Sobota, 11 maja 202411/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zastanów się zanim opublikujesz wizerunek policjanta w sieci

Policjant, jako funkcjonariusz publiczny, posiada pewne uprawnienia związane z ochroną swojego wizerunku, co oznacza, że nie można go bez zgody nagrywać i publikować jego wizerunku w mediach społecznościowych. Niestety, mieszkanka Katowic zignorowała te przepisy, nagrywając policjantkę podczas interwencji i następnie udostępniając nagranie na swoim profilu w mediach społecznościowych, wraz z obraźliwym komentarzem. W wyniku tego incydentu sprawa trafiła do sądu, sąd zaś ukarał kobietę.

63 komentarze

  1. Wyrok zaoczny oczywiście, nie nakazowy.

  2. „”” Podczas interwencji, policjantki były wyposażone w kamery, które zarejestrowały cały przebieg zdarzenia. Z nagrań wynikało jednoznacznie, że działania policjantek były zgodne z obowiązującymi przepisami, a skargi składane przez kobietę były nieuzasadnione.”””

    no i czym się podniecacie – wyrok słuszny

  3. smerfy też latały na kilka kamer w ściemodemię to ludzie powinno każdego smerfa oskarżyć :]

  4. Pale poznasz z daleka nawet o cywilnemu , to taki nieatakcyjny nijakitaki osbnik widac , ze nieudacznik i niemota zyciowa.

  5. Ale ból pupy mają ludzie, takich wyroków jest sporo i pewnie będzie więcej

  6. Znalezione na stronach sejmowych:

    Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, dopuszczalne jest w Polsce utrwalanie i rozpowszechnianie wizerunku (fotografowanie, nagrywanie i filmowanie) osób pełniących funkcję publiczne, w tym policjantów, strażaków, strażników miejskich i gminnych, wojskowych, urzędników itp.

    Podstawą prawną jest Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych gdzie art. 81 ust.2 pkt 1, który stanowi, iż: „Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych”. Jeśli natomiast chodzi o pojęcie „funkcji publicznej” to określenie to zdefiniowane jest w Kodeksie Karnym z dnia 6 czerwca 1997r. art. 115 § 13

    • Policjant nie jest osobą znaną, jedyne takie osoby to komendanci i dzielnicowi, więc nie możesz

    • Nagrywać można ale nie wrzucać do sieci czy przekazywać znajomym, nagrywanie może być dowodem popełnienia wykroczenia lub przestępstwa. Wtedy przekazuje się nagranie do odpowiedniego organu jako dowód.

  7. No to błysnęła dziunia, prawie 12 tyś do zapłaty teraz tylko uprawomocnienie wyroku i ból pupy

  8. Funkcjonariusz publiczny to tytuł osoby która pomaga ludziom za darmo, policjant jak i inni jest zwykłym pracownikiem pobiera wypłatę, urzędowe nadanie tytułu jakiś tam vonktoś łamie prawo równości czyli wszyscy jesteśmy na tym samym prawie nikogo nie można uderzyć np. nagrywać zawsze możesz a osoby które coś do ciebie, to już zawsze możesz nagrywać, nie możesz ośmieszać osób nagranych jeżeli na filmie osoby nagrane same się ośmieszają nic na to nie poradzisz. Jeżeli nie możesz nagrywać w domniemaniu było by to nielegalne i nie można by tego wykorzystać w sądzie.

  9. No i się zaczeły wpisy krawężników.
    Tak sądy jeszcze jakiś czas będą Wam chronić tyłki.
    Ale…. ale… to już nie długo.
    Interpretacja prawa to jedno a sprawiedliwość to drugie, pomyślcie po co pracujecie w policji.
    dla sądów czy dla ludzi.

  10. „oraz opublikowanie przeprosin policjantki o treści wyznaczonej przez sąd” – to w końcu kto tu przeprasza ?

Dodaj komentarz