W piątek w regionie możliwe burze. Lokalnie prognozowane opady gradu

DSC_4819

W piątek Lubelszczyzna znajdzie się w nieco bardziej niestabilnej masie powietrza polarnomorskiego. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać ma się front chłodny związany z niżem „BERHARD. Tuż za tą strefą napłynie nieco chłodniejsze powietrze znad Morza Północnego. Warunki te będą sprzyjały tworzeniu się burz.

 

Prognozowany jest zarówno rozwój pojedynczych komórek oraz nieco większych multikomórek. Istnieje marginalne ryzyko inicjacji słabej superkomórki burzowej. Niewykluczone jest powstanie nieco większego, ale słabo zorganizowanego klastra burzowego. Pierwsze burze możliwe są nad regionem po godzinie 15, ale szczególnej intensyfikacji burz należy spodziewać się dzisiaj po południu.

Na trasie piątkowych burz realne są silniejsze opady deszczu, które ze względu na niewielką prędkość przemieszczania mogą przynieść lokalne zalania. Co więcej możliwy jest także grad od 1 cm do 2 cm i silniejszy wiatr do 75 km/h.

Najpierw zjawiska konwekcyjne mogą pojawić się w zachodniej części regionu, ale z biegiem czasu powinny obejmować coraz większy obszar woj. lubelskiego. Najpóźniej burze dotrą na krańce wschodnie. Zaczną zanikać późnym wieczorem bądź wczesną nocą.

Bieżącą sytuację pogodową możecie śledzić tutaj:
http://lubelscyfanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2017-07-28 07:35:40
(fot. LFP)