Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Złowiłeś leszcza w Zalewie Zemborzyckim? Jest ważny zakaz

PZW Okręg Lublin poinformował o wprowadzeniu zakazu wypuszczania złowionych leszczy do Zalewu Zemborzyckiego. Decyzja ta ma związek ze zbyt dużym zagęszczeniem tego gatunku w lubelskim zbiorniku.

Prezydium Zarządu Okręgu PZW w Lublinie poinformowało o wprowadzeniu zakazu wypuszczania do wody złowionych ryb z gatunku leszcz na Zalewie Zemborzyckim. Zakaz ten dotyczy również zawodów wędkarskich.

– Decyzja ta podyktowana jest zbyt dużym zagęszczeniem tego gatunku w Zalewie Zemborzyckim, co powoduje większą podatność tych ryb na choroby i pasożyty, czego kolejno konsekwencją są cykliczne śnięcia, które są obserwowane na przestrzeni kilku lat – wyjaśnia PZW Okręg Lublin.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie w swojej propozycji złożonej do ZO PZW Lublin z dnia 17.05.2023 r. również przychylił się do wprowadzenia tego rodzaju rozwiązania. Uchwała wchodzi w życie 22.05.2023 r. i obowiązuje do 31.12.2023 r.

Złowiłeś leszcza w Zalewie Zemborzyckim? Jest ważny zakaz

Leszcz (Abramis brama) to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych gatunków ryb w Europie, szczególnie w Europie Środkowej i Wschodniej. Leszcze są popularne zarówno wędkarzom, jak i smakoszom ryb.

Wygląd leszcza jest charakterystyczny i łatwo go rozpoznać. Ma wydłużone, bocznie spłaszczone ciało, pokryte drobnymi łuskami. Kolor skóry leszcza może być zmienny, od srebrzystego do szarawego z lekkimi odcieniami zielonymi. Charakterystycznym elementem jest duży otwór gębowy, który leszcz używa do pobierania pokarmu z dna. Leszcze zamieszkują różnorodne środowiska słodkowodne, w tym rzeki, jeziora i stawy. Preferują płytkie wody o dobrze rozwiniętej roślinności. Żywią się głównie bentosem, czyli organizmami żyjącymi na dnie wodnym, takimi jak larwy owadów, małe skorupiaki, mięczaki i rośliny wodne. Leszcze są rybami stadnymi i często można je znaleźć w większych grupach.

Wędkarze cenią leszcze ze względu na ich silną walkę i zdolność do wzrostu do dużych rozmiarów. Dorosłe osobniki mogą osiągać długość do 60 cm i wagę przekraczającą 5 kg. Połów leszczy jest popularny w Europie, zwłaszcza podczas letnich miesięcy, gdy ryby są aktywne. Wędkarze stosują różne metody połowu, w tym zanętę, przynętę na spławik, gruntówkę lub spinning.

Leszcze są również cenione jako ryby konsumpcyjne. Ich mięso ma delikatny smak i jest bardzo chude, zawierając niską ilość tłuszczu. Najlepszym sposobem przyrządzenia leszcza jest smażenie lub pieczenie, co zachowuje naturalny smak ryby.

Należy jednak pamiętać, że ryby, w tym leszcze, odgrywają ważną rolę w ekosystemie wodnym. W celu zachowania równowagi ekologicznej, ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących wielkości i ilości połowu, a także ochrona siedlisk naturalnych leszczy.

(fot. pixabay.com\Arkadiusz Wójtowicz)

18 komentarzy

  1. Ale będzie je..ło Na żeglarskiej xd

  2. Zezwolić na połów leszcza przez posiadaczy karty wędkarskiej bez zezwolenia z PZW!

Dodaj komentarz

Z kraju