690 680 960

Burzowy wtorek przed nami. Znów będą szkody spowodowane przez deszcz, wiatr i grad oraz wyładowania

Wtorek będzie kolejnym dniem z intensywnymi burzami w regionie. Należy liczyć się z lokalnymi szkodami spowodowanymi przez ulewne deszcze, grad, wyładowania oraz silny wiatr.

We wtorek Polska nadal będzie w zasięgu zatoki niżu znad Wysp Brytyjskich z wtórnym ośrodkiem nad południowym Bałtykiem. Na wschodzie kraju zaznaczy się strefa frontu atmosferycznego i poprzedzająca go strefa linia zbieżności wiatru. Do naszej części Europy nadal będzie napływała ciepła i wilgotna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Obszar zatoki niskiego ciśnienia oraz strefa frontu atmosferycznego wraz z chwiejną i wilgotną masa powietrza będą bardzo dobrym środowiskiem do rozwoju głębokiej konwekcji i lokalnych burz. Masa powietrza napływająca nad Polskę będzie niestabilna, co w połączeniu z mechanizmami wspomagającymi konwekcję prowadzić ma do rozwoju burz.

Praktycznie przez całą noc utrzymywały się warunki do rozwoju burz w zwrotnikowej masie powietrza na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Bliżej godzin porannych nad powiaty południowe i zachodnie wkroczył klaster wielokomórkowy charakteryzujący się wysoką aktywnością elektryczną. Głównym zagrożeniem ze strony wtorkowych porannych burz są liczne wyładowania atmosferyczne i intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego, które mogą prowadzić do podtopień.

Burzowy będzie cały poranek na wschodzie kraju. Aktywne burze przemieszczają się z południa, południowego-zachodu na północ, północny-wschód.

Szczególnie dynamiczne zjawiska burzowe są prognozowane dziś w drugiej części dnia, kiedy po ustąpieniu porannych burz i dziennym nagrzaniu planetarnej warstwy granicznej i wzrostu niestabilności, prognozowane są kolejne zjawiska o charakterze konwekcyjnym.

Rozwój konwekcji zachodzić ma zarówno na linii zbieżności oraz na froncie. Szczyt aktywności przypadnie na godziny popołudniowe. Niewykluczone są wydłużone multikomórki burzowe, a także większe klastry wielokomórkowe. Podstawowym zagrożeniem okażą się intensywne opady pochodzenia burzowego o możliwej akumulacji 30-60 mm, które prowadzić będą do podtopień, a w sprzyjających warunkach nawet do powodzi błyskawicznych. Nie można wykluczyć kolejnych superkomórek burzowych. Możliwy będzie grad do 2-5 cm i porywy wiatru do 90 km/h.

Lokalne burze są dziś prognozowane na obszarze całego woj. lubelskiego. Ze szczytem aktywności konwekcyjnej w drugiej części dnia.

Z uwagi na mocno przechłodzone wierzchołki chmur Cumulonimbus i dużą wodność atmosfery, aktywność elektryczna będzie wysoka, stwarzając realne zagrożenie dla mienia i zdrowia oraz życia.

Niewykluczone, że w regionie będzie jeszcze grzmieć w pierwszej części nocy. Następnie atmosfera zacznie się stabilizować.

Prawdopodobieństwo silnych burz na przeważającym obszarze regionu ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

6 komentarzy

 1. Burze to będą jak ludzie zaczną wychodzić na ulice.
  Już nie długo wyjdą, dopiero wtedy jechu zobaczą co to demokracja.

  • razSierpemRazMłotem...

   haha ta ta wyjdą już to widzę…! odezwał się czerwony kodowiec.. marzy mu się rewolucja;) ,,.,, a + 500 na bachorki się bierze co?

   • Babcia emerytka

    Spokojnie… wybory wygra PiS, bo nie ma takiego, który by chociaż obiecał więcej…
    a głosować na PiS, cichcem pobiegną i ci co wieszają psy na PiS’ie. Potem wrócą do komputerów i znów będą bodajkować na PiS.
    Taki mamy klimat…

   • Nie biorę ale za p dalam twoje

 2. W Jeżowem była wczoraj, gdzie teraz będzie madulator głosu?

 3. Jasny Gwint !!!

  U mnie „na slamsowie”, deszcz zaczął padać o 5-tej, spokojnie bez większych podmuchów wiatru, choć grzmiało.
  Z małymi przerwami popadało do ok wpół do siódmej a teraz wysycha.

Kursy walut

 • USD 4.3011zł -1.05%
 • GBP 5.2966zł -0.78%
 • EUR 4.6817zł -0.15%
 • CHF 4.697zł -0.39%

Polub nas