Burzowy wtorek przed nami. Znów będą szkody spowodowane przez deszcz, wiatr i grad oraz wyładowania
05:15 27-07-2021 | Autor: redakcja
We wtorek Polska nadal będzie w zasięgu zatoki niżu znad Wysp Brytyjskich z wtórnym ośrodkiem nad południowym Bałtykiem. Na wschodzie kraju zaznaczy się strefa frontu atmosferycznego i poprzedzająca go strefa linia zbieżności wiatru. Do naszej części Europy nadal będzie napływała ciepła i wilgotna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Obszar zatoki niskiego ciśnienia oraz strefa frontu atmosferycznego wraz z chwiejną i wilgotną masa powietrza będą bardzo dobrym środowiskiem do rozwoju głębokiej konwekcji i lokalnych burz. Masa powietrza napływająca nad Polskę będzie niestabilna, co w połączeniu z mechanizmami wspomagającymi konwekcję prowadzić ma do rozwoju burz.
Praktycznie przez całą noc utrzymywały się warunki do rozwoju burz w zwrotnikowej masie powietrza na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Bliżej godzin porannych nad powiaty południowe i zachodnie wkroczył klaster wielokomórkowy charakteryzujący się wysoką aktywnością elektryczną. Głównym zagrożeniem ze strony wtorkowych porannych burz są liczne wyładowania atmosferyczne i intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego, które mogą prowadzić do podtopień.
Burzowy będzie cały poranek na wschodzie kraju. Aktywne burze przemieszczają się z południa, południowego-zachodu na północ, północny-wschód.
Szczególnie dynamiczne zjawiska burzowe są prognozowane dziś w drugiej części dnia, kiedy po ustąpieniu porannych burz i dziennym nagrzaniu planetarnej warstwy granicznej i wzrostu niestabilności, prognozowane są kolejne zjawiska o charakterze konwekcyjnym.
Rozwój konwekcji zachodzić ma zarówno na linii zbieżności oraz na froncie. Szczyt aktywności przypadnie na godziny popołudniowe. Niewykluczone są wydłużone multikomórki burzowe, a także większe klastry wielokomórkowe. Podstawowym zagrożeniem okażą się intensywne opady pochodzenia burzowego o możliwej akumulacji 30-60 mm, które prowadzić będą do podtopień, a w sprzyjających warunkach nawet do powodzi błyskawicznych. Nie można wykluczyć kolejnych superkomórek burzowych. Możliwy będzie grad do 2-5 cm i porywy wiatru do 90 km/h.
Lokalne burze są dziś prognozowane na obszarze całego woj. lubelskiego. Ze szczytem aktywności konwekcyjnej w drugiej części dnia.
Z uwagi na mocno przechłodzone wierzchołki chmur Cumulonimbus i dużą wodność atmosfery, aktywność elektryczna będzie wysoka, stwarzając realne zagrożenie dla mienia i zdrowia oraz życia.
Niewykluczone, że w regionie będzie jeszcze grzmieć w pierwszej części nocy. Następnie atmosfera zacznie się stabilizować.
Prawdopodobieństwo silnych burz na przeważającym obszarze regionu ocenia się na 90%.
Położenie opadów i lokalnych burz
(fot. fanipogody.pl)
Burze to będą jak ludzie zaczną wychodzić na ulice.
Już nie długo wyjdą, dopiero wtedy jechu zobaczą co to demokracja.
haha ta ta wyjdą już to widzę…! odezwał się czerwony kodowiec.. marzy mu się rewolucja;) ,,.,, a + 500 na bachorki się bierze co?
Spokojnie… wybory wygra PiS, bo nie ma takiego, który by chociaż obiecał więcej…
a głosować na PiS, cichcem pobiegną i ci co wieszają psy na PiS’ie. Potem wrócą do komputerów i znów będą bodajkować na PiS.
Taki mamy klimat…
Nie biorę ale za p dalam twoje
W Jeżowem była wczoraj, gdzie teraz będzie madulator głosu?
U mnie „na slamsowie”, deszcz zaczął padać o 5-tej, spokojnie bez większych podmuchów wiatru, choć grzmiało.
Z małymi przerwami popadało do ok wpół do siódmej a teraz wysycha.