Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

„28 osób zmarło w Lublinie po szczepieniu”. Nie klikaj w ten link, to oszustwo

Chwytliwy nagłówek, sugestywne zdjęcie i link do strony – tak wygląda kolejna odsłona oszustwa. Ostrzegamy przed klikaniem w podejrzane linki, prowadzące do stron wyłudzających dane m.in. do logowań na portalach społecznościowych.

Wczoraj na Facebooku pojawiła się fałszywa informacja o zgonach osób po podaniu szczepionki w Lublinie. Post został opatrzony sugestywnym zdjęciem (screenem z jednego z programów TVN) i komentarzem zachęcającym do kliknięcia w skrócony link przekierowujący na stronę, na której możecie stracić swoje dane, m.in. do logowania na portalu społecznościowym.

W ostatnim czasie obserwujemy wysyp podobnych postów na Facebooku. Oszuści tworzą informacje o bulwersującej treści, która ma zachęcić ofiarę do wejścia w link. Są to np. krzykliwe tytuły o porwaniu dziecka, czy też zachęcające to obejrzenia „niezwykłego” filmu. Pierwsze, co powinno nas zastanowić w tego typu informacjach na Facebooku to adres domeny prowadzącej do rzekomej sensacyjnej wiadomości. Często są to adresy złożone z wielu liter lub cyfr i zakończone „dziwnymi” subdomenami.

Pamiętajcie, aby zwracać uwagę na linki przekazywane również między znajomymi, sprawdzajcie czy link faktycznie prowadzi do właściwej strony. Coraz częściej przestępcy uzyskując w nielegalny sposób kontrolę nad naszymi kontami społecznościowymi podszywają się pod naszych znajomych i rodzinę.

Uważajcie na skrócone linki (takie jak w przypadku opisywanym przez nas dotyczącym zgonów po szczepionce), jeśli nie macie pewności, dokąd poprowadzą podejrzane link, najedźcie wskaźnikiem myszy na link (nie klikając), a na dole przeglądarki zostanie wyświetlony pełen adres linku.

Do kogo i jak zgłaszać podejrzenie phishingu?

Zgłaszanie phishingu jest niezwykle proste i intuicyjne. Po prostu wejdź na stronę internetową zespołu reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska https://incydent.cert.pl/, wypełnij krótki formularz online, dołącz podejrzaną wiadomość i wyślij.

Jeśli masz uzasadnione podejrzenie, że jesteś ofiarą oszustwa lub wykryłaś/eś podejrzenie oszustwa, zgłoś niezwłocznie ten fakt także Policji lub do prokuratury!

Pamiętaj – nie klikaj!

Wiadomości phishingowe są tak przygotowywane przez cyberprzestępców, aby wyglądały na autentyczne, ale w rzeczywistości są fałszywe. Mogą próbować skłonić Cię do ujawnienia poufnych informacji, zawierać link do strony internetowej rozprzestrzeniającej szkodliwe oprogramowanie (często przestępcy używają podobnych do autentycznych nazw witryn) lub mieć zainfekowany załącznik. 

(fot. FB)

14 komentarzy

  1. Gdzie można kliknąć w link ? Przeszedłem dzisiaj kilka razy przez jezdnię i chyba już nic straszniejszego czy niebezpieczniejszego dzisiaj mnie nie spotka.

  2. tvn – gwarancja rzetelności dziennikarskiej hahahaha

    • tak jak TVP… jedna ch… j.. te wszystkie telewizje, nety i portale szczujące ludzi na siebie na zlecenie polityków i korporacji powypalały ludziom mózgi…
      wyłączcie to i spójrzcie własnymi oczami na świat…

    • Nie oglądam faktów, ale za to wiem jaką szmirę serwują wiadomości tvp, bo mi dekoder startuje na tej pozycji jak prądu zabraknie. Jak śmiejesz się z nierzetelności dziennikarskiej tvn-u, to ja Ci powiem, że tvp jest dnem dziennikarstwa. Sprzedajnym prawicowym ściekiem bzdur i wypaczonej rzeczywistości.

      • To samo można powiedzieć o tvn – sprzedajny lewicowy ściek bzdur i wypaczonej rzeczywistości, dodając do tego plucie na katolików, a wysławianie pod niebiosa muzoli, którzy wcale nie zabijają niewiernych, nie molestują i gwałcą oraz za nic mają sobie uczciwą pracę oraz integrację z resztą społeczeństwa tworząc tym samym getta gdzie policja (SIC!) we własnym kraju nie może tam pilnować porządku. Żenujący, tęczowy ściek bzdur, poziom szamba to pochwała dla tej telewizji.

    • Nie ma to, jak swoim idioctwem poprawić innym humor 🙂

    • Zrobiłeś literówkę. W nazwie stacji powinno być na końcu P zamiast N.

  3. „Oszuści tworzą informacje o bulwersującej treści, która ma zachęcić ofiarę do wejścia w link.”.
    Nie tylko oszuści to robią, tak samo działają potrale informacyjne czy tabloidy, nie wspominając już otwórcach na YouTube, wszędzie jest clickbajt, na każdym kroku co by się nie przeglądało w Internecie. Sami redaktorzy daja oszustom narzędzie to „pracy”, tym bardziej, że dzisiejsi internetowi oszuści są głupi jak but, nauczyli się kilku technik socjotechnicznych, które są znane od dziesiątek lat i myslą, że są bezkarnymi paniskami. Stosują też sztuczki używane w call center.
    Więc czemu tu się dziwić, że ludzie dają się oszukać, skoro cały czas są bombardowani z każdej strony, a telewizja pierze im głowe fałszywymi informacjami, jak maja odróżnić prawdę od ficji czy oszustwa. Trochę za daleko to wszystko zaszło.

  4. Jak zwykle szczujnia tefauen.

  5. A Hołownia i ostatnio Kubica oferujący wzbogacenie się na Lublin 112 to adminom nie przeszkadza?

Z kraju