Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Żołnierze ochotnicy złożyli w Lublinie przysięgę wojskową (zdjęcia)

W piątek na terenie kompleksu koszarowego 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej ochotnicy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyli przysięgę wojskową. W uroczystości wziął udział wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Słowa roty: Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg – żołnierze wypowiedzieli w obecności m.in. przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych i rodzin.

– Chciałbym pozdrowić wszystkich żołnierzy 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, w szczególności tych, którzy złożyli dzisiaj przysięgę. Ma to dla społeczeństwa województwa lubelskiego wielkie znaczenie. To powoduje, że wzrasta poczucie bezpieczeństwa. Postawa sił zbrojnych, ale również wojsk obrony terytorialnej i wszystkich służb związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa jest niezmiernie istotne. Życzę wszystkim żołnierzom kształtowania takiej postawy, która będzie na miarę patrona 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej – gen. Franciszka Kleeberga, ale również na miarę tych postaw, które obserwujemy wśród żołnierzy armii ukraińskiej – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to jeden z elementów, który ma wzmacniać Wojsko Polskie. W myśl rozwiązań przyjętych w ustawie o obronie ojczyzny wprowadzenie nowego rodzaju służby ma pozwolić na zwiększenie liczebności armii i skutecznie prowadzić szkolenie rezerw. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch etapów: 28-dniowego szkolenia podstawowego (w przypadku złożenia już przysięgi wojskowej – ten etap nie dotyczy) i trwającego do 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego, połączonego z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej.

– W tej chwili toczy się wielki bój o wolność nie tylko Ukrainy, ale i o wolność Polski i o pokój w Europie, a może i na świecie. Dziękuję żołnierzom, którzy podjęli decyzję o wstąpieniu do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, bo to oznacza, że wśród młodego pokolenia mieszkańców naszego województwa jest zasób osób, postaw, które przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko naszego województwa, ale i całego kraju. Życzę Wam znakomitych wrażeń w sensie rozwoju osobowości, różnych umiejętności, ale również kształtowania pewnej perspektywy życiowej. Rodzinom żołnierzy, którzy złożyli dzisiaj przysięgę życzę, byście mieli poczucie, że Wasi synowie i córki pełnią zaszczytną rolę w kształtowaniu bezpieczeństwa naszego kraju – dodał wojewoda lubelski.

– Latem 2021 roku pojawiły się pierwsze przesłanki zagrożenia bezpieczeństwa w Europie, a dla Polski w szczególności. To, co się działo na granicy polsko-białoruskiej było pierwszym etapem tego, co rozpoczęło się 24 lutego – agresji Rosji na Ukrainę. Ta sytuacja potwierdziła, jak kilkanaście lat temu podjęte były absurdalne decyzje o ograniczeniu sił zbrojnych na terenie wschodniej Polski, w tym szczególnie na Lubelszczyźnie. Należy wyrazić wielką radość za roztropność tych, którzy decydują o bezpieczeństwie państwa, że wojsko na Lubelszczyźnie ponownie wróciło w różnych miejscach. To nie tylko Lublin, ale i Biała Podlaska, Zamość, Chełm i inne miejsca dyslokacji jednostek sił zbrojnych, m.in. tych, które wchodzą w skład 18 Dywizji – podkreślał wojewoda lubelski.

(fot. źródło LUW\Katarzyna Link)

12 komentarzy

 1. Za wodza Jarosława. Urrra

 2. No cóż więcej w tym przedwyborczej propagandy niż rzeczywistego stanu Polskiej armii.A ten jest oplakany

 3. Historia powtórka

  Szykują nową krew poliniaczków walczyć w interesie jud#$@(*@maso#(*$#skiego WallStreet….

 4. Za tfusska jednostki wojskowe były likwidowane na putina rozkaz żeby osłabić Polskę w razie wojny.

 5. Drugi etap nie jest obowiązkowy, tak dla jasności.

 6. To zwykła życiowa kalkulacja. W większości na wschodzie praca jest słabo płatna, albo za dużo jej nie ma, więc młodzi idą do wojska, zawsze to jakaś kasa, no i pewna co miesiąc (raczej).

 7. Mokry Kononowicz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Tak, nasze wojsko jest niezawodne. Przy wejściu do lasu szli w odstępach co 3m od siebie i po ok 5kilometrach z 30 wojaków wyszło 19 to o czym mowa. Do cyrku. Za ręke prawie szli i wraz sie pogubili.

Z kraju