Środa, 19 czerwca 202419/06/2024
690 680 960
690 680 960

80. rocznica zdobycia Monte Cassino. Zostanie oddany uroczysty salut z historycznej armaty przeciwlotniczej Bofors

W sobotę, 18 maja w Lublinie odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zdobycia przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego klasztoru na Monte Cassino. To historyczne zwycięstwo odegrało kluczową rolę w przełamaniu niemieckich linii obronnych we Włoszech i otwarciu drogi do wyzwolenia Rzymu.

Uroczysty Salut Artyleryjski

Centralnym punktem obchodów będzie uroczysty Salut Artyleryjski oddany przed pomnikiem „Bohaterom Monte Cassino” o godz. 12.00. Wystrzał historycznej armaty przeciwlotniczej Bofors z Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie, obsługiwanej przez rekonstruktorów w mundurach 2. Korpusu Polskiego, rozbrzmi w hołdzie poległym bohaterom.

Asysta Wojska Polskiego

Oprawę uroczystości zapewni Posterunek Honorowy żołnierzy Sił Zbrojnych RP wystawiony przez 2. Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej. Fundacja Niepodległości wystawi również posterunek w historycznych mundurach i z uzbrojeniem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.

Prezentacja historycznych pojazdów wojskowych

Fundacja Niepodległości zaprezentuje dwa historyczne pojazdy wojskowe ze swojej kolekcji: samochód Willys Ford GPW „Jeep” w barwach 5. Kresowej Dywizji Piechoty oraz Daimler „Dingo”, opancerzony wóz zwiadu i łączności z dowództwa 2. Korpusu Polskiego, z symbolicznym napisem „NADZIEJA” na burcie.

Hejnał Mariacki na cześć zwycięstwa

Specyfiką lubelskich uroczystości stało się, że rozpoczyna się ona w samo południe, od odegrania Hejnału Mariackiego przez wojskowego trębacza – na pamiątkę sygnału, jaki na rozkaz Dowódcy 2.Korpusu Polskiego, generała Władysława Andersa, o 12.00 w dniu 18 maja 1944 pod murami zdobytego Klasztoru na Monte Cassino odegrał trębacz 3 Dywizji Strzelców Karpackich, plutonowy Emil Czech. Ten symboliczny sygnał miał podkreślić, że Monte Cassino, niedostępne wcześniej przez pięć miesięcy walk dla armii Aliantów, zostało tego dnia zdobyte przez Polaków.

Pamięć o poległych

Krzysztof Bielak, szef rekonstruktorskiej Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości, podkreśla wagę pielęgnowania pamięci o bohaterskiej walce żołnierzy 2. Korpusu Polskiego:

– Gromadzi nas tutaj co roku pamięć o chwalebnym zwycięstwie żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino. Walcząc i ginąc wierzyli oni, że kiedy otwierają Aliantom drogę do zdobycia Rzymu, otwierają też drogę do wolnej Polski. Stajemy pod pomnikiem, przywołującym symbol kamiennego orła, który strzeże polskiego cmentarza wojennego na Monte Cassino. Strzeże doczesnych szczątków tych, którzy oddali „Bogu – ducha, ziemi włoskiej – ciało, a serca – Polsce”. Ten znak niech będzie zobowiązaniem dla nas i dla przyszłych pokoleń. Niech pomaga naszej pamięci. Nie tylko o cenie wolności, ale także o tym, jak wielkich czynów potrafią dokonać Polacy, zjednoczeni pragnieniem życia w wolnym kraju. Niech ten pomnik wspiera naszą pamięć, bo ona buduje naszą tożsamość.

Pomnik „Bohaterom Monte Cassino” został wzniesiony staraniem mieszkańców Lublina, przy wsparciu Fundacji Niepodległości, w roku 2015.

Autor: redakcja

Dodaj komentarz