Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Co roku przyciąga ponad 100 tys. turystów. Zachwycający pięknem przyrody Roztoczański Park Narodowy obchodzi jubileusz

Dokładnie 50 lat temu powstał Roztoczański Park Narodowy. Jest on jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w tej części naszego regionu, co roku gości w nim ponad 120 tys. osób. Dziś świętowany jest jego jubileusz.

Roztoczański Park Narodowy został utworzony 10 maja 1974 r. na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów. Obejmuje on ochroną najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza. Wcześniej znajdowało się tam 11 rezerwatów leśnych i florystycznych, które weszły w skład parku. Obecnie obejmuje powierzchnię 8481,76 ha, z czego 92 proc. zajmują lasy. Tym samym jest najbardziej zalesionym parkiem narodowym w Polsce. Ochroną ścisłą obejmuje ponad 880 ha, a więc ok. 10 proc. lasów. Natomiast strefa ochronna wokół parku obejmuje 38 tys. ha.

Warto zaznaczyć, iż dzięki specyficznemu położeniu, lasy te zachowały wysoki stopień naturalności. Mowa tu o fakcie, iż obszar ten wcześniej należał do ordynacji założonej przez kanclerza Jana Zamoyskiego i już od XVI wieku tereny te podlegały ochronie. Jak wskazują źródła historyczne, funkcjonował tam nawet zwierzyniec z jeleniami, rysiami, dzikami, wilkami, żbikami i tarpanami. Potomek tarpana, czyli konik polski, którego ostoja w tym miejscu funkcjonuje, został symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Jak zaznacza Andrzej Wojtyło, Dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego, prekursorami ochrony przyrody Roztocza byli właśnie leśnicy pracujący w Ordynacji Zamojskiej. To oni, już w 1934 roku, utworzyli pierwszy na terenie dzisiejszego województwa lubelskiego rezerwat przyrody, jakim jest Bukowa Góra. Cztery lata później objęli ochroną wszystkie ptaki drapieżne, a w roku 1939 opracowali koncepcję utworzenia Zwierzynieckiego Parku Narodowego.

– Park jest nie tylko miejscem ochrony przyrody, ale także centrum badań naukowych, edukacji ekologicznej i turystyki na Roztoczu. Szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne i trasy rowerowe pozwalają na bliższe poznanie uroków tego wyjątkowego regionu. Regionu pogranicza przyrodniczo-kulturowego. Niezwykłe piękno Roztoczańskiego Parku Narodowego nie byłoby możliwe bez zaangażowania ludzi w jego funkcjonowanie, którzy przez ostatnie 50 lat poświęcali się jego ochronie – dodaje Andrzej Wojtyło.

Roztoczański Park Narodowy można zwiedzać, korzystając z 50 km wyznaczonych szlaków turystycznych, ścieżek poznawczych i tras rowerowych. Wytyczono je przez najciekawsze obszary przyrodnicze, a także kulturowe i historyczne. Głównym centrum obsługi ruchu turystycznego jest Ośrodek Edukacyjno-Muzealny położony w zabytkowej części Zwierzyńca.

To właśnie w tym obiekcie zainaugurowano dziś obchody rocznicowe Parku. Zorganizowana został rada naukowa, w której biorą udział zaproszeni goście w tym naukowcy, byli pracownicy RPN oraz miłośnicy przyrody. W jej trakcie podsumowywana jest dotychczasowa działalność placówki, jak też przedstawione będą plany na przyszłość. Ogłoszono też wyniki oraz wręczono dyplomy i nagrody laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Z pasji do Roztocza – 50 lat Roztoczańskiego Parku Narodowego”.

Na jutro zaplanowano Rajd Rowerowy 50×50, organizowany we współpracy z Józefowską Kawalerią Rowerową. Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę liczącą 50 km wiodącą ze Zwierzyńca przez: Zalew Rudka, Kosobudy, Gajówkę Dębowiec, Kolonię Lipowiec, Szczebrzeszyn i Kawęczynek. Natomiast w sierpniu zorganizowane zostaną Dni Otwarte Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Jeden komentarz

  1. Redakcjo, myślę, że to idealny czas, żeby opublikować artykuł przypominający w jakim okresie, o jakich datach i godzinach można wyskoczyć na i wrócić z jednodniowej wycieczki na roztocze, pieszej czy rowerowej, pociągiem. Z Lublina i innych miast. Trochę ubogo w informację o tym na necie, a pewnie wielu by skorzystało.

Dodaj komentarz