy RPN oraz miłośnicy przyrody. W jej trakcie podsumowywana jest dotychczasowa działalność placówki, jak też przedstawione będą plany na przyszłość. Ogłoszono też wyniki oraz wręczono dyplomy i nagrody laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Z pasji do Roztocza – 50 lat Roztoczańskiego Parku Narodowego”.
Na jutro zaplanowano Rajd Rowerowy 50×50, organizowany we współpracy z Józefowską Kawalerią Rowerową. Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę liczącą 50 km wiodącą ze Zwierzyńca przez: Zalew Rudka, Kosobudy, Gajówkę Dębowiec, Kolonię Lipowiec, Szczebrzeszyn i Kawęczynek. Natomiast w sierpniu zorganizowane zostaną Dni Otwarte Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Redakcjo, myślę, że to idealny czas, żeby opublikować artykuł przypominający w jakim okresie, o jakich datach i godzinach można wyskoczyć na i wrócić z jednodniowej wycieczki na roztocze, pieszej czy rowerowej, pociągiem. Z Lublina i innych miast. Trochę ubogo w informację o tym na necie, a pewnie wielu by skorzystało.