Burze pojawią się w piątek na obszarze woj. lubelskiego. Pojawi się grad do 2 cm, silne ulewy i wiatr do 70 km/h 08:10 06-05-2022

Dziś Polska znajduje się w słabogradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia pomiędzy układem wysokiego ciśnienia znad Europy Wschodniej a wyżem znad Zatoki Biskajskiej. Zalega ciepła, wilgotna i coraz bardziej chwiejna z biegiem dnia masa powietrza pochodzenia polarno morskiego. Rozwój burz nastąpi dziś na lokalnych strefach konwergencji wiatru.
Pierwsze burze w piątek mogą pojawić się na obszarze woj. lubelskiego już około południa. Będą to na ogół pojedyncze, rozproszone komórki burzowe, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe o większej intensywności. Z uwagi na słaby przepływ mas powietrza, chmury burzowe będą przemieszczać się powoli i nie powinny być trwałe.
Piątkowe burze mogą wykazywać się zwiększoną aktywnością elektryczną, stwarzając zagrożenie dla życia i mienia. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym dzisiejszym burzom okażą się silne, miejscami nawalne opady pochodzenia konwekcyjnego. Akumulacja lokalnych opadów pochodzenia burzowego sięgnąć może 10-30 mm, które punktowo mogą spowodować zalania. Możliwe są również porywy wiatru do 75 km/h, grad o średnicy do 1-2 cm.
Burze przemieszczać będą się od zachodu, południowego-zachodu na wschód, północny-wschód, zanikając stopniowo wieczorem. Najwięcej burz spodziewamy się dzisiaj pomiędzy godz. 13 a 18. W pierwszej części nocy lokalne burze powinny ustąpić.
Najwięcej burz spodziewamy się w południowej i centralnej części woj. lubelskiego, tam też powinny być najgroźniejsze. Zdarzyć mogą się jednak lokalnie w całym regionie.
Należy mieć na uwadze to, że burze są zjawiskiem lokalnym i nieprzewidywalnym. Dlatego nie wystąpią w każdej miejscowości. Nie jest możliwe bardziej precyzyjne prognozowanie obszarów ich wystąpienia. Zatem w takiej sytuacji zaleca się obserwowanie bieżących danych radarowych, zdjęć satelitarnych, detektorów wyładowań. Kluczowe mogą okazać się również obserwacje nieba pod kątem rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus.
Prawdopodobieństwo wystąpienia burz ocenia się na 90%.
Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych wyładowań atmosferycznych
(fot. fanipogody.pl)
Oby piorun trafił tych co głosowali na jedynie słuszną partię zdrady i zaprzaństwa!!!
Na co ty liczysz chłopie*… Bóg już stary, nawet jak strzeli pierunem, nie zawsze trafia kogo trzeba
* – chłop, dawniej: rolnik, albo chłoporobotnik
czy grad, nadejdzie od wschodu, czy zachodu?
Tego nie wie nikt… nawet dyżurny jasnowidz we Lwowie, czy nawet w Mariupolu
wowa powiada, że policzył ruskie trupy
A co na to Jackowski?
hahahahahhah pogody nie umią przepowoedzieć a objętość gradu znają hahahaha dobre
Poważnie nie „umią”…?
A jednak… wystarczy korzystać z narzędzi pogodowych, aby nie pisać bzdur w komentarzach 😉
Miłego weekendu
Na grafice mapa dzisiejszych wyładowań w regionie.