Pies zaatakował pawie w Ogrodzie Saskim. Właściciel zwierzęcia uciekł

13268291_689183717887806_8472157899845003414_o

Kilka dni temu przestał obowiązywać zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego w Lublinie. Tymczasem dzisiaj przed południem, doszło do poważnego incydentu. Puszczony luzem pies zaatakował pawie.

 

Wszystko wydarzyło się w niedzielę około godziny 11 na terenie Ogrodu Saskiego w Lublinie. Mężczyzna spacerował po parkowych alejkach z psem, który nie był trzymany na smyczy. W pewnym momencie pobiegł on w kierunku pawi.

Jak wyjaśniają świadkowie zdarzenia, pies rzucił się na ptaki, udało mu się złapać jednego z nich. Przebywające w pobliżu osoby ruszyły na ratunek i udało się odgonić psa. Pozostałe ptaki uciekły rozbiegając się po całym parku. W trakcie zamieszania mężczyzna wraz z czworonogiem oddalili się.

– Mężczyzna ubrany był w szare spodnie do kolan, czarną koszulkę i kaszkiet. Spacerował z czarnym psem, podobnym do wyżła. Paw zaatakowany przez psa nie wyglądał najlepiej, ale żyje. Udało się odnaleźć pozostałe ptaki, trwa jeszcze poszukiwanie ostatniego z pawi – wyjaśniała nam pani Karina, która była świadkiem zdarzenia.

Jak ustaliliśmy, opiekunka ptaków powiadomiła o wszystkim policję. Na miejsce przyjechał patrol, funkcjonariusze rozpoczęli w tej sprawie czynności. Zabezpieczone mają zostać nagrania z monitoringu. Trwa też poszukiwanie właściciela psa.

Przepis zabraniający wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego obowiązywał od marca 2014 roku. Wtedy to, po rewitalizacji parku, miejscy radni wprowadzili tego typu punkt w regulaminie. Niedługo potem dwóch mieszkańców zaskarżyło uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Sądowa batalia trwała do tej pory.

W minioną środę Andrzej Jaworski i Bartłomiej Bałaban, założyciele facebookowego profilu „Lublin z psem” ogłosili, że ich wieloletnia walka o uchylenie zakazu przyniosła skutek, a Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uznał uchwałę radnych za nieważną. Miasto nie mając już innej drogi odwoławczej, musiało zezwolić na wprowadzanie psów do Ogrodu Saskiego.

(fot. lublin112)
2018-06-24 12:10:12