W sobotę w regionie lokalnie silne burze z intensywnymi opadami deszczu

20968023_1402662463104500_1420690803_o

W sobotę pogodę w regionie kształtować będzie ośrodek niskiego ciśnienia „KOLLE II” ulokowany w rejonie Zatoki Botnickiej. Powoli z zachodu na wschód Polski przesuwa się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, która wypiera powietrze zwrotnikowe i zastępuje chłodniejszym polarnomorskim. Prognozowane są dzisiaj silne burze.

 

Rozwój burz prognozowany jest w drugiej części dnia. Mogą to być zarówno burze superkomórkowe, jak i też struktury multikomórkowe. W przypadku wydłużonych burz multikomórkowych przemieszczać będą się one na ogół z południa na północ i północny-wschód. W sytuacji pojawienia się burz zawierających mezocyklon należy spodziewać nieco innej trajektorii.

Podczas burz wystąpią obfite opady deszczu, które miejscami mogą być powodem wystąpienia podtopień. Potencjał wiatrowy będzie obniżony, ale nie da się wykluczyć punktowych silniejszych porywów wiatru do 90 km/h, powodujących szkody.

Co warto ująć w przypadku zaistnienia burz superkomórkowych istnieje marginalne ryzyko uformowania się mezocyklonicznej, ale krótkotrwałej trąby powietrznej. Ośrodki burzowe mogą utrzymać się po zachodzie słońca. Realne jest ich trwanie nawet do drugiej części nocy, choć ich intensywność nie będzie duża.

Po przejściu burz nad region zacznie nasuwać się strefa opadów wielkoskalowych, którą szczególnie odczujemy w niedzielę. Temperatura spadnie z 30°C do nawet 14°C.

ZE WZGLĘDU NA DUŻĄ LOKALNOŚĆ ZJAWISK BURZOWYCH ZALECAMY ŚLEDZIĆ BIEŻĄCE DANE RADAROWE I INFORMACJE Z SIECI DETEKCJI ORAZ LOKALIZACJI WYŁADOWAŃ. DOSTĘPNE SĄ ONE POD ADRESEM PONIŻEJ:

http://lubelscyfanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2017-08-19 09:03:12
(fot. LFP)