Burze z gradem i krupą możliwe dziś nad woj. lubelskim. Zimny okres w pogodzie będzie się przeciągał
10:43 21-04-2024 | Autor: redakcja
Niedziela z opadami i burzami
Niedziela przyniesie w dzień zachmurzenie duże. Spodziewane są konwekcyjne przelotne opady deszczu, punktowo krupy i gradu, możliwe lokalne burze na wschodzie, południu i miejscami w centrum. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 7°C na zachodzie, przez 10°C w centrum, natomiast na północnym zachodzie i południowym wschodzie do 12°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, porywisty, północno-zachodni i północny. W czasie burz możliwe porywy do 65-70 km/h.
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie przeważnie duże. Miejscami przelotne opady deszczu i mieszane. W najchłodniejszej części nocy od 1°C do 4°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
Poniedziałek z deszczem, miejscami spadnie deszcz ze śniegiem
W poniedziałek prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na termometrach maksymalnie od 6°C do 9°C. Wiatr okaże słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni, który potęgować ma odczucie chłodu.
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie w regionie zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C. Przy gruncie spadek temperatury do -5°C. Wiatr okaże się słaby, zmienny.
Noce z przymrozkami
W kolejnych dniach nowego tygodnia temperatura wyniesie do 11-13°C. Noce jednak będą z przymrozkami, zagrażając wegetacji roślin. Nocne i poranki z przymrozkami potrwać mogą do okolic czwartku/piątek. Nie zabraknie opadów atmosferycznych. Skala spadków temperatury będzie zależna od wielkości przejaśnień i rozpogodzeń, prędkości wiatru, ukształtowania terenu w porze nocnej.
Najchłodniej będzie poza aglomeracjami miejskimi, natomiast najcieplej w miastach, gdzie oddziaływać ma miejska wyspa ciepła. Niskie temperatury mogą wyrządzić duże szkody w sadach, polach i ogrodach, wpływając na ceny żywności w kolejnych miesiącach. Silne ocieplenie widać dopiero w okolicach przyszłego weekendu, gdy temperatura może wzrosnąć do 16-21°C. Pod koniec kwietnia mamy szanse na powrót letnich temperatur i przekroczenie progu dnia gorącego, czyli 25°C. Zmiana pogody będzie spowodowana pod koniec przyszłego tygodnia napływem cieplejszych mas powietrza do kraju z południa i południowego-zachodu.
Burze to zjawiska lokalne
Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.
Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.
Prawdopodobieństwo wystąpienia dziś burz szacuje się na 50% w woj. lubelskim. Wyładowań atmosferycznych najwięcej powinno być we wschodniej części regionu, ale zagrzmieć może także w głębi województwa. Najwięcej będzie ich pomiędzy godz. 13.00 a 18.00.
Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz
Wczorajsze burze w regionie
Z poprzednich wróżb w „regionie” slamsowa doczekałem się 15 minutowego deszczu i trochę powiało, zobaczymy więc ile z dzisiejszych się ziści.
U mnie wczoraj popadało, pogrzmiało w opolskim. Widać, że nie czytasz tego co piszą, a potem pajacujesz w komentarzach. Brak słów.
Przykro mi, że ci brak słów, ale z pretensjami o niedoróbkę, zwróć się do swoich rodziców.
Ja nie jestem ci w stanie pomóc. Nawet jakbym chciał. 😆
Tu o tobie mowa, raczej zaleciłbym, abyś zapytał swoich. Bo widać, że nie rozumiałeś słowa pisanego.
Ocieplenie czy ozimnienie klimatu mamy bo nie mogę pieca wyłączyć przez te temperatury?
Zasadnicze pytanie. Odróżniasz pogodę od klimatu?
Żona wąsika i kaminsiego ma przechlapane. Nadal nie potrafi włączyć grzejnika.
Biedni ci byli (p)osłowie
AS że smietnikaWylazłeś z nory i szukasz po śmietnikach. Żona Wójcika I Kamińskiego ma się doskonale i po,pomaga Pis wygrywać kolejne wybory. Tylko, że teraz będą już bardzo mocno większościowe a Ty schowasz się z Tfuskiem do szwabskiej nory.
Indro dobrze że tajne te wybory to nikt się o tym nie dowie.
Dokładnie prawie maj, a w pompa ciepła musi pracować.
Taki mamy klimat. W lato będzie ze dwa tygodnie ciepła, a przez resztę roku znów zimno. Takie to ocieplenie klimatu mamy. Hehehe.
Wg szambonurka warszawskiego planeta płonie
Już poniedziałek, a póki co zapowiadanego pogodowego armagedonu ani widu, ani słychu.
Przynajmniej w regionie” slamsowa”.